Aby mieszkanie było wygodne i spełniające wszystkie potrzeby, warto zwracać uwagę na drobiazgi. Stoper do drzwi stanowi tego najlepszy przykład. Nagły trzask drzwi czy konieczność korygowania uszkodzonej ściany mogą wywoływać stres i złość.

Zobacz też: Złość i stres w domu? 10 czynników, o których nie wiesz! >>>

Stoper do drzwi, czyli praktyczna dekoracja

Stoper do drzwi, funkcjonujący też pod nazwą odbojnik, służy do tego, by po pierwsze, trzymać w ryzach niesforne drzwi, a po drugie, chronić ścianę przed uszkodzeniami, które powodują odbijające się od niej drzwi. Ponadto stoper do drzwi sprytnie dopasowany do stylu wnętrza pełni funkcję uroczej dekoracji.

Do wyboru mamy stopery do drzwi mobilne, które można ustawić w dowolnym miejscu i przenosić, albo też montowane na stałe – do podłogi, niekiedy także do ściany. Jeśli decydujemy się na drugi wariant, warto umieścić stoper do drzwi w takim miejscu, by nie przeszkadzał domownikom (a zwłaszcza nie było ryzyka nieprzyjemnych i niebezpiecznych potknięć). Nowoczesne stopery do drzwi są dyskretnymi detalami, utrzymanymi w stonowanej kolorystyce. Dominuje szarość metalu, czerń i biel. Z kolei dekoracyjne stopery mają formę zabawnych figurek, a nawet maskotek. Ciekawą propozycję stanowią stopery do drzwi w formie klinów – drzwi płynnie się na nich zatrzymują (stoper wsuwa się pod skrzydło drzwiowe). Takie kliny są często wzbogacane o urokliwe figurki.

Zobacz też: Drzwi wewnętrzne - wymiana i montaż >>>

Stoper do drzwi: zwróć uwagę na materiały

Wybierając stoper do drzwi, należy zwrócić uwagę na solidność materiałów, z jakich jest wykonany. Stopery w stylu klasycznym powstają przede wszystkim z metalu, w tym z kutego żeliwa. To świetny wybór do mieszkania, w którym w detalach pojawia się pełna fantazji metaloplastyka.

Stoper do drzwi może być też wykonany z tworzywa sztucznego. W takiej sytuacji musi być jednak dość ciężki, by z powodzeniem powstrzymywał drzwi, a ponadto odporny na uderzenia. By mieć większą pewność, że stoper do drzwi dobrze odegra swoją rolę, postawmy na metal.

Dużą popularnością cieszą się stopery do drzwi w formie maskotek. Z wierzchu pokryte są miękką tkaniną, a w środku mają najczęściej piasek. Są zatem odpowiednio ciężkie, by trzymać w ryzach drzwi, a zarazem na tyle elastyczne, że na powierzchni drzwi nie zostają żadne ślady (po uderzeniu czy otarciu). Do tego dochodzi ekologiczność materiałów.

Nie przegap: Styl ekologiczny we wnętrzach >>>

Stoper do drzwi a styl wnętrza

Stoper do drzwi warto dobierać odpowiednio do stylu aranżacyjnego, który króluje w domu.

Styl minimalistyczny: postawmy na prosty kształt i stonowaną kolorystykę. Geometryczny w formie stoper do drzwi wykonany z metalu, z detalami z tworzywa sztucznego, dobrze odegra swoją rolę.

Zobacz też: Styl minimalistyczny - GALERIE ZDJĘĆ >>>

Styl nowoczesny: w takich wnętrzach świetnie sprawdzają się drobiazgi z pomysłem. Możemy więc wybrać np. stoper w formie ludzika podtrzymującego drzwi. Koniecznie w ciekawym kolorze!

Styl skandynawski: polecamy przede wszystkim stopery do drzwi w kształcie maskotek. Pies, kot czy urocza sówka będą wspaniałą dekoracją wnętrza w stylu skandynawskim. Pamiętajmy tylko, by nie wybierać krzykliwych kolorów. Postawmy na biel, szarość czy beż.

Nie przegap: Styl skandynawski - GALERIE ZDJĘĆ >>>

Styl klasyczny: dobrym wyborem będzie stoper do drzwi z kutego metalu, najlepiej w kształcie zwierzaka.

Jak zrobić stoper do drzwi?

Samodzielne wykonanie stopera do drzwi to bardzo prosta rzecz! Do stopera w formie sześcianu wystarczy 6 kawałków tkaniny (np. juty lub filcu). W jednym kawałku musimy wyciąć mały otwór na wsypanie zawartości. Jeśli nie mamy pod ręką piasku, możemy wykorzystać suszoną fasolę. Osoby, które lubią szycie i majsterkowanie, mogą się pokusić o zrobienie stopera bardziej wymyślnego – wszystko ogranicza tylko wyobraźnia!

Piękne i praktyczne drobiazgi wnętrzarskie: GALERIE ZDJĘĆ

Mówi się, że luksus tkwi w szczegółach. Dlatego aby go doświadczyć, postaw na piękne i praktyczne detale. A inspiracji poszukaj w naszych galeriach zdjęć!