Rozchodnik Siebolda - Sedum sieboldii, syn. Hylotelephium sieboldii

2020-07-16 15:42 Martyna Cieślińska
Rozchodnik Siebolda
Autor: www.gettyimages.com

Rozchodnik Siebolda pochodzi z Azji (z Japonii). W Europie, w tym również w Polsce, jest popularny i chętnie sadzony w ogrodach. Należy do rodziny gruboszowatych (Crassulaceae)

Rozchodnik Siebolda - opis

Rozchodnik Siebolda to bylina o płożącym, pokładającym się pokroju. Osiąga do 25 cm wysokości. Na giętkich pędach osadzone są spiralnie okrągłego kształtu liście, szarozielone z czerwonym obrzeżem. Przez znaczną część roku główną ozdobą rośliny są liście. Kwiaty pojawiają się dopiero jesienią (od września do października) - ukazują się na szczytach pędów, zebrane są w kwiatostany w typie baldachów. Same kwiaty są drobne, ciemnoróżowe lub różowe. Liście  jesienią bardzo efektownie się przebarwiają na kolor pomarańczowy. Owocem są wielonasienne mieszki.

>>>Przeczytaj też: Rozchodniki – byliny na skalniaki i rabaty bylinowe

Rozchodnik Siebolda - warunki uprawy i pielęgnacja

Rozchodnik Siebolda najlepiej rośnie w miejscu słonecznym i ciepłym. Podłoże powinno być żyzne, lekkie i przewiewnie. Podstawą w uprawie rozchodnika jest odpowiedni drenaż, bowiem roślina nie lubi zalegającej wody w podłożu. Zalecane jest okrywanie roślin na zimę.
Rozchodnik nie wymaga specjalistycznych zabiegów pielęgnacyjnych. Raz na jakiś czas można wzmocnić go nawozem mineralnym lub organicznym, jednak nie jest to zabieg konieczny. Rozmnaża się bardzo prosto w sposób wegetatywny przez podział łodygi. Większość sadzonek przyjmuje się z powodzeniem.

Rozchodnik Siebolda - zastosowanie

Rozchodnik Siebolda to roślina idealna do ogrodów skalnych, jego kolorystyka bardzo dobrze prezentuje się w towarzystwie skał i kamieni. Roślina jest ozdobą przez większą część roku. Z powodzeniem można uprawiać ją w pojemnikach. Dobrze prezentuje się w doniczkach podwieszanych na balkonie bądź tarasie. Atrakcyjnie prezentuje się zarówno w grupach, jak i jako pojedynczy okaz.

Poznaj inne rozchodniki:

 

Stanowisko
Wilgotność gleby
Roślina ozdobna z liści/igieł
Roślina ozdobna z kwiatów
Termin kwitnienia VII - VIII
Kategoria Byliny
Zimozielone Nie
Podlewanie średnio
Barwa kwiatów różowa
Pokrój płożący
Barwa liści/igieł szarozielona
Wysokość do 25 cm