Płytki do przedpokoju: podłogowe i na ścianę. Co warto wybrać?

2020-08-11 15:49

Przedpokój jest wizytówką naszego mieszkania, zatem wygląd jego posadzki i ścian powinien charakteryzować się dobrym designem. Podłoga w przedpokoju jest często i intensywnie użytkowana – korzystamy z niej niemal codziennie, wnosimy pod obuwiem piasek. To dlatego płytki, które przeznaczone są do przedpokoju, powinny cechować się wysoką odpornością na ścieranie (klasa ścieralności: 3 i wyższe) oraz łatwością w utrzymaniu w czystości. W kolorystyce, obok ponadczasowego zestawienia bieli z czernią, dominują obecnie: beże i szarości, naturalne drewno i beton, a od niedawna powróciło lastryko. Zobaczmy najnowsze trendy i aranżacje płytek do przedpokoju.

Płytki do przedpokoju
Autor: materiały prasowe Opoczno

Spis treści

  1. Płytki do przedpokoju imitujące drewno
  2. Płytki do przedpokoju – geometryczny dywan
  3. Płytki podłogowe do przedpokoju – lastryko
  4. Płytki w przedpokoju – efekt betonu

Płytki do przedpokoju imitujące drewno

Płytki drewnopodobne od wielu lat są gorącym trendem do przedpokoju. Imitują one naturalne cechy drewna swoim wyglądem, barwą, rysunkiem słojów, a nawet celowymi zniszczeniami czy śladami zużycia. Są dostępne w rozmaitych kształtach i rozmiarach – formatem przypominają klepki drewnianego parkietu lub deski podłogowe. Wybierając płytki do przedpokoju imitujące drewno, zwróćmy uwagę na dostępną liczbę dekorów, czyli „twarzy” płytek. Im więcej dekorów, tym większe zróżnicowanie na posadzce, dzięki czemu osiągniemy efekt bardzo zbliżony do autentycznej podłogi z drewna, na której nie sposób znaleźć dwóch jednakowych sęków. Płytki drewnopodobne mogą znaleźć się również na ścianie w przedpokoju – układane pionowo niczym drewniana boazeria, mijankowo z przesunięciem o 2/3 długości albo w klasyczną jodełkę. Płytki imitujące drewno pięknie komponują się z bielą zabudowy przedpokoju.

..  Jak urządzić mały przedpokój? >>>

Płytki do przedpokoju – geometryczny dywan

Obok płytek imitujących drewno na posadzkach przedpokojów królują mocne, czarno-białe wzory. Ten wyrazisty kontrast połączenia czerni z bielą na większej powierzchni, w pomieszczeniu, w którym spędzamy dużą ilość czasu, może męczyć. Nie jest tak w przypadku przedpokoju. Czarno-biała szachownica to klasyczne rozwiązanie, stosowane od wieków w pomieszczeniach pełniących funkcję komunikacji. Ciekawym elementem aranżacji przedpokoju mogą okazać się płytki cementowe albo ceramiczne, które przypominają te stosowane na klatkach schodowych przedwojennych kamienic. Występują wśród nich: geometryczne wzory, przeplatające się okręgi, kostki imitujące efekt 3D. W mieszkaniach o mniejszej powierzchni przedpokój może stanowić jedynie strefę. Aby wyodrębnić tę przestrzeń, możemy ułożyć prostokątny „dywan” z czarno-białych płytek albo mozaiki dywanowej, której brzeg wyznaczy specjalna bordiura z płytek. Następcą mozaik dywanowych i płytek cementowych z kamienic stały się niezwykle popularne ceramiczne płytki marokańskie. Są u nas modne od dłuższego czasu; sprawdzą się również w przedpokoju – na przykład w tonacji szarości, z efektem "used look" (zużycia) będą cieszyć oko następne lata.

Płytki podłogowe do przedpokoju – lastryko

Choć lastryko może nadal kojarzyć nam się z mało estetycznymi posadzkami z minionej epoki, jego współczesna odmiana zaskoczy wiele osób. To za sprawą włoskiego designu, nowoczesnego wyglądu, wielobarwnych pigmentów i grysów (między innymi marmurowych czy granitowych), które dają wzór znanych nam konglomeratów – na przykład efekt stracciatella. Lastryko (nazywane również terrazzo) to posadzka, która może być wylewana, czyli bezspoinowa, albo występować jako płytki. Płytki z lastryka doskonale sprawdzą się na podłodze w przedpokoju. Wygląd lastryka (drobiny kruszywa) sprawia, że posadzka jest łatwiejsza w utrzymaniu czystości – wniesiony pod obuwiem piasek nie jest tak widoczny jak w przypadku białej, gładkiej powierzchni.

..  Podłoga w przedpokoju – porady i inspiracje >>>

Płytki w przedpokoju – efekt betonu

Płytki ceramiczne imitujące beton (betonopodobne) na posadzce to trend utrzymujący się we wnętrzach od dawna i jest spowodowany między innymi upodobaniem do wnętrz achromatycznych. Szarość o różnych odcieniach i surowe piękno betonu komponuje się ze stylem nowoczesnym, minimalistycznym, zen, loftowym czy industrialnym. Betonowe płytki podłogowe w przedpokoju mogą mieć różnorodne wykończenie (choć w tym pomieszczeniu korzystniej jest stosować matowe) oraz kształty – najpopularniejsze są duże formaty kwadratowe i prostokątne, odpowiadające fakturowym blokom betonu.

Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE