Jak urządzić przedpokój w bloku otwarty na salon? Podpowiemy, jak to zrobić!

2024-03-28 11:18

Przedpokój w bloku często stanowi osobne pomieszczenie. Wtedy jest jednak ciemny i mało przytulny. Jeśli chcesz zyskać dodatkową przestrzeń, warto otworzyć go na salon i całą strefę dzienną. Wówczas, aby stał się ich integralną częścią, musi być z nimi utrzymany w spójnej stylistyce. Dowiedz się, jak urządzić przedpokój w bloku otwarty na salon!

Spis treści

  1. Jak urządzić przedpokój w bloku?
  2. Aranżacja przedpokoju w bloku. Jak zrobić to dobrze?
  3. Jak urządzić przedpokój otwarty na salon?
  4. Przedpokój otwarty na salon. Inspiracje, zdjęcia i przykładowe aranżacje

Jak urządzić przedpokój w bloku?

Przedpokój w bloku jest pierwszym miejscem w mieszkaniu, które jako pierwsze widzą nasi goście. Dla nas też jest to miejsce, które nas żegna, kiedy wychodzimy, i wita po powrocie z pracy. Dlatego tak samo są ważne oba aspekty aranżacji przedpokoju.

Powinien być i ładny i wygodny. Jest wizytówką naszego mieszkania, a więc i nas, w oczach gości. Jednocześnie powinno być w nim miejsce na odwieszenie kurtek i płaszczy, wygodną zmianę obuwia oraz możliwość obejrzenia całej sylwetki przed wyjściem z domu. Jak to wszystko pogodzić zwłaszcza kiedy przedpokój stanowi jedną wspólną przestrzeń z pokojem dziennym i kuchnią? Czy to w ogóle jest możliwe? Oczywiście, że tak!

Aranżacja przedpokoju w bloku. Jak zrobić to dobrze?

Aranżacja przedpokoju, niezależnie od tego czy jest duży czy mały, powinna być funkcjonalna. Idealnie jest gdy znajdzie się tam wygodne, może być niewielkie, siedzisko, na którym łatwo będzie zmienić buty. Dobrze jeśli jest zamykana szafa chowająca wszystkie części noszonej aktualnie garderoby.

Jest to szczególnie ważne jesienią i zimą. Taki klimat… Dobrze, jeśli jest dodatkowy wieszak na mokre części garderoby. No i oczywiście rzecz absolutnie niezbędna w przedpokoju, czyli duże lustro, w którym możemy sprawdzić przed wyjściem czy dobrze wyglądamy.

Wielkoformatowe lustro w aranżacji przedpokoju ma jeszcze jedną zaletę. Znakomicie powiększa optycznie niewielką często przestrzeń. A jeśli przedpokój jest otwarty na salon, to jego aranżacja powinna współgrać stylistycznie z resztą mieszkania. Pamiętajmy też o oświetleniu. Powinno płynnie przechodzić z jednego pomieszczenia do następnego. Przecież to wspólna przestrzeń. Przydadzą się też na pewno łączniki schodowe.

Jak urządzić przedpokój otwarty na salon?

Wspólna przestrzeń przedpokoju w bloku, salonu i kuchni to czasem aranżacyjne wyzwanie. Chcąc zapewnić wszystkie podstawowe funkcje, czasem po prostu go zagracamy. Dlatego aranżacja przedpokoju to niestety często kompromis. Mimo wszystko pamiętajmy o tym, żeby dla odwiedzającego nas gościa przedpokój był zapowiedzią tego, co znajduje się w dalszej części mieszkania.

Styl i kolorystyka powinny być spójne. Nie muszą być jednak identyczne. Często w przedpokoju w bloku ze względów praktycznych,  posadzka wykonana jest z gresu lub kamienia, a w części salonowej jest parkiet.

Powinny jednak pasować do siebie. Zbyt duży kontrast kolorystyczny optycznie podzieli przestrzeń, którą przecież chcieliśmy połączyć.

To samo dotyczy ścian w aranżacji przedpokoju. Często ze względów praktycznych w przedpokoju decydujemy się na okładzinę zabezpieczającą ściany przed zabrudzeniami, na przykład tapety. Czasem malujemy innym rodzajem farby, nadającym się do częstego mycia. Tutaj też obowiązuje zasada wspólnej stylistyki.

Przedpokój otwarty na salon. Inspiracje, zdjęcia i przykładowe aranżacje

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Jak rozjaśnić ciemny przedpokój? Wiemy, jak przeprowadzić szybką metamorfozę korytarza!

QUIZ. Jaki to styl wystroju wnętrz? Rozpoznasz?

Pytanie 1 z 15
Jaki styl przedstawia zdjęcie?
styl rustykalny