Iksja - Ixia

2022-04-01 14:05

Iksja pochodzi z południowej Afryki. W Polce można ja spotkać zwłaszcza w starych ogrodach.  Należy do rodziny kosaćcowatych (Iridaceae). Inna nazwa rośliny to lepniczka.

Iksja
Autor: www.thinkstockphotos.com Iksja

Spis treści

  1. Iksja - opis
  2. Iksja - warunki uprawy i pielęgnacja
  3. Iksja - zastosowanie

Iksja - opis

Iksja to bylina bulwiasta o wzniesionym, wyprostowanym pokroju. Osiąga od 60 do 80 cm wysokości. Łodygi są cienkie, liście wąskie i mieczykowate, zielone. Wewnątrz rośliny znajduje się kleisty sok.

Iksja kwitnie od maja do sierpnia. Kwiaty mają gwiazdkowaty kształt, są osadzone na cienkich szypułkach, w zależności od odmiany mogą być żółte, pomarańczowe, białe, różowe lub czerwone z kontrastującym ciemnym oczkiem. Ciekawe odmiany:

  • 'Nelson' – kwiaty białe z ciemnoczerwonym wzorkiem,
  • 'Afterglow' – kwiaty pomarańczowe z ciemnoczerwonym oczkiem,
  • 'Rose Emperon' – duże, różowe kwiaty.

Iksja - warunki uprawy i pielęgnacja

Iksja najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym i osłoniętym od wiatru. Ważne, by podłoże było żyzne i dobrze przekopane. Roślina nie jest odporna na mrozy, dlatego wymaga ściółkowania na zimę. Nie zapominajmy o regularnym podlewaniu i odchwaszczaniu iksji. Warto raz w sezonie wzmocnić ją nawozem mineralnym wieloskładnikowym lub kompostem, aby skłonić ją do lepszego kwitnienia. Rozmnaża się w sposób wegetatywny przez podział bulw. Najlepiej ten zabieg wykonywać w maju (po 15 maja, gdy minie niebezpieczeństwo wiosennych przymrozków).

Iksja - zastosowanie

Iksja bardzo ładnie prezentuje się na rabacie z innymi roślinami cebulowymi, na przykład z tulipanami czy mieczykami. Najlepiej sadzić ją w grupach. Może być ciekawym tłem dla niższych roślin. Iksja doskonale nadaje się do uprawy w pojemnikach na balkonach i tarasach. Iksję można wykorzystywać na kwiaty cięte, długo utrzymuje się w wazonie w dobrej kondycji.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z kwiatów
Kategoria Cebulowe
Wysokość 60 cm - 80 cm
Zimozielone Nie
Termin kwitnienia V - VIII
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Barwa kwiatów czerwona
Barwa kwiatów pomarańczowa
Barwa kwiatów żółta
Pokrój wyprostowany
Pokrój wzniesiony
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE