Kokorycz lakolistna - Corydalis cheilanthifolia

2020-07-16 15:49 Martyna Cieślińska
Kokorycz lakolistna
Autor: www.gettyimages.com

Kokorycz lakolistna pochodzi z zachodniej i centralnej części Chin, tam można spotkać ją w naturalnym środowisku. Należy do rodziny dymnicowate (Fumariaceae). W Polsce mało znana jako roślina ozdobna i rzadko uprawiana, w naszym kraju zdecydowanie częściej występują inne gatunki, np. kokorycz pełna czy kokorycz wzniesiona.

Kokorycz lakolistna - opis

Kokorycz lakolistna to krótkowieczna bylina kłączowa. Ma rozłożysty, ale delikatnie krzaczasty (typowo paprociowy) pokrój. Dorasta do 30-40 cm wysokości. Liście są niezwykle dekoracyjne podwójnie pierzaste, ciemnozielone, przypominają liście paproci. Jesienią przebarwiają się na kolor czerwony lub żółty.

Kokorycz lakolistna kwitnie w czerwcu i lipcu (w naturalnym środowisku podczas ciepłej pogody może kwitnąć już w kwietniu lub maju). Między liśćmi wyrastają wyższe pędy kwiatostanowe, na szczycie których tworzą się groniaste kwiatostany złożone z rurkowatych, żółtych kwiatów z charakterystyczną ostrogą. W miejscu kwiatów wczesną jesienią pojawiają się owoce: łukowato wygięte zielone strąki, wewnątrz których znajdują się nasiona, ułożone w rzędzie. Nasiona mają czarny kolor i elajosom (czyli ciałko mrówcze). Liczba nasion jest bardzo różna, ale może dochodzić nawet do 30 sztuk w jednym owocu.

>>Przeczytaj też: Byliny kłączowe: kiedy sadzić i jak rozmnażać. Przykłady bylin kłączowych

Kokorycz lakolistna - warunki uprawy

Kokorycz lakolistna wymaga miejsc półcienistych lub zupełnie ocienionych, ale suchych. Jednak wtedy warto pamiętać o tym, że będzie pojawiać się zdecydowanie mniej kwiatów na roślinie (brak światła mało kwiatów). Podłoże powinno być przepuszczalne, umiarkowanie wilgotne oraz żyzne. Roślina jest w pełni mrozoodporna, jeśli tylko zadbamy o to, by rosła na przewiewnym podłożu.

>>Przeczytaj też: Urządzanie ogrodu: rośliny do miejsc zacienionych

Kokorycz lakolistna - pielęgnacja

Raz na jakiś czas w uprawie kokoryczy lakolistnej warto zastosować nawożenie organiczne (kompostem), najlepiej na wiosnę. Przekwitłe kwiatostany warto usuwać, jeśli nie zależy nam na pozyskaniu nasion. Dzięki temu roślina będzie lepiej kwitła w następnym sezonie. Młode rośliny łatwo przesadzić, czego nie można powiedzieć o dorosłych okazach, które często po przesadzeniu zamierają. Kokorycz lakolistną rozmnaża się przez wysiew nasion lub w sposób wegetatywny przez podział bulw. Ta druga metoda jest stosowana o wiele częściej.

Kokorycz lakolistna - zastosowanie

Kokorycz idealnie sprawdzi się w sąsiedztwie roślin zimozielonych. Będzie ciekawym uzupełnieniem rabat w miejscach zacienienionych. Można ją z powodzeniem uprawiać w pojemnikach na tarasach i balkonach. Nadaje kompozycjom leśnego charakteru. Liście po zasuszeniu i zabezpieczeniu lakierem, można wykorzystać do suchych bukietów.

Poznaj też:

Wilgotność gleby
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko
Roślina ozdobna z kwiatów
Stanowisko
Wysokość 30 cm - 40 cm
Kategoria Byliny
Termin kwitnienia VI - VII
Zimozielone Nie
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów żółta
Pokrój rozłożysty
Pokrój krzaczasty