Odnawiamy przedpokój krok po kroku: pomysłowe rozwiązania i cennik

2018-03-06 17:03 Redakcja

Czeka Cię odnawianie przedpokoju albo myślisz o metamorfozie tego pomieszczenia? Radzimy, jak odświeżyć w nim ściany i podłogę. Zadbamy też o wystarczającą ilość miejsca do przechowywania. Nie zapomnimy również o dobrym świetle i sztuczkach optycznie powiększających wnętrze.

Choć przedpokój z reguły nie zajmuje zbyt dużej powierzchni, warto poświęcić mu należytą uwagę. Tak go zaplanuj, by zachęcał do wejścia w głąb mieszkania, cieszył oko ciekawymi rozwiązaniami, kolorami lub dekoracjami, ale nie był zagracony.

Odnawianie przedpokoju: ustal plan działania

Zastanów się, jakie masz cele. Wymiana drzwi? Budowa szafy wnękowej? Montaż oświetlenia w nowym miejscu? Czy odmalowanie ścian? Zacznij od prac budowlanych i elektrycznych (powierz je lepiej fachowcom). Potem wykonaj posadzkę, pamiętając o zrównaniu jej poziomem z podłogą w sąsiednich pomieszczeniach. Stosunkowo wcześnie znajdź firmę, która wykona meble na zamówienie (czas oczekiwania może wynosić nawet 8 tyg.). Potem malowanie. Osadzanie drzwi zostaw na koniec.

Nie przegap: Instalacja elektryczna w domu krok po kroku >>>

Otwórz się na zmiany. Rozważ likwidację nadproży lub otwarcie przedpokoju na salon czy kuchnię (pozwoli to wpuścić do wnętrza więcej światła). By zmieścić szerszą szafę, „przesuń” np. otwór drzwiowy.

Odnawianie przedpokoju: co na ściany?

Nowa farba: ściany najlepiej jest pomalować farbami zmywalnymi i odpornymi na szorowanie. O ich wytrzymałości informują normy odporności (PN EN 13300 i PN 92/C–81517). Klasy I i II są najbardziej trwałe. Im większy stopień połysku, tym farba jest mocniejsza. Do przedpokoju polecamy mat satynowy lub półmat.

Lamperia sztukateryjna: białe ściany łatwo się brudzą. Możesz je zabezpieczyć w dolnej części, np. boazerią angielską z drewna, MDF-u lub polistyrenu. Montaż nie jest skomplikowany. Zacznij od przyklejenia do ściany dolnego cokołu, potem pionowych słupków i płycin/kasetonów/paneli. Boazeria nadaje się też do malowania. Jej kolor warto dopasować do podłogi.

Zobacz też: Malowanie boazerii, czyli jak odnowić boazerię >>>

Tapeta: drobne nierówności ukryjesz np. pod wzorzystą tapetą. Aby ułatwić sobie zadanie, wybierz tapetę, której nie trzeba smarować klejem (a wystarczy przyłożyć do ściany pokrytej warstwą kleju).

Beton architektoniczny: montuje się go jak gres czy kamień, na zaprawę klejową. Przed naklejeniem – spodnią część płyty oraz ścianę – należy pokryć środkiem gruntującym. Ściana gotowa do montażu powinna być równa, stabilna, sucha.

Nie przegap: Beton na ścianie - gorący trend >>>

Remont przedpokoju
Autor: Salony Agata Drewniana podłoga w przedpokoju plus dobra organizacja

Odnawianie przedpokoju: podłoga

Równa podstawa. Bez względu na to, z jakiego materiału chcesz wykonać posadzkę, zadbaj najpierw o stabilne, niepylące, suche podłoże. Drobne nierówności wyrównasz zaprawą lub matą podkładową.

Sposób montażu. Najprostszy jest bezklejowy, stosowany w przypadku paneli z drewna, laminatu, winylu. Bardziej pracochłonnego klejenia do podłoża wymagają płytki i niektóre deski podłogowe. Wykonanie wylewki żywicznej czy betonowej lepiej jest powierzyć profesjonaliście.

Zobacz też: Panele podłogowe - montaż zrób to sam [porady WIDEO] >>>

Łączenie posadzek. Idealnie, jeśli podłogi znajdują się na jednym poziomie. Przy różnicy do 2 cm zamontuj pochyłą listwę maskującą spadek. Przy większej wysokości niezbędny będzie próg. Zestawiasz podłogę drewnianą z płytkami? Drewno rozszerza się i kurczy pod wpływem ciepła oraz wilgoci. Aby nie niszczyło kafelków po sąsiedzku, zostaw 2–3-milimetrową szczelinę na linii łączenia. Wypełnij ją np. korkiem w kolorze zbliżonym do drewna.

