Kokorycz pełna - Corydalis solida

2020-07-16 15:49 Martyna Cieślińska

Kokorycz pełna jest byliną, która w stanie dzikim występuje w całej Europie, a także na Syberii w Turcji i Algierii. W Polsce możemy ją znaleźć w widnych lasach liściastych oraz w niższych górach. Roślina należy do rodziny makowatych (Papaveraceae).

Kokorycz pełna - opis

Kokorycz pełna to roślina, która w naturalnym środowisku dorasta do 30 cm wysokości, jednak okazy uprawiane w ogrodach maksymalnie osiągają 25 cm. Łodyga rośliny jest wzniesiona, delikatna, lekko owłosiona. Liście znajdują się w dolnej części łodygi, są podwójnie trójdzielne.

>>Przeczytaj też: Byliny kłączowe: kiedy sadzić i jak rozmnażać. Przykłady bylin kłączowych

Kokorycz pełna zakwita jeszcze przed pojawieniem się liści - od marca do maja. Kwiaty, w zależności od odmiany, mogą być czerwone, fioletowe lub białe, osiągają około 2,5 cm długości, mają ostrogę, w której wytwarzany jest nektar. Kwiaty są gęsto ułożone na roślinie, tworząc luźne grona. Działki kielicha odpadają bardzo wcześnie, w związku z czym kielicha właściwie brak. Korona jest złożona z czterech płatków zrośniętych nasadami. Dwa płatki środkowe tworzą tak zwany hełm, który chroni wewnętrzną część kwiatu.

Owocem kokoryczy jest torebka, w której znajdują się czarne nasiona. Zawierają one elajosom wabiący mrówki, dzięki którym rozsiewane są nasiona rośliny. Kokorycz pełna tworzy kulistą bulwę wielkości około 1 cm. Dzięki zgromadzonym w niej substancjom odżywczym, bylina może zakwitać wczesną wiosną. Bulwy zimują w gruncie.

Ciekawe odmiany kokoryczy pełnej to:

  • 'George Baker' o czerwonych kwiatach,
  • 'Snowstorm'  o kwiatach białych,
  • 'Sunsat Strain' o kwiatach różowych.

Poznaj też:

Kokorycz pełna - warunki uprawy

Kokorycz pełna preferuje stanowisko cieniste. Najwięcej słońca potrzebują na wiosnę, gdy rozpoczynają kwitnienie. Lubi gliniastą ziemię ubogą w wapń. Środowisko lekko kwaśne i żyzne będzie dla niej odpowiednie. Wymaga średniej wilgotności gleby.

Kokorycz pełna - pielęgnacja

Gleba do uprawy kokoryczy powinna mieć odczyn lekko kwaśny. Roślina preferuje gleby gliniaste, jeśli gleba jest piaszczysta, warto dodawać do niej regularnie trochę kompostu. Takie nawożenie korzystnie wpływa na roślinę.
Kokorycz pełną rozmnaża się przez nasiona lub przez młode bulwy. Jednak roślina zaczyna kwitnienie dopiero po 2-3 latach od posadzenia. Kokorycz pełna do kwitnienia przygotowuje się już jesienią, wypuszczając pod ziemią kiełek kwiatowy, który do wiosny wyrasta tuż pod powierzchnię ziemi. Jeżeli w styczniu i lutym będzie okres bezśnieżny, roślina już wtedy może wypuścić pędy. Warto więc jesienią przykryć miejsce, gdzie rośnie kokorycz trocinami lub liśćmi. Dzięki temu zabezpieczy się ją przed przemarznięciem.

Kokorycz pełna - zastosowanie

Kokorycz pełna to roślina doskonała na rabaty bylinowe w miejscach zacienionych lub półcienistych, nadaje im naturalistycznych charakter. Dobrze prezentuje się w towarzystwie drzew i krzewów, które są dla niej tłem.

>>Przeczytaj też: Urządzanie ogrodu: rośliny do miejsc zacienionych

Wilgotność gleby
Roślina ozdobna z liści/igieł
Roślina ozdobna z kwiatów
Stanowisko
Termin kwitnienia III - V
Kategoria Byliny
Zimozielone Nie
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Barwa kwiatów czerwona
Pokrój wzniesiony
Wysokość do 25 cm