Amarylis - Amaryllis belladonna

2020-07-16 15:59 Michał Mazik

Amarylis to roślina cebulowa należąca do rodziny amarylkowatych (Amaryllidaceae). W środowisku naturalnym występuje w Afryce Południowej.  Amarylis ma pokrój wzniesiony, dorasta do 70 cm wysokości. Liście rośliny są długie, grube, równowąskie.

Amarylis kwitnie w stanie bezlistnym (to jedna z cech odróżniająca amarylisa od zwartnicy). Kwiaty są okazałe, lejkowate, zebrane grupowo (6-12) na długim pędzie kwiatostanowym. Mogą mieć różną barwę – najczęściej białą, różową lub czerwoną. Amarylis kwitnie najczęściej od sierpnia do września.

>>Przeczytaj też: Amarylis i hippeastrum: dwie różne rośliny cebulowe. Czym się różnią?

Uprawa amarylisa

Amarylis lubi stanowiska jasne, wolne od bezpośredniego nasłonecznienia. Preferuje żyzne, próchnicze, umiarkowanie wilgotne gleby. Zaleca się także stosować warstwę drenażową. Cebule sadzi się w maju na głębokości około 8 cm. W czasie okresu wegetacyjnego roślinę należy regularnie podlewać i nawozić (najlepiej nawozami ze zwiększoną ilością fosforu). Nie można przesadzać z ilością wody – zalewanie może doprowadzić do gnicia cebuli. Bylina wytwarza liście, które zamierają przed kwitnieniem. Po kwitnieniu – gdy pęd kwiatostanowy zacznie żółknąć – należy zaprzestać podlewania.

Cebule amarylisa wykopuje się w październiku. Należy przenieść ją do chłodnego pomieszczenia (5-10 st. C) i przechowywać w suchym torfie lub piasku. Amarylis można rozmnożyć przez oddzielenie cebul przybyszowych.

>>Przeczytaj też: Kwiaty doniczkowe kwitnące zimą. Poradnik: gdzie i jak kupować rośliny doniczkowe kwitnące zimą

Zastosowanie amarylisa

W krajach o łagodniejszym klimacie amarylis jest cenioną rośliną rabatową. W Polsce można uprawiać go w doniczkach w domach, ogrodach zimowych i okresowo na balkonach bądź tarasach (latem). Uprawa ogrodowa w gruncie jest zbyt ryzykowna.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z kwiatów
Kategoria Cebulowe
Wysokość 30 cm - 70 cm
Termin kwitnienia VIII - IX
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Barwa kwiatów czerwona
Pokrój wzniesiony

NOWY NUMER

Maj w M jak Mieszkanie wabi kolorami i zachęca do zmian w domu. Prezentuje piękne przedmioty i aranżacje w pastelowych odcieniach różu, błękitu, żółtego i zieleni.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Maj 2021