Nowoczesne oświetlenie przedpokoju. Lampy sufitowe do przedpokoju

2024-01-26 14:17

Oświetlenie przedpokoju odgrywa bardzo istotną rolę w aranżacji. Zwłaszcza wtedy, gdy hol jest mały, ciasny i bez okien. Za pomocą światła możemy całkowicie odmienić to pomieszczenie. Sprawdź, jak oświetlić przedpokój przy pomocy lamp sufitowych i jakie triki zastosować, by dobrze oświetlić mały przedpokój w bloku.

Spis treści

  1. Oświetlenie sufitowe do przedpokoju
  2. Jak oświetlić mały przedpokój w bloku?
  3. Triki na oświetlenie korytarza w bloku
  4. Pomysł na oświetlenie korytarza
  5. Jaka barwa światła do przedpokoju?
  6. Przedpokój - oświetlenie sufitowe. Inspiracje
  7. Długi wąski przedpokój - inspiracje. Aranżacja wąskiego przedpokoju w bloku

Przedpokój w bloku najczęściej nie ma dostępu do światła dziennego, dlatego zadbajmy o punkty świetlne, które doświetlą to wnętrze. Lampy w przedpokoju nie muszą ograniczać się jedynie do pełnienia swojej podstawowej funkcji. Mogą też dekorować, a poza tym za pomocą światła łatwo poprawić proporcje wnętrza. Ponadto, jeśli masz oryginalny wieszak czy designerską szafkę na buty, odpowiednio rozmieszczone lampy podkreślą te efektowne elementy wystroju.

Oświetlenie sufitowe do przedpokoju

Wybierając lampy sufitowe do przedpokoju, należy zwrócić uwagę kilka aspektów:

  • Odpowiednią moc światła. Przyjazne i jasne światło w przedpokoju jest kluczowe, dlatego wybieraj lampy sufitowe o odpowiedniej mocy, aby zapewnić optymalną widoczność.

  • Dopasuj lampy do wielkości przedpokoju. Duże przedpokoje mogą być oświetlone efektownymi lampami sufitowymi o większych rozmiarach, podczas gdy w mniejszych przestrzeniach warto postawić na bardziej subtelne, minimalistyczne modele. Za długie lampy będą przeszkadzać, a zbyt krótkie źle oświetlą przedpokój.

  • Weź pod uwagę trendy. Lampy sufitowe o geometrycznych kształtach czy modele z delikatnymi zdobieniami to obecnie modne rozwiązania, które dodadzą nowoczesności i charakteru przedpokoju

  • Wybieraj lampy sufitowe, które umożliwiają regulację jasności światła, to bardzo praktyczne rozwiązanie.

Efektowne i praktyczne oświetlenie przedpokoju to nieduże lampy sufitowe lub halogeny zestawione po kilka obok siebie. Warto pamiętać o tym, że bardzo długi przedpokój wymaga zaplanowania co najmniej dwóch, a nawet trzech lamp sufitowych.

W większych przedpokojach z wysokimi sufitami efektowne wiszące żyrandole mogą pełnić zarówno funkcję oświetleniową, jak i dekoracyjną.

Przy projektowaniu oświetlenia sufitowego w przedpokoju na szczególną uwagę zasługują też rozwiązania oparte o systemy szynoprzewodów. Takie oprawy możemy przesuwać, a dzięki ruchomym oprawom obracać i ukierunkowywać źródło światła tam, gdzie jest najbardziej potrzebne.

Jeśli na pierwszym miejscu stawiamy wygodę, warto rozważyć zastosowanie lamp z czujnikiem ruchu, włączą się, gdy tylko wejdziemy do pomieszczenia. To znaczne ułatwienie – nie musimy po omacku szukać włącznika, co bywa kłopotliwe, zwłaszcza gdy mamy zajęte ręce.

Warto wiedzieć: czasem przedpokój wymaga także dodatkowego źródła światła o małym natężeniu, świecącego do późna (np. gdy rodzice oglądają telewizję, a dziecko musi przejść do łazienki, nie zapalając mocnego światła). Przydadzą się wtedy małe lampki do przedpokoju.

Jak oświetlić mały przedpokój w bloku?

