Cebulica peruwiańska - Scilla peruviana

2020-07-16 15:56 Elżbieta Borkowska-Gorączko
Cebulica peruwiańska
Autor: Piotr Gorączko Cebulica peruwiańska

Cebulica peruwiańska to roślina cebulowa rosnąca w południowej Europie i na północy Afryki. Niegdyś jej pochodzenie błędnie przypisano Ameryce Południowej, stąd jej nazwa.

Cebulica peruwiańska tworzy rozetę ciemnozielonych lancetowatych liści, spomiędzy których wyrastają pędy zakończone gęstymi niebieskimi kwiatostanami (uprawiane są też odmiany kwitnące na biało i fioletowo).

Cebulica peruwiańska z powodzeniem jest uprawiana w rejonach o cieplejszym klimacie, u nas w surowe zimy często przemarza. Można próbować pozostawić ją w ogrodzie po uprzednim dokładnym okryciu, ale jest to ryzykowne.

Cebulica peruwiańska jest też uprawiana jako roślina doniczkowa, i tak lepiej ją traktować. Latem można ją posadzić w o ogrodzie, a na zimę przenosić ją do pomieszczenia, w którym panuje temperatura 7-10 st. C. Ziemia, w której rośnie, powinna być żyzna i przepuszczalna. (eb-g)

Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z kwiatów
Kategoria Cebulowe
Wysokość 30 cm - 50 cm
Termin kwitnienia V - VI
Zimozielone Nie
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów niebieska

NOWY NUMER

To już trzecie wydanie „M jak Mieszkanie” w 2021 roku. Cieszymy się, że jesteście z nami! W tym numerze podpowiadamy, jak urządzić salon - idealny do wypoczynku, zabaw z dziećmi, ale też do pracy.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie okładka 03/2021