Cebulica syberyjska 'Alba' - Scilla siberica 'Alba'

2020-07-16 15:56 Michał Mazik
Cebulica syberyjska 'Alba'
Autor: Gettyimages Cebulica syberyjska 'Alba'

Cebulica syberyjska 'Alba' to bylina cebulowa, która w środowisku naturalnym występuje w Europie i Azji. W Polsce jest znana z uprawy.

Cebulica syberyjska 'Alba' to roślina cebulowa osiągająca do 20 cm wysokości. Ma wzniesiony pokrój i długie, lancetowate, mięsiste liście. Cebulica syberyjska 'Alba' kwitnie wczesna wiosną: w marcu i kwietniu. Kwiaty są drobne, dzwonkowate, o białej barwie. Osadzone są na długich, nierozgałęzionych pędach.

Roślina preferuje lekkie, przepuszczalne, próchnicze gleby. Toleruje gorsze typy gleb – oprócz podmokłych oraz suchych. Podłoże warto wzbogacić nawozem organicznym: obornikiem lub kompostem. Cebulicę najlepiej sadzić na stanowisku słonecznym – wtedy najobficiej kwitnie. W takim wypadku trzeba ją podlewać. Roślina znosi jednak warunki półcieniste i cieniste – rośnie nawet pod koroną drzew i krzewów. Cebule zaleca się wysadzać w sierpniu i wrześniu na głębokości 6-10 cm. Odpowiednia rozstawa między roślinami wynosi 10x10 cm. Roślinę wykopuje się po przekwitnięciu – gdy zaschną jej liście. Gatunek jest w pełni mrozoodporny. Jest mało podatny na choroby i szkodniki.

Cebulica syberyjska 'Alba' dobrze wygląda w ogrodach wielu typów: wiejskich, naturalistycznych, leśnych lub angielskich. Nadaje się na rabaty, do ozdoby skalniaków i pustych miejsc pod koroną drzew i krzewów. Najlepiej uprawiać ją w większych grupach. Bylinę warto łączyć z roślinami okrywowymi.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Kategoria Cebulowe
Termin kwitnienia III - IV
Wysokość do 20 cm
Zimozielone Nie
Barwa kwiatów biała
Podlewanie mało
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój wzniesiony

NOWY NUMER

Maj w M jak Mieszkanie wabi kolorami i zachęca do zmian w domu. Prezentuje piękne przedmioty i aranżacje w pastelowych odcieniach różu, błękitu, żółtego i zieleni.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Maj 2021