W małym przedpokoju najlepiej sprawdzą się  lampy sufitowe zajmujące jak najmniej miejsca, które oświetlą dostęp do najwyżej położonych przestrzeni bez ryzyka uszkodzenia opraw czy uderzenia o nie głową podczas wspinania się do górnych półek. Najlepszym rozwiązaniem będą płaskie, niezajmujące dużo przestrzeni, mocowane do sufitu plafony z ledowym źródłem światła.

Gdy masz wąski i mały przedpokój, oprócz oświetlenia sufitowego, warto zdecydować się też na oświetlenie niszowe. Dobrym wyjściem są również oprawy montowane bezpośrednio w ścianie. Nie zajmują cennego miejsca, a zainstalowane w rogu przedpokoju (najlepiej nisko przy podłodze) dodatkowo powiększają go optycznie i wprowadzają magiczną atmosferę. Trikiem powiększającym optycznie przestrzeń przedpokoju jest również zamontowanie dużego lustra. Im większa tafla, tym lepiej.

Triki na oświetlenie korytarza w bloku

  1. Odpowiednio rozmieszczone lampy mogą oświetlać ważne dla funkcji miejsca, takie jak wejścia do pomieszczeń, poprawić proporcje wnętrza lub odgrywać rolę tylko ozdobną. Za pomocą światła wąskiemu i długiemu korytarzowi można nadać rytm, dzieląc go na odcinki. Wystarczy rozmieścić punktowe źródła światła w powtarzalnych odległościach na suficie lub ścianach.
  2. Alternatywą jest przekucie wad takiego przedpokoju w zaletę i podkreślenie jego kształtu odpowiednio dobraną lampą, na przykład długą lampą podsufitową. Długość przedpokoju nie tylko przestanie przeszkadzać – może nawet okazać się atrakcyjna!
  3. Dobrze oświetlone wnętrze przedpokoju wyda ci się wyższe, gdy skierujesz światło punktowe (z kinkietów lub reflektorów) na sufit. Jeśli twojego przedpokoju dotyczy odwrotny problem, za wysokie wnętrze można obniżyć, kierując światło z lamp na podłogę.

Pomysł na oświetlenie korytarza

  • W niszy: gdy wnętrze jest wyjątkowo ciasne, zgubisz klaustrofobiczne wrażenie, stosując oprócz oświetlenia ogólnego (lampy sufitowej) światło dodatkowe, np. we wnękach zrobionych w ściankach z płyt g-k. To przy okazji świetna dekoracja. Jako źródła światła wykorzystaj LED-y. Nie nagrzewają się i są energooszczędne.
  • Oświetlenie przedpokoju plus lustro: tym lepszy trik powiększający przestrzeń, im większa tafla, zwłaszcza taka sięgająca podłogi. Nie zawsze jednak potrzebne są tak radykalne zabiegi. Sprawdzi się też mniejsze lustro, które przy okazji trochę doświetli przedpokój.
  • Nad podłogą: oprawy montowane w ścianie nie zajmują miejsca, a poza swoją zasadniczą funkcją budują także nastrój. Zainstalowane w rogu przedpokoju (nisko przy podłodze) dodatkowo go powiększą optycznie. Efekt wzmocni połyskująca posadzka.
  • Jak w witrynie: wnękę powstałą po zamurowaniu otworu drzwiowego warto wykorzystać na zamontowanie w niej wieszaka na palta, bo tu nie ograniczy przestrzeni. Podświetl ją kinkietami zamontowanymi po jej bokach. Będzie efektownie.

Jaka barwa światła do przedpokoju?

Wartość temperatury barwowej podaje się w Kelwinach [K]. Rozróżniamy trzy podstawowe barwy światła: ciepłą, neutralną i zimną. Ogólna zasada jest prosta – im większa wartość Kelwinów [K] tym chłodniejszy odcień światła. Do przedpokojów polecamy światło o neutralnej barwie, jest ona najbardziej zbliżona do światła naturalnego. Wartość Kelwinów [K] w tym przypadku wynosi około 4000.

Przedpokój - oświetlenie sufitowe. Inspiracje

Długi wąski przedpokój - inspiracje. Aranżacja wąskiego przedpokoju w bloku

Lampy z duszą. Radosław Nakonowski daje industrialnym perełkom drugie życie
Nasi Partnerzy polecają