Remont przedpokoju
Autor: mat. pras. Tarkett Płytki podłogowe karo

Podłoga w przedpokoju: pomysły i wskazówki

Płytki w karo: wybierając taki sposób ułożenia, optycznie powiększysz hol. Przed montażem ustal centralny punkt podłogi i zaznacz wielki symetryczny znak X. Po przedłużeniu jego prostych zyskasz linie „oparcia” dla płytek. Ułóż wzór. Klejenie rozpocznij od narożnika.

Przedpokój połączony z salonem: gdy z przedpokoju prowadzi szerokie przejście do salonu, dobrze jest ujednolicić posadzkę – wybrać płytki, drewno lub panele odporne na zarysowania.

W stronę słońca: deski podłogowe najlepiej jest położyć w taki sposób, by wpadające przez okno światło „biegło” po nich wzdłuż (łączenia będą mniej widoczne).

Dobre dopasowanie: szerokość płytek czy paneli warto dostosować do szerokości pomieszczenia. Najlepiej kupić takie, które podczas montażu nie będą wymagały przycięcia. To oszczędność czasu i pieniędzy.

Lustra do przedpokoju

Dobre miejsce. Zastanawiasz się, gdzie powiesić lustro? Na przykład na wprost wejścia do mieszkania (uzyskasz ciekawy efekt optyczny). W długim wąskim przedpokoju – na dłuższej ścianie (poprawi to proporcje wnętrza). Lustra możesz też umieścić obok lub naprzeciwko siebie – stworzą wrażenie głębi.

Lustro wiszące. Jest proste w montażu (wystarczy mu kołek rozporowy dostosowany grubością do wagi lustra). Drugi plus? Jeśli z czasem ci się znudzi w danym miejscu, możesz je przewiesić.

Lustro przyklejane do ściany. Im większa tafla, tym trudniejsze zadanie montażowe. Ułatwi je rama np. z MDF-u. Dzięki niej lustro będzie mieć podporę podczas schnięcia kleju (nanieś go punktowo, równomiernie na spodnią stronę). Przyłóż lustro do ściany, dociśnij. Na czas schnięcia zabezpiecz w narożnikach taśmą klejącą.

Nasz pomysł: lustro do przedpokoju nie musi mieć gładkiej płaszczyzny. Warto wybrać model składający się z kilkunastu mniejszych tafli.

Remont przedpokoju
Autor: GieraDesign.pl, materiały prasowe Lustro składające się z kilkunastu tafli

Metamorfoza przedpokoju: oświetlenie

Jasno od progu. Przy drzwiach wejściowych zaplanuj włącznik tzw. świecznikowy (ma 2 przyciski lub więcej). Włączysz nim ogólne oświetlenie sufitowe oraz miejscowe, np. przy lustrze. Do małego przedpokoju nie wybieraj dużych lamp wiszących. Zacieśnią go i mogą przeszkadzać w komunikacji. Dobrym rozwiązaniem są 1–2 plafony lub kilka sufitowych opraw punktowych (reflektorków, spotów). Zamontuj takie z możliwością zmiany kierunku światła – nie tylko rozjaśnisz przestrzeń, ale i wyeksponujesz np. efektowny fragment ściany (z fakturą, tapetą).

W długim korytarzu. Pomocne są włączniki schodowe. Instaluje się je w parze – jeden na początku pomieszczenia, by wchodząc, zapalić światło (najczęściej ogólne). Drugi na końcu, aby je wyłączyć, wychodząc. W odwrotnym kierunku działają na tej samej zasadzie. Przyda się też więcej niż jedna lampa na suficie.

Oszczędnie z energią. Na razie niedoścignionym liderem w tej materii są LED-y. Produkuje się je z gwintami E27 i E14 oraz bolcami. Dobierzesz je praktycznie do każdej oprawy.

Dobry nastrój: światło kinkietów na ścianach sprawi, że przedpokój wyda się nieco szerszy. Jeśli je skierujesz do dołu, optycznie obniżysz wysokość wnętrza. Z kolei światłem zwróconym na sufit „podwyższysz” je. Do dekoracji wybierz żarówki o ciepłej barwie i małej mocy. Uspokajają, nie męczą, tworzą kameralną atmosferę.

Odnawianie przedpokoju: przykładowy cennik usług

wylewka samopoziomująca 15 zł/m²
układanie płytek podłogowych 59,50 zł/m²
montaż instalacji elektrycznej 45 zł/punkt
układanie paneli podłogowych 17 zł/m²
układanie deski tzw. barlineckiej 35 zł/m²
malowanie ścian 10,50 zł/m²
układanie paneli ściennych 55 zł/m²
standardowe tapetowanie ścian 15 zł/m²
wklejanie lustra 50 zł/m²
szafa do zabudowy z montażem od 490 zł/m²
montaż drzwi wewnętrznych 250 zł/szt.

Remont przedpokoju
Autor: Materiały prasowe SOMFY Praktyczny wideodomofon