Tojad dzióbaty - tojad pstry - Aconitum variegatum

2022-06-27 16:48

Tojad dzióbaty, nazywany także tojadem pstrym, to dość rzadka bylina otoczona szczególną ochroną jako gatunek zagrożony. W warunkach naturalnych występuje na wyżynach (Małopolskiej i Sudeckiej) i w górach (Karpatach i Sudetach), a także w wilgotnych lasach liściastych na Pojezierzu Kaszubskim i Gdańskim. Poza Polską rośnie także dziko w południowej i wschodniej Europie oraz w Turcji.

Tojad dzióbaty
Autor: GettyImages Tojad dzióbaty

Spis treści

  1. Tojad dzióbaty
  2. Tojad - roślina trująca

Tojad dzióbaty

Tojad dzióbaty w ogrodach sadzony jest stosunkowo rzadko. Niegdyś porastał wiejskie ogrody oraz tereny wokół cmentarzy. Dzisiaj sadzony jest w niewielkich grupach w ogrodach naturalistycznych lub wiejskich.Tojad dzióbaty należy do rodziny jaskrowatych (Ranunculaceae). Bylina ma bulwiasty, brunatny korzeń. Łodyga jest słabo ulistniona, gruba i sztywna, dorastająca do 50-150 cm wysokości, często się wygina. Liście są duże, dłoniasto złożone (5-7-dzielne), osadzone na długich ogonkach.

Tojad dzióbaty kwitnie od czerwca do sierpnia. Kwiaty są niebieskofioletowe, rzadziej białawe lub pstre. Są bardzo dekoracyjne i często bywają zrywane do bukietów. Często są odwiedzane przez trzmiele. Tojad dzióbaty nie ma wygórowanych wymagań i nie potrzebuje szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych. Najlepiej rośnie na glebach żyznych i wilgotnych, w lekkim półcieniu.

W listopadzie łodygi tojadu skracamy do wysokości około 20 cm. Tojad dzióbaty jest w pełni mrozoodporny i nie wymaga zabezpieczania na zimę. Aby rozmnożyć tojad dzióbaty wystarczy jego bulwiaste kłącza podzielić na wiosnę i rozsadzić w nowych miejscach.

Tojad - roślina trująca

Nie poleca się sadzenia tojadu w ogrodach, gdzie przebywają dzieci, gdyż wszystkie części rośliny są silnie trujące!

Poznaj inne trujące rośliny ogrodowe:

Wilgotność gleby średnio wilgotna
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Termin kwitnienia VI - VIII
Kategoria Byliny
Zimozielone Nie
Wysokość 50 cm - 1,5 m
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów niebieskofioletowa
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE