Iksjolirion tatarski - Ixiolirion tataricum

2021-09-29 19:36
Iksjolirion tatarski
Autor: Gettyimages Iksjolirion tatarski

Iksjolirion tatarski to roślina cebulowa o dekoracyjnych kwiatach niebieskiego koloru. Kwitnie wiosną, a jego cebulki sadzimy do gruntu jesienią.

Iksjolirion tatarski to roślina pochodząca z Azji, gdzie porasta suche stepy i kamieniste wzgórza. Należy do rodziny Ixioliriaceae. Nazywany jest powszechnie lilią syberyjską lub lawendową lilią górską.

Iksjolirion tatarski - opis rośliny

Iksjolirion tatarski dorasta do 30-50 cm wysokości. Wiosną z cebuli wyrastają wąskie liście przypominające trawę oraz smukłe pędy kwiatostanowe zakończone luźnymi baldachowymi kwiatostanami złożonymi z kilku (4-6) kwiatów o barwie od jasnoniebieskiej do fioletowoniebieskiej. Osadzone na długich szypułkach pojedyncze kwiaty, u podstawy lejkowate, otwierają się w kształt gwiazdy. Iksjolirion kwitnie pod koniec maja i w czerwcu. Owocem jest owalna torebka zawierająca liczne czarne, kanciaste nasiona.

Iksjolirion tatarski – wymagania i uprawa

Iksjolirion tatarski wymaga gleb dobrze przepuszczalnych, suchych, o neutralnym pH. Stanowisko do uprawy tej rośliny powinno być dobrze nasłonecznione przez cały dzień i zaciszne.Iksjolirion tatarski rozmnaża się za pomocą cebulek przybyszowych tworzących się z boku cebul matecznych. Może też rozmnażać się przez nasiona wysiewane do gruntu późnym.

Cebulki iksjoliriona sadzi się do gruntu jesienią – na przełomie września i października, na głębokość równą trzykrotnej wysokości cebuli (zazwyczaj 10 cm). Wcześniej trzeba dobrze przygotować miejsce, w którym planujemy uprawę, ponieważ roślina ta nie toleruje nadmiaru wody w podłożu w okresie zimowym. Należy wykopać spory dołek i na jego dno wsypać warstwę drobnych kamieni, a na nią warstwę ziemi wymieszanej ze żwirem. Jeśli mamy w ogrodzie ciężką ziemię, lepiej zrezygnować z uprawy iksjoliriona w gruncie na rzecz uprawy w pojemnikach. Przed sadzeniem cebulki dobrze jest zaprawić. Najlepiej sadzić iksjolirion w grupie – ładniej się wtedy prezentuje. Jeśli nie chcemy zbierać nasion iksjoliriona, to po przekwitnięciu należy ściąć pędy kwiatostanowe. W lipcu liście rośliny zaczynają zasychać

Iksjolirion doskonale nadaje się do uprawy w pojemnikach – uprawa pojemnikowa często udaje się lepiej niż ta w gruncie. Cebule sadzimy do doniczek na tyle głębokich, aby na dnie zmieściła się dość gruba warstwa drenażu. Podłoże powinno być dobrze przepuszczalne, najlepiej rozluźnione żwirem. Na zimę donice z posadzonymi cebulami należy przenieść do chłodnego pomieszczenia zabezpieczonego przed mrozem i podlewać bardzo oszczędnie. Wiosną doniczki wystawiamy na zewnątrz. W okresie intensywnego wzrostu podlewamy tak, aby podłoże było stale wilgotne. Po przekwitnięciu roślinę podlewamy nieco mniej, a gdy liście zaczynają zasychać – nawadnianie mocno ograniczamy. Cebulek nie wyjmujemy aż do października (źle się przechowują), tylko przesadzamy je do nowego podłoża (możemy przy okazji oddzielić wytworzone cebulki przybyszowe i posadzić je do oddzielnych pojemników). Do nawożenia iksjoliriona najlepiej stosować nawóz o przedłużonym działaniu, który zapewni roślinie potrzebne składniki pokarmowe przez cały sezon.

Cebule iksjoliriona są odporne na mróz, ale zimą mogą ulegać uszkodzeniu przede wszystkim z powodu zbyt dużej wilgoci w podłożu. Dlatego na zimę miejsce, gdzie posadzono cebule, warto osłonić przed opadami (np. stroiszem)

Iksjolirion tatarski – zastosowanie

Iksjolirion można sadzić w ogrodzie na rabatach i skalniakach. Doskonale wygląda w ogrodach naturalistycznych. Kwiatostany nadają się na kwiat cięty – zachowują świeżość przez około tydzień.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby sucha
Roślina ozdobna z liści/igieł
Roślina ozdobna z kwiatów
Wysokość 30 cm - 50 cm
Kategoria Cebulowe
Termin kwitnienia V - VI
Zimozielone Nie
Podlewanie mało
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów niebieska
Pokrój kępiasty
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE