Szafka na buty. Jak zrobić, czym się kierować przy wyborze, co jest ważne

2024-06-26 19:03

Przedpokój stanowi wizytówkę mieszkania, dlatego powinien w nim panować ład i porządek. Szafka na buty to praktyczny mebel do przedpokoju, który doskonale realizuje to zadanie. Sprawdź, jaki model wybrać, by był zarówno funkcjonalny, jak i dopasowany do wystroju przedpokoju.

Spis treści

  1. Szafki na buty: jak wybierać, co jest ważne?
  2. Szafka na buty: jakie materiały i styl?
  3. Jak zrobić szafkę na buty?
  4. Nietypowe szafki na buty
  5. Akcesoria do przedpokoju - jak zrobić wieszak na klucze? WIDEO
  6. Praktyczne meble do przedpokoju - zobacz GALERIE ZDJĘĆ

Przedpokój jest miejscem, gdzie zdejmujemy okrycia wierzchnie i buty, dlatego ważne jest, aby znalazły się w nim wieszak i szafka na buty. Są one niezbędne szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Wystawa wszystkich par butów, jakie nosimy, z pewnością nie będzie wyglądała dobrze. Na ich uporządkowanie pozwoli szafka na buty.

Jeśli przedpokój to pomieszczenie o sporej powierzchni, najlepiej zamówić szafę na wymiar. Pozwoli ona na przechowywanie kurtek, płaszczy, butów i wielu innych drobiazgów w jednym miejscu. Również w małym przedpokoju dobrze jest pomyśleć o maksymalnym wykorzystaniu dostępnej przestrzeni – a to zapewnia szafa do zabudowy. Warto zdecydować się na model z lustrem, które rozjaśni i optycznie powiększy pomieszczenie. Przyda się też, by skontrolować wygląd i strój przed wychodzeniem z domu. A inny pomysł na buty przedpokoju? Odpowiedź jest jedna: specjalna szafka! Może to być komoda na buty albo mebel, w którym główną rolę odgrywają półki. Ciekawym rozwiązaniem są transparentne szafki na buty - dobre dla osób, które lubią się chwalić swoją kolekcją.

Szafki na buty: jak wybierać, co jest ważne?

Wybór konkretnej szafki na buty zależy od rozmiarów przedpokoju i dostępnego miejsca. Do małego przedpokoju przeznaczone są smukłe, wysokie szafki na buty w formie kolumienek, których szerokość wynosi zwykle ok. 20 cm. Na szafkę o takich wymiarach łatwo znaleźć miejsce nawet w niewielkim i wąskim przedpokoju. Do obszerniejszego pomieszczenia warto wybrać szafkę na buty poziomą (w kształcie skrzyni), która dodatkowo może odgrywać rolę siedziska. W ten sposób jeden mebel pełni dwie ważne funkcje.

Nie przegap: Przedpokój - inspiracje - GALERIE ZDJĘĆ >>>

Kolejna istotna sprawa to rodzaj obuwia, jakie będziemy przechowywać w szafce. Wysokie kozaki, buty trekkingowe czy szpilki wymagają odpowiedniej przestrzeni w szafce. Dlatego warto dokładnie sprawdzić wymiary oraz to, do jakiego rodzaju obuwia szafka jest przystosowana. Im pojemniejsza i z większą liczbą półek, tym łatwiejsze przechowywanie – np. nie trzeba układać jednych butów na drugich. Bardzo ważna jest także głębokość szafki. Może się bowiem okazać, że duże buty męskie nie zmieszczą się w środku, jeśli wcześniej nie skontrolujemy rozmiarów mebla.

Rozważając zakup szafki na buty, warto się także zastanowić, jaki sposób jej otwierania preferujemy. Może to być szafka na buty z drzwiczkami uchylanymi, wysuwanymi, przesuwanymi albo otwieranymi tradycyjnie. Im większy promień otwarcia drzwiczek, tym wygodniej uda się ułożyć obuwie.

