Aranżacja salonu ze schodami: cegła, kolory Maroka i styl skandynawski

2015-07-07 18:47 Agnieszka Zawadzka

Połączenie przytłumionej kolorystyki błękitów, indygo i umbry w monochromatycznym otoczeniu białych ścian i szarych podłóg, dało niezwykłą propozycję aranżacji salonu z otwartymi schodami. Barwny dywan w egzotyczną mozaikę wcale nie gryzie się z surową fakturą cegły na ścianie i koronkowym wzorem gresu. Kluczem do ich wzajemnego dopasowania jest szlachetność materiałów, z których zostały wykonane – naturalna wełna, wypalana glina i szlachetny gres.

Aranżacja salonu z otwartymi, pozbawionymi barierki schodami, początkowo zmierzała w stronę industrialnej i dość surowej kompozycji, budowanej na monochromatyzmie kolorów ścian i podłogi. Jednak przemyślane detale, designerskie meble i oświetlenie oraz bardzo uważny dobór zapadającej w pamięć kolorystyki dodatków stworzyły nową jakość aranżacji salonu. Przyjrzyjmy się uważniej, bo pozorna surowość aranżacji salonu ze schodami skrywa jeszcze wiele wnętrzarskich niespodzianek.

Styl skandynawski w wersji industrialnej

Projektantka i właściciele wysokiego salonu z otwartymi schodami, w aranżacji wnętrza ciekawie zagrali fakturami i wzajemnym przenikaniem się materiałów. Bielona, lekko chropowata cegła na największej ścianie przywołuje surowe konotacje ze stylem loft, do którego odwołuje się także sama wysokość pomieszczenia. Jednak już delikatny, koronkowy motyw i subtelna faktura gresu na podłodze łagodzi surowość industrialnych elementów. Podobnie jak klasyczne wykończenie wnętrza - białe, drewniane drzwi wejściowe i elegancki sznyt wysokich listew przypodłogowych. Klasyka w wykończeniu zawsze umiejętnie łagodzi wszelkie wnętrzarskie eksperymenty stylistyczne, tonuje i oprawia ewentualną awangardę we wnętrzu.

Kolory Maroka

Połączenie przytłumionej kolorystyki błękitów, indygo i umbry w monochromatycznym otoczeniu białych ścian i rozbielonej szarości podłóg, dało niezwykłą propozycję aranżacji salonu z otwartymi schodami. Wełniany dywan z egzotycznym motywem wcale nie gryzie się z surową fakturą cegły na ścianie  i koronkowym wzorem gresu na podłodze. Kluczem do ich wzajemnego dopasowania jest szlachetność materiałów, z których zostały wykonane – naturalna wełna dywanu, wypalana z gliny cegła i szlachetny gres.

ZOBACZ: reliefowe płytki w aranżacji cynamonowej kuchni z fornirem!

Czynniki „klimatotwórcze”

W aranżacji przestrzennego salonu ze schodami ciekawie zagrano także kolorystyką beżu – powłóczyste, beżowe zasłony z lekko przeziernego materiału, rozpostarte na pełnej wysokości przestrzennego salonu, subtelnie nawiązały do ciepłej kolorystyki przeskalowanego (120 cm średnicy blatu!) drewnianego stołu na toczonej nodze. Forma stołu nawiązuje nieco do kształtu biurowego stempla czy profilowanej figury szachowej, dzięki czemu do aranżacji salonu ze schodami wprowadzono lekko surrealistyczny efekt, rodem z „Przygód Alicji w Krainie Czarów” Lewisa Carroll’a. Czarne, designerskie krzesła szczebelkowe podbiły tylko wrażenie nieoczywistości kompozycji. Białe, gładkie firany wpuszczają do wnętrza rozproszone i miękkie światło dzienne. Element drewna w surowym wnętrzu „z cegieł i gresu” znalazł swoje miejsce w strefie otwartych schodów wspornikowych. Grube, drewniane stopnice w wybarwieniu nawiązującym do koloru drewnianego stołu, umieszczone bezpośrednio w ścianie, paradoksalnie  wyglądają na lekkie i delikatne. Ocieplające aranżację, „klimatotwórcze” właściwości drewna również i w tym przypadku nie zawiodły. Podobnie jak wełniany dywan w graficzny wzór czy równie graficzne poszewki poduszek w lekko złamanej kolorystyce umbry, indygo, pudrowego różu i czerni. Ułożone na intensywnie granatowej kanapie z szezlongiem wprowadzają ożywczy element graficzny. Detale wykończenia salonu ze schodami ociepliły i „udomowiły” ogólny odbiór przestronnego wnętrza, które z uwagi na swoją wysokość i „niedomknięte” przestrzenie mógłby wiać chłodem i brakiem przytulności.

ZOBACZ: projekt żółtej kuchni w stylu skandynawskim!

Projekt wnętrza:

Marta Matelier
www.matelier.com
marta@matelier.com