Tojad dzióbaty - tojad pstry - Aconitum variegatum

2022-06-27 16:48

Tojad dzióbaty, nazywany także tojadem pstrym, to dość rzadka bylina otoczona szczególną ochroną jako gatunek zagrożony. W warunkach naturalnych występuje na wyżynach (Małopolskiej i Sudeckiej) i w górach (Karpatach i Sudetach), a także w wilgotnych lasach liściastych na Pojezierzu Kaszubskim i Gdańskim. Poza Polską rośnie także dziko w południowej i wschodniej Europie oraz w Turcji.

Tojad dzióbaty
Autor: GettyImages Tojad dzióbaty

Spis treści

  1. Tojad dzióbaty
  2. Tojad - roślina trująca

Tojad dzióbaty

Tojad dzióbaty w ogrodach sadzony jest stosunkowo rzadko. Niegdyś porastał wiejskie ogrody oraz tereny wokół cmentarzy. Dzisiaj sadzony jest w niewielkich grupach w ogrodach naturalistycznych lub wiejskich.Tojad dzióbaty należy do rodziny jaskrowatych (Ranunculaceae). Bylina ma bulwiasty, brunatny korzeń. Łodyga jest słabo ulistniona, gruba i sztywna, dorastająca do 50-150 cm wysokości, często się wygina. Liście są duże, dłoniasto złożone (5-7-dzielne), osadzone na długich ogonkach.

Tojad dzióbaty kwitnie od czerwca do sierpnia. Kwiaty są niebieskofioletowe, rzadziej białawe lub pstre. Są bardzo dekoracyjne i często bywają zrywane do bukietów. Często są odwiedzane przez trzmiele. Tojad dzióbaty nie ma wygórowanych wymagań i nie potrzebuje szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych. Najlepiej rośnie na glebach żyznych i wilgotnych, w lekkim półcieniu.

W listopadzie łodygi tojadu skracamy do wysokości około 20 cm. Tojad dzióbaty jest w pełni mrozoodporny i nie wymaga zabezpieczania na zimę. Aby rozmnożyć tojad dzióbaty wystarczy jego bulwiaste kłącza podzielić na wiosnę i rozsadzić w nowych miejscach.

Tojad - roślina trująca

Nie poleca się sadzenia tojadu w ogrodach, gdzie przebywają dzieci, gdyż wszystkie części rośliny są silnie trujące!

Poznaj inne trujące rośliny ogrodowe:

Wilgotność gleby średnio wilgotna
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Termin kwitnienia VI - VIII
Kategoria Byliny
Zimozielone Nie
Wysokość 50 cm - 1,5 m
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów niebieskofioletowa