Zobacz też: Wąski przedpokój w bloku - jak go urządzić? >>>

Najlepiej sprawdzają się szafki na buty z dużą liczbą przegródek i półek – tak by każda para obuwia miała dla siebie zarezerwowane miejsce. W przypadku szafki na buty składającej się z boksów warto się upewnić, czy każdy z nich wyposażony jest w otwór wentylacyjny. To szczególnie istotne w przypadku obuwia sezonowego, które może spędzać w szafce wiele miesięcy bez wyjmowania.

Szafka na buty: jakie materiały i styl?

Szafki na buty powinny być wykonywane z materiałów odpornych na wilgoć, zabrudzenia oraz zarysowania. Oczywiście każdą parę obuwia należy dobrze oczyścić i wysuszyć przed włożeniem do szafki, ale czasami nie da się w stu procentach usunąć nagromadzonej wilgoci. Polecane materiały to solidne płyty (MDF, HDF), tworzywa sztuczne, a w detalach – stal nierdzewna, chromowana i aluminium. Jeśli półki i uchwyty wykonano z metalu, należy się upewnić, czy są odporne na rdzewienie.

Szafka na buty musi też pasować do wystroju przedpokoju, tak by nie zaburzała ładu przestrzennego. Najlepiej sprawdzają się szafki w jasnych kolorach, które są lżejsze optycznie. Wszystko jednak zależy od pozostałych mebli – szafka powinna pasować zarówno do szafy, jak i akcesoriów (wieszaków, parasolników itd.). Nowoczesna szafka na buty wyróżnia się gładkimi frontami, jednolitą kolorystyką, a także brakiem ozdobników. Z kolei klasyczna szafka na buty to model wykonany z drewna – zwykle z tradycyjnymi drzwiczkami. Ponieważ jednak przedpokój narażony jest na wilgoć i zabrudzenia, drewno musi być pokryte farbą, lakierem lub impregnatem wysokiej jakości.

Jak zrobić szafkę na buty?

Szafka na buty może być kupiona gotowa, ale czasem lepiej wykonać ją samodzielnie. Jaka więc może być szafka na buty DIY? Do tej roli możemy wykorzystać starą skrzynię i w środku podzielić ją na przegródki. Gdy na wieku położymy miękką poduszkę, stanie się przy okazji wygodnym siedziskiem w przedpokoju. Inny pomysł, jak zrobić szafkę na buty? Kilka niepotrzebnych szufladek, które połączymy z małą ławeczką. Czasem w przedpokoju, zwłaszcza w starym budownictwie, obok wejścia znajdują się szafki skrywające kiedyś liczniki. Gdy tych ostatnich już nie ma, a szafki zostały, warto je wykorzystać do przechowywania obuwia. W dobrze przemyślanej szafce na buty wygospodarujemy też miejsce na akcesoria do czyszczenia butów.

Nietypowe szafki na buty

Pomysłów na nietypowe szafki na buty jest wiele. Coś oryginalnego najłatwiej zrobić samodzielnie. Jeśli zaś planujemy kupić gotowy mebel, weźmy pod uwagę własne zainteresowania. Szafka na buty może mieć np. formę małej szafy grającej, dekoracyjnej kolumny czy mebla w stylu industrialnym dekorowanego typografiami. Prawdziwą furorę robią ostatnia transparentne szafki. Buty są szczelnie zamknięte w środku, więc nie zbiera się na nich kurz, a poza tym ładnie je segregujemy i porządkujemy. Taka nietypowa szafka na buty sprawdzi się i do przechowywania butów sportowych, i eleganckich szpilek.

Akcesoria do przedpokoju - jak zrobić wieszak na klucze? WIDEO

Praktyczne meble do przedpokoju - zobacz GALERIE ZDJĘĆ

Aranżacja przedpokoju to zawsze duże wyzwanie, ponieważ na małej powierzchni trzeba spytnie zgromadzić meble i akcesoria o kilku funkcjach. Sprawdź, jak sobie z tym można radzić.

Garderoba czy szafa wnękowa? Sposób na przechowywanie odzieży