Rzeźby. Podpowiadamy, jak kupować, jak aranżować we wnętrzu

2023-05-31 12:11 Paweł Kaliński

Umiejętnie wyeksponowana rzeźba nadaje wnętrzu rys szyku i wykwintu, jaki uzyskać można by tylko naprawdę znakomitym obrazem lub kosztownym meblem. Gdzie i jak szukać rzeźby do własnego domu? Jak ją dobrać do wnętrza? Jak zaaranżować?

Zarówno antyczna, jak i nowoczesna rzeźba we wnętrzu mieszkalnym kojarzy się z luksusem, ze zbytkiem, ze szczególnym wyrafinowaniem. I słusznie. Nie oznacza to jednak, że na zakup tego typu dzieła pozwolić sobie mogą wyłącznie osoby najzamożniejsze.

Rzeźba dawna – gdzie i jak kupować?

Rzecz jasna najlepsze realizacje trafiają do domów aukcyjnych, osiągając niejednokrotnie astronomiczne ceny. W sklepach z antykami, na targach staroci i w sprzedaży internetowej nie brakuje jednak rzeźby dawnej reprezentującej różne epoki, style, poziomy wykonania i… przedziały cenowe. Już za 2, 3 tysiące złotych kupić można urocze, choć nieco prowincjonalne barokowe putto z polichromowanego drewna lipowego. Niezłej jakości XIX-wieczna rzeźba w marmurze (np. popiersie) to wydatek ok. 10 tys. złotych. Taniej kupimy antyczne brązy – dobrej jakości statuetka o popularnej antykizującej tematyce dostaniemy już za 1 tys. zł, choć koszt wyraźnie zależy tu od poziomu odlewu.

Przyglądać się też warto figurkom porcelanowym, czyli wykonanej w ceramice rzeźbie kameralnej. W pierwszych latach XXI wieku niezwykle modne (i kosztowne) stały się modernistyczne wyroby Ćmielowa z połowy poprzedniego stulecia. Klasyczne figurki różnych, ale zwłaszcza niemieckich wytwórców w dobrych cenach znaleźć można na aukcjach internetowych, w sklepach z antykami i na targach staroci. I bynajmniej nie zawsze są to neorokokowe cudeńka w drobnomieszczańskim guście. Jeśli obawiamy się, że mimowolnie uzyskamy taki efekt – sięgajmy albo po wielobarwne figurki z najwyższej półki (np. miśnieńskie), albo bezpiecznie jednokolorowe, białe czy kremowe.

Rzeźba współczesna – gdzie i jak kupować?

Współcześni rzeźbiarze godnie kontynuują wielowiekowe tradycje rzeźby europejskiej. Oprócz zmarłego niedawno Igora Mitoraja, światowej sławy polskiego twórcy, który twórczo reinterpretował motywy antyczne, wymienić tu można choćby Stanisława Słoninę, Sławomira Micka czy Michała Zaborowskiego.

Wszyscy oni chętnie odnoszą się do spuścizny minionych epok, tradycyjne formy i symbole przekładając na język estetyki współczesnej. Korzystają przy tym z klasycznych materiałów – drewna, kamienia, metalu. Zwracam na to uwagę, bo choć w sztuce rzeźby liczy się przede wszystkim forma, to dobór materiału i sposób jego obróbki w istotnej mierze decyduje o walorach dekoracyjnych dzieła, a to przecież jedna z istotniejszych przesłanek przy wyborze rzeźby do własnego domu lub mieszkania.

Oprócz rzeźby współczesnej wykonanej w tradycyjnych materiałach godna uwagi jest też jednak ta posługująca się z powodzeniem m.in. żywicami epoksydowymi. To niezwykle trwałe spoiwo łączone z wybranymi przez artystę dodatkami daje niezwykłe efekty, np. wymieszana z pyłem marmurowym doskonale imituje kamień, choć jest od niego bez porównania wytrzymalsza, a także oporna na zabrudzenia i zupełnie lekka.

Prace uznanych twórców współczesnych w raczej wysokich cenach pojawiają się na aukcjach dzieł sztuki i antyków. Niewielkie i raczej mało efektowne statuetki autorstwa wspomnianego Igora Mitoraja znaleźć można jednak i wśród ofert internetowych, choć tu zalecałbym daleko idącą ostrożność. Niezłe cenowo oferty znaleźć można w mniejszych sklepach z antykami i galeriach sztuki. Warto też zaglądać na wystawy wydziałów rzeźby. Często za zupełnie niewielkie pieniądze można tam znaleźć atrakcyjne wizualnie prace, a może nawet – jeśli nos nas nie zawiedzie, a szczęście dopisze – także zrobić najlepszą inwestycję życia.

Rzeźba we wnętrzu stylowym i nowoczesnym

Wprowadzając rzeźbę do współczesnego wnętrza, warto kierować się zasadą kontrastu. Rys nowