Rozchodnik kamczacki - Sedum kamtschaticum

2020-07-16 15:42 Martyna Cieślińska
Rozchodnik kamczacki
Autor: www.gettyimages.com

Rozchodnik kamczacki, podobnie jak rozchodnik Siebolda, pochodzi z Azji (z Japonii, Chin, a także wschodniej części Rosji). Należy do rodziny gruboszowatych (Crassulacea).

>>>Przeczytaj też: Rozchodniki – byliny na skalniaki i rabaty bylinowe

Rozchodnik kamczacki - opis

Rozchodnik kamczacki to zimozielona bylina o płożącym, zwartym pokroju, z czasem tworzy zwartą darń. Osiąga od 10 do 20 cm wysokości. Na giętkich, mięsistych pędach umieszczone są również mięsiste, jasnozielone liście (przy niedoborze słońca liście lekko barwią się na żółto), o lancetowatym kształcie. Okres kwitnienia rozchodnika kamczackiego przypada od czerwca do lipca. Żółte kwiaty zebrane w gęste kwiatostany, które zdobią nawet po przekwitnięciu, dzięki pomarańczowym, gwiazdkowatym słupkom.
Ciekawą odmiana rozchodnika kamczackiego jest 'Variegatum’ wyróżniająca się białymi brzegami blaszki liściowej.

Rozchodnik kamczacki - warunki uprawy

Rozchodnik kamczacki bardzo dobrze rośnie w miejscu ciepłym i słonecznym. Podłoże powinno być piaszczyste, lekko żyzne i przewiewne, o obojętnym odczynie. Roślina poradzi sobie nawet w glebie o słabej zawartości składników pokarmowych. Nie lubi zalewania, z powodzeniem wytrzymuje suszę. Jest odporny mróz.

Rozchodnik kamczacki - pielęgnacja

Mięsiste liście rozchodnika kamczackiego mają zdolność do gromadzenia wody. To roślina idealna dla mało doświadczonych ogrodników. Nie wymaga nawożenia ani przycinania. Jeśli zapewnimy jej odpowiednie podłoże, sama będzie się ładnie krzewić. Rozmnaża się w sposób wegetatywny przez podział rośliny.

Rozchodnik kamczacki - zastosowanie

Rozchodnik kamczacki nadaje się na skalniaki oraz jako uzupełnienie rabaty bylinowej. Idealnie sprawdzi się posadzony w szczelinach między kamieniami, stworzy wtedy kaskadową kompozycję. Ładnie komponuje się z innymi rozchodnikami. Z powodzeniem można go uprawiać w doniczce.

Poznaj inne rozchodniki:

 

Stanowisko
Roślina ozdobna z liści/igieł
Wilgotność gleby
Roślina ozdobna z kwiatów
Termin kwitnienia VII - VIII
Kategoria Byliny
Wysokość 10 cm - 20 cm
Zimozielone Tak
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów żółta
Pokrój płożący