Brodia - Brodiea

2020-07-16 15:57 Opracowanie redakcja serwisu

Brodia, zwana też hiacyntem kalifornijskim, to roślina cebulowa należąca do rodziny liliowatych Liliaceae. Pochodzi z Ameryki Północnej. Rodzaj Brodiae obejmuje kilkanaście gatunków.

Brodia kwitnie od maja do lipca. Kwiaty są dzwonkowate, zebrane w luźne kwiatostany (baldachy) osadzone na łodydze o wysokości 30–45 cm. Kwiaty mogą być fioletowe, niebieskie, granatowe lub białe. Liście są mieczykowate, wąskie, wyrastają po kilka z jednej cebuli.

Brodia wymaga stanowiska słonecznego i zacisznego. Gleba powinna być dobrze przepuszczalna, próchnicza, żyzna, średnio wilgotna, o obojętnym odczynie.Cebule brodii sadzi się wiosną (na przełomie kwietnia i maja) do gruntu na głębokość około 10 cm, w odległości 8–15 cm od siebie. Jesienią (na przełomie września i października) cebule należy wykopać i przechować przez zimę w chłodnym, ale zabezpieczonym przed mrozem pomieszczeniu. Można też wykopać cebule od połowy lipca do sierpnia, przesuszyć i ponownie posadzić we wrześniu, pozostawiając je na zimę w gruncie. Konieczne jest wtedy dobre okrycie roślin – tylko tak mają szansę przezimować.

Brodię rozmnaża się przez cebule przybyszowe lub przez nasiona wysiewane w marcu. Rośliny rozmnażane z nasion zakwitają dopiero po kilku latach.

Brodia znakomicie nadaje się do sadzenia w grupach na ogrodowych rabatach (np. razem z innymi roślinami cebulowymi) i obwódkach. Sprawdzi się również na skalniakach. Nadaje się także na kwiat cięty oraz do uprawy doniczkowej w mieszkaniach.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z kwiatów
Kategoria Cebulowe
Termin kwitnienia V - VII
Zimozielone Nie
Wysokość 30 cm - 45 cm
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów fioletowa
Barwa kwiatów niebieska
Barwa kwiatów granatowa

NOWY NUMER

Maj w M jak Mieszkanie wabi kolorami i zachęca do zmian w domu. Prezentuje piękne przedmioty i aranżacje w pastelowych odcieniach różu, błękitu, żółtego i zieleni.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Maj 2021