Żeleźniak samoski - Phlomis samia

2020-07-16 15:36

Żeleźniak samoski to jeden z kilku gatunków żeleźniaka. Jest uprawiany w naszym kraju jako roślina ozdobna. Nie jest bardzo popularny, choć coraz częściej można spotkać go w szkółkach ogrodniczych oraz na targach i wystawach branżowych. Należy do rodziny jasnotowatych (Lamiaceae).

Żeleźniak samoski
Autor: www.gettyimages.com Żeleźniak samoski

Spis treści

  1. Żeleźniak samoski - opis
  2. Żeleźniak samoski - warunki uprawy i pielęgnacja
  3. Żeleźniak samoski - zastosowanie

Żeleźniak samoski - opis

Żeleźniak samoski to roślina wieloletnia, która zazwyczaj osiąga 80-90 cm wysokości, pokrojem jest podobny do żeleźniaka Russela, ma wzniesioną, sztywna łodygę. Zielone, owłosione liście mają jajowaty lub sercowaty kształt i są osadzone na długich ogonkach.

Okres kwitnienia żeleźniaka samoskiego przypada na lato - od lipca do sierpnia, gdy zwykle inne gatunki żeleźniaków kończą kwitnienie. Kwiaty są dwuwargowe (górna warga spłaszczona jasnozielona, dolna purpurowa lub różowa), zebrane w kwiatostany ułożone piętrowo jeden pod drugim w 2-3-centymetrowych odstępach. Kwiaty jesienią usychają i utrzymują się na roślinie nawet podczas przymrozków. Owocem żeleźniaka jest rozłupnia.

Żeleźniak samoski - warunki uprawy i pielęgnacja

Żeleźniak samoski bardzo lubi stanowisko ciepłe lub delikatnie ocienione, osłonięte od wiatrów. Podłoże powinno być żyzne, przepuszczalne i dość wilgotne. Im lepsza jakość podłoża, tym roślina lepiej kwitnie, a zasadowy odczyn gleby wpływa pozytywnie na wzrost.

Żeleźniak samoski jest odporny na mróz oraz krótkotrwałą suszę. Przy lekkich zimach roślina nie gubi liści na zimę i pozostaje zimozielona, wtedy więc okryć ją stroiszem przed zimą, aby nie doszło do przemarznięcia. Rozmnaża się wegetatywnie przez podział roślin lub generatywnie przez wysiew nasion. Żeleźniak samoski dobrze i szybko się ukorzenia. Raz na jakiś czas dobrze odmłodzić roślinę dzieląc ją.

Żeleźniak samoski - zastosowanie

Żeleźniak samoski idealnie pasuje do ogrodów rustykalnych i ogrodów w stylu naturalistycznym. Wprowadza do nasadzeń typowo wiejski klimat. Warto łączyć go z rudbekiami, astrami czy malwami. Nadaje się na kwiat cięty oraz na suche bukiety.

>> Poznaj też:

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Termin kwitnienia VII - VIII
Kategoria Byliny
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Barwa kwiatów purpurowa
Pokrój wzniesiony
Pokrój kępiasty
Wysokość 80 cm - 90 cm
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE