Iksja - Ixia

2022-04-01 14:05

Iksja pochodzi z południowej Afryki. W Polce można ja spotkać zwłaszcza w starych ogrodach.  Należy do rodziny kosaćcowatych (Iridaceae). Inna nazwa rośliny to lepniczka.

Iksja
Autor: www.thinkstockphotos.com Iksja

Spis treści

  1. Iksja - opis
  2. Iksja - warunki uprawy i pielęgnacja
  3. Iksja - zastosowanie

Iksja - opis

Iksja to bylina bulwiasta o wzniesionym, wyprostowanym pokroju. Osiąga od 60 do 80 cm wysokości. Łodygi są cienkie, liście wąskie i mieczykowate, zielone. Wewnątrz rośliny znajduje się kleisty sok.

Iksja kwitnie od maja do sierpnia. Kwiaty mają gwiazdkowaty kształt, są osadzone na cienkich szypułkach, w zależności od odmiany mogą być żółte, pomarańczowe, białe, różowe lub czerwone z kontrastującym ciemnym oczkiem. Ciekawe odmiany:

  • 'Nelson' – kwiaty białe z ciemnoczerwonym wzorkiem,
  • 'Afterglow' – kwiaty pomarańczowe z ciemnoczerwonym oczkiem,
  • 'Rose Emperon' – duże, różowe kwiaty.

Iksja - warunki uprawy i pielęgnacja

Iksja najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym i osłoniętym od wiatru. Ważne, by podłoże było żyzne i dobrze przekopane. Roślina nie jest odporna na mrozy, dlatego wymaga ściółkowania na zimę. Nie zapominajmy o regularnym podlewaniu i odchwaszczaniu iksji. Warto raz w sezonie wzmocnić ją nawozem mineralnym wieloskładnikowym lub kompostem, aby skłonić ją do lepszego kwitnienia. Rozmnaża się w sposób wegetatywny przez podział bulw. Najlepiej ten zabieg wykonywać w maju (po 15 maja, gdy minie niebezpieczeństwo wiosennych przymrozków).

Iksja - zastosowanie

Iksja bardzo ładnie prezentuje się na rabacie z innymi roślinami cebulowymi, na przykład z tulipanami czy mieczykami. Najlepiej sadzić ją w grupach. Może być ciekawym tłem dla niższych roślin. Iksja doskonale nadaje się do uprawy w pojemnikach na balkonach i tarasach. Iksję można wykorzystywać na kwiaty cięte, długo utrzymuje się w wazonie w dobrej kondycji.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z kwiatów
Kategoria Cebulowe
Wysokość 60 cm - 80 cm
Zimozielone Nie
Termin kwitnienia V - VIII
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Barwa kwiatów czerwona
Barwa kwiatów pomarańczowa
Barwa kwiatów żółta
Pokrój wyprostowany
Pokrój wzniesiony