Co powiesić w drzwiach? Kotary na drzwi to nie tylko praktycznie, ale i dekoracyjne rozwiązanie

2023-10-27 13:49

Co powiesić na drzwiach? Kotary na drzwi to nie nowy wynalazek. W średniowieczu zabezpieczano nimi drzwi, aby nie wyziębiać pomieszczenia. Dzisiaj ten patent również się sprawdzi. Kotary na drzwi, poza funkcją użytkową, mogą stać się prawdziwą ozdobą danego pomieszczenia. Pozwolą także w subtelny sposób zasłonić garderobę, wydzielić kolejną strefą czy uzyskać nieco intymności.

Spis treści

  1. Kotary na drzwi – zastosowanie
  2. Kotary na drzwi: jak dobrać rozmiar?
  3. Kotara na drzwi: materiał ma znaczenie! Jaki wybrać?
Trendy we wnętrzach – jesień 2023!

Kotary na drzwi – zastosowanie

Zanim zdecydujemy się na zakup konkretnej kotary na drzwi, warto dobrze zastanowić się nad jej przeznaczeniem. Jaką funkcję ma pełnić w naszych wnętrzach? Ma wytłumić hałasy dochodzące z zewnątrz? Zakryć wnękę? A może zapobiec przenikaniu zimnego powietrza do mieszkania?

Od tego, jaką rolę będzie pełnić kotara na drzwi, zależy m.in. jej rozmiar i materiał, z którego zostanie uszyta. Poniżej przyglądamy się trzem najpopularniejszym funkcjom kotar drzwiowych.

1. Kotary na drzwi poprawią termoizolację

Nie w każdym domu czy mieszkaniu mamy możliwość zbudowania wiatrołapu, który ochroni nas przed masami chłodnego powietrza zimą i ciepłego latem. Przeciętny wiatrołap ma aż 4 m², co dla przeciętnego mieszkania czy kawalerki całkiem sporo.

Dlatego, by uszczelnić drzwi wejściowe i poprawić ich właściwości termoizolacyjne, warto zdecydować się na kotarę. Nowoczesne kotary możemy zamontować np. 50-60 cm od drzwi, osiągając efekt zbliżony do wiatrołapu.

Ważne, by wybierając kotarę izolacyjną upewnić się, że jej dolna krawędź dotyka podłogi, a tkanina, która została użyta do produkcji kotary, ma właściwości termoizolacyjne.

2. Kotary na drzwi wytłumią dźwięki

Kotary na drzwi potrafią pozytywnie wpłynąć na akustykę wnętrz i wytłumić niemal zupełnie hałas z zewnątrz. Takie kotary przydają się szczególnie w blokach – mieszkania, w których nie mamy korytarza lub gdy drzwi wejściowe są cienkie i prawie wcale nie tłumią hałasu.

Jeśli mierzymy się z takim problemem, warto zainwestować w kotary do drzwi wykonane z tkanin akustycznych.

3. Kotary zamiast drzwi

Kotarę na drzwi możemy również wykorzystać do zasłonięcia wnęk lub odgrodzenia pomieszczeń. Świetnie sprawdzi się również do stworzenia garderoby w przedpokoju.

Drzwi za kotarą
Autor: Getty Images/ArchiViz

Kotary na drzwi: jak dobrać rozmiar?

Jak dobrać rozmiar kotary do drzwi? Najpierw powinniśmy zmierzyć przestrzeń, którą chcemy zasłonić. Najlepiej, by rozmiar kotary był większy niż same drzwi.

W przypadku szerokości kotary dobrym pomysłem jest zostawienie zapasu w postaci 10-15 cm materiału.

Jeśli chodzi o długość, kotara nie powinna być wyżej nad podłogą niż 1 cm. Najlepiej, by ją dotykała – to szczególnie ważne, gdy drzwi, które chcemy zasłonić, są nieszczelne w dolnych partiach.

Drzwi za kotarą
Autor: Getty Images/ArchiViz

Kotara na drzwi: materiał ma znaczenie! Jaki wybrać?

Kotary na drzwi szyte są z różnych materiałów. Największą popularnością cieszą się tkaniny o grubych splotach wykonane z weluru, bawełny lub materiałów syntetycznych.

Ciekawą opcją, na którą możemy natrafić, przeglądając oferty sklepów z kotarami, są produkty zabezpieczone od dołu niebrudzącym się materiałem, np. eko skórą.

W sklepach znajdziemy również kotary wykonane z materiałów o konkretnych właściwościach, np. kotary termoizolacyjne lub kotary akustyczne. Są one nieco droższe niż zwykłe tekstylia, ale jeśli zależy nam na skuteczności kotary, to warto zainwestować w tego typu materiały. 

Kotary termoizolacyjne na drzwi zazwyczaj wykonane są z 3 warstw: materiał wierzchni, czyli ozdobny to najczęściej bawełna, poliester lub miły w dotyku welur. Warstwa termoizolacyjna to zazwyczaj gruba bawełna w typie flaneli, natomiast ostatnia warstwa to podszewka, która chroni flanelę przed kurzem i brudem. 

Innym typem kotar na drzwi są kotary bambusowe. Wykonane z giętkiego bambusa przyjmują postać harmonijki lub cienkich bambusowych pręcików połączonych ze sobą sznurkiem. Takie zasłony na drzwi raczej nie ochronią nas przed chłodem czy hałasem, ale mogą być ciekawą dekoracją wnętrza — zwłaszcza urządzonego w stylu eko lub boho. 

Na podobnej zasadzie działają kotary koralikowe. Ten typ zasłon produkuje się z różnych materiałów, np. plastiku czy sznurka. 

Kotary na drzwi możemy wieszać na kilka sposobów. Dużą popularnością cieszą się kotary zawieszone na metalowych prętach z kółkami lub na karniszach z żabkami.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: 4 sposoby, jak odmienić mieszkanie za pomocą zasłon. Wcale nie chodzi o okna!

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Jesienne trendy według Doroty Szelągowskiej. Radzi, by łączyć granat, róż i zieleń!

Kultowe przedmioty PRL Czy wiesz, jak działają? Rozwiąż QUIZ

Pytanie 1 z 14
Do czego służy ten przedmiot? Działał po podłączeniu prądu.
Przedmiot z PRL