Kokorycz lakolistna - Corydalis cheilanthifolia

2022-04-13 12:40

Kokorycz lakolistna pochodzi z zachodniej i centralnej części Chin, tam można spotkać ją w naturalnym środowisku. Należy do rodziny dymnicowate (Fumariaceae). W Polsce mało znana jako roślina ozdobna i rzadko uprawiana, w naszym kraju zdecydowanie częściej występują inne gatunki, np. kokorycz pełna czy kokorycz wzniesiona.

Kokorycz lakolistna
Autor: www.gettyimages.com Kokorycz lakolistna

Spis treści

  1. Kokorycz lakolistna - opis
  2. Kokorycz lakolistna - warunki uprawy
  3. Kokorycz lakolistna - pielęgnacja
  4. Kokorycz lakolistna - zastosowanie

Kokorycz lakolistna - opis

Kokorycz lakolistna to krótkowieczna bylina kłączowa. Ma rozłożysty, ale delikatnie krzaczasty (typowo paprociowy) pokrój. Dorasta do 30-40 cm wysokości. Liście są niezwykle dekoracyjne podwójnie pierzaste, ciemnozielone, przypominają liście paproci. Jesienią przebarwiają się na kolor czerwony lub żółty.

Kokorycz lakolistna kwitnie w czerwcu i lipcu (w naturalnym środowisku podczas ciepłej pogody może kwitnąć już w kwietniu lub maju). Między liśćmi wyrastają wyższe pędy kwiatostanowe, na szczycie których tworzą się groniaste kwiatostany złożone z rurkowatych, żółtych kwiatów z charakterystyczną ostrogą. W miejscu kwiatów wczesną jesienią pojawiają się owoce: łukowato wygięte zielone strąki, wewnątrz których znajdują się nasiona, ułożone w rzędzie. Nasiona mają czarny kolor i elajosom (czyli ciałko mrówcze). Liczba nasion jest bardzo różna, ale może dochodzić nawet do 30 sztuk w jednym owocu.

Kokorycz lakolistna - warunki uprawy

Kokorycz lakolistna wymaga miejsc półcienistych lub zupełnie ocienionych, ale suchych. Jednak wtedy warto pamiętać o tym, że będzie pojawiać się zdecydowanie mniej kwiatów na roślinie (brak światła mało kwiatów). Podłoże powinno być przepuszczalne, umiarkowanie wilgotne oraz żyzne. Roślina jest w pełni mrozoodporna, jeśli tylko zadbamy o to, by rosła na przewiewnym podłożu.

Kokorycz lakolistna - pielęgnacja

Raz na jakiś czas w uprawie kokoryczy lakolistnej warto zastosować nawożenie organiczne (kompostem), najlepiej na wiosnę. Przekwitłe kwiatostany warto usuwać, jeśli nie zależy nam na pozyskaniu nasion. Dzięki temu roślina będzie lepiej kwitła w następnym sezonie. Młode rośliny łatwo przesadzić, czego nie można powiedzieć o dorosłych okazach, które często po przesadzeniu zamierają. Kokorycz lakolistną rozmnaża się przez wysiew nasion lub w sposób wegetatywny przez podział bulw. Ta druga metoda jest stosowana o wiele częściej.

Kokorycz lakolistna - zastosowanie

Kokorycz idealnie sprawdzi się w sąsiedztwie roślin zimozielonych. Będzie ciekawym uzupełnieniem rabat w miejscach zacienienionych. Można ją z powodzeniem uprawiać w pojemnikach na tarasach i balkonach. Nadaje kompozycjom leśnego charakteru. Liście po zasuszeniu i zabezpieczeniu lakierem, można wykorzystać do suchych bukietów.

Poznaj też:

Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko zacienione
Roślina ozdobna z kwiatów
Stanowisko półcieniste
Wysokość 30 cm - 40 cm
Kategoria Byliny
Termin kwitnienia VI - VII
Zimozielone Nie
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów żółta
Pokrój rozłożysty
Pokrój krzaczasty
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE