Żeleźniak samoski - Phlomis samia

2020-07-16 15:36

Żeleźniak samoski to jeden z kilku gatunków żeleźniaka. Jest uprawiany w naszym kraju jako roślina ozdobna. Nie jest bardzo popularny, choć coraz częściej można spotkać go w szkółkach ogrodniczych oraz na targach i wystawach branżowych. Należy do rodziny jasnotowatych (Lamiaceae).

Żeleźniak samoski
Autor: www.gettyimages.com Żeleźniak samoski

Spis treści

  1. Żeleźniak samoski - opis
  2. Żeleźniak samoski - warunki uprawy i pielęgnacja
  3. Żeleźniak samoski - zastosowanie

Żeleźniak samoski - opis

Żeleźniak samoski to roślina wieloletnia, która zazwyczaj osiąga 80-90 cm wysokości, pokrojem jest podobny do żeleźniaka Russela, ma wzniesioną, sztywna łodygę. Zielone, owłosione liście mają jajowaty lub sercowaty kształt i są osadzone na długich ogonkach.

Okres kwitnienia żeleźniaka samoskiego przypada na lato - od lipca do sierpnia, gdy zwykle inne gatunki żeleźniaków kończą kwitnienie. Kwiaty są dwuwargowe (górna warga spłaszczona jasnozielona, dolna purpurowa lub różowa), zebrane w kwiatostany ułożone piętrowo jeden pod drugim w 2-3-centymetrowych odstępach. Kwiaty jesienią usychają i utrzymują się na roślinie nawet podczas przymrozków. Owocem żeleźniaka jest rozłupnia.

Żeleźniak samoski - warunki uprawy i pielęgnacja

Żeleźniak samoski bardzo lubi stanowisko ciepłe lub delikatnie ocienione, osłonięte od wiatrów. Podłoże powinno być żyzne, przepuszczalne i dość wilgotne. Im lepsza jakość podłoża, tym roślina lepiej kwitnie, a zasadowy odczyn gleby wpływa pozytywnie na wzrost.

Żeleźniak samoski jest odporny na mróz oraz krótkotrwałą suszę. Przy lekkich zimach roślina nie gubi liści na zimę i pozostaje zimozielona, wtedy więc okryć ją stroiszem przed zimą, aby nie doszło do przemarznięcia. Rozmnaża się wegetatywnie przez podział roślin lub generatywnie przez wysiew nasion. Żeleźniak samoski dobrze i szybko się ukorzenia. Raz na jakiś czas dobrze odmłodzić roślinę dzieląc ją.

Żeleźniak samoski - zastosowanie

Żeleźniak samoski idealnie pasuje do ogrodów rustykalnych i ogrodów w stylu naturalistycznym. Wprowadza do nasadzeń typowo wiejski klimat. Warto łączyć go z rudbekiami, astrami czy malwami. Nadaje się na kwiat cięty oraz na suche bukiety.

>> Poznaj też:

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Termin kwitnienia VII - VIII
Kategoria Byliny
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Barwa kwiatów purpurowa
Pokrój wzniesiony
Pokrój kępiasty
Wysokość 80 cm - 90 cm