Paprotka zwyczajna - Polypodium vulgare

2020-07-16 15:45 Michał Mazik
Paprotka zwyczajna
Autor: www.thinkstockphotos.com

Paprotka zwyczajna to roślina wieloletnia należąca do rodziny paprotkowatych (Polypodiaceae). W środowisku naturalnym rośnie w Europie, Azji i Ameryce Północnej. W Polsce można ją spotkać w lasach, zaroślach, w szczelinach skalnych i w miejscach ruderalnych.

>>Przeczytaj też: Najpopularniejsze paprocie ogrodowe. Rośliny do miejsc zacienionych w ogrodzie

 

Paprotka zwyczajna opis

 

Paprotka zwyczajna dorasta do 60 cm wysokości. Wytwarza długie, pierzaste liście. Na spodniej części blaszki liściowej znajdują się duże zarodnie o brunatnej barwie. Zarodnikuje we wrześniu.

 

Paprotka zwyczajna wymagania

 

Paprotka zwyczajna preferuje stanowiska półcieniste. W ogrodzie dobrze rośnie pod koroną drzew i krzewów. Lubi żyzne, próchnicze, przepuszczalne, umiarkowanie wilgotne podłoża. To gatunek mrozoodporny.
Paprotkę można sadzić jesienią lub wiosną. W początkowym okresie uprawy paproć powinno się podlewać. Warto stosować nawozy organiczne lub mineralne o zwiększonej dawce fosforu. Rzadko wymaga przycinania po zimie.

 

Paprotka - zastosowanie

 

Paprotka zwyczajna dobrze wygląda w ogrodach wielu typów – szczególnie w nasadzeniach wiejskich, leśnych i naturalistycznych. Można ją wykorzystywać do tworzenia cienistych rabat, alpinariów lub ozdoby zbiorników wodnych. Dawniej jej kłącza wykorzystywano w ziołolecznictwie.

Poznaj też pióropusznik strusi

Wilgotność gleby
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko
Stanowisko
Wysokość 20 cm - 60 cm
Kategoria Byliny
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój wzniesiony
Pokrój kępiasty

NOWY NUMER

To już trzecie wydanie „M jak Mieszkanie” w 2021 roku. Cieszymy się, że jesteście z nami! W tym numerze podpowiadamy, jak urządzić salon - idealny do wypoczynku, zabaw z dziećmi, ale też do pracy.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie okładka 03/2021