Orlik ogrodowy - Aquilegia hybrida

2020-07-16 15:45

Orlik ogrodowy pochodzi z Gór Skalistych Ameryki Północnej. Jest to mieszaniec orlika pospolitego z innymi gatunkami orlików. Okazy dziko rosnące są objęte całkowitą ochroną. W naszym kraju w naturze występuje rzadko. Należy do rodziny jaskrowatych (Ranunculaceae). Inna nazwa orlik mieszańcowy.

Orlik ogrodowy
Autor: Agnieszka Mike-Jeziorska Orlik ogrodowy

Spis treści

  1. Orlik ogrodowy - opis
  2. Ciekawe odmiany orlika ogrodowego
  3. Orlik ogrodowy - warunki uprawy
  4. Orlik ogrodowy - pielęgnacja
  5. Orlik ogrodowy - zastosowanie

Orlik ogrodowy - opis

Orlik ogrodowy jest byliną. charakteryzuje się wzniesionym, krzaczastym pokrojem. Osiąga od 20 do 80 cm wysokości. Łodyga jest delikatnie owłosiona, liście są drobne, złożone, trójlistkowe, przyjmują jasnozielony kolor. Orlik ogrodowy kwitnie w drugim roku po posadzeniu. Okres kwitnienia to maj i czerwiec. Kwiaty są pojedyncze, wyrastają na długich szypułkach. Pięć płatków jest bezostrogowych, a pięć zakończonych ostrogą. Stąd nazwa aguila (po łacinie orzeł), gdyż ostroga kwiatów orlika przypomina szpon orła. Kwiaty występują w wielu kolorach, zależnych od odmiany - mogą być żółte, białe, różowe, fioletowe, purpurowe. Owocem jest mieszek. Cała roślina jest trująca: zawiera kwas pruski.Orlik ogrodowy jest miododajny.

Ciekawe odmiany orlika ogrodowego

  • ‘McKsns’ ma kwiaty o mieszanych kolorach z długimi ostrogami. Odmiana idealna na kwiat cięty.
  • ‘Dragonifly’ karłowa odmiana, dorastająca do maksymalnie 45 cm wysokości.

Orlik ogrodowy - warunki uprawy

Roślina jest łatwa w uprawie. Lubi żyzne, próchnicze oraz przepuszczalne podłoże. Preferuje miejsca zarówno słoneczne jak i półcieniste. Orlik wymaga dość dużego podlewania, zwłaszcza w okresach suszy. Orliki mogą wysiewać się same, szybko się krzyżują i po czasie występują w ogrodzie kolorowe mieszańce. Roślina nie jest wrażliwy na mróz, wręcz jest mrozoodporny.

>>Przeczytaj też: Byliny na rabaty

Orlik ogrodowy - pielęgnacja

Po przekwitnięciu wskazane jest usunięcie kwiatostanów. Taki zabieg odmładza roślinę. Orlik ogrodowy nie wymaga specjalnego nawożenia. Rozmnaża się go przez nasiona wysiewane wiosną (najlepiej w maju) na rozsadniku. Można też rozmnażać orlik wegetatywnie, przez podział zrośniętych karp - wtedy uzyskujemy okazy o tych samych cechach, co rośliny macierzyste.

Orlik ogrodowy - zastosowanie

Orlik idealnie nadaje się na obwódki i kolorowe rabaty. Ze względu na to, że po przekwitnięciu jest nieatrakcyjny, warto zestawiać go z innymi roślinami. Nadaje naturalistyczny charakter ogrodom. Dobrze prezentuje się na tle krzewów czy pośród drzew, także w ogrodach skalnych. Nadaje się także na kwiat cięty.

Orlik wykazuje właściwości lecznicze, wykorzystywany jest jako środek moczopędny i żółciopędny.

Poznaj też inne orliki:

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby wilgotna
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Termin kwitnienia V - VI
Kategoria Byliny
Zimozielone Nie
Wysokość 20 cm - 80 cm
Podlewanie dużo
Barwa kwiatów biała
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Barwa kwiatów fioletowa
Barwa kwiatów żółta
Barwa kwiatów purpurowa
Pokrój krzaczasty
Pokrój wzniesiony
Najlepsze kwitnące byliny do ogrodu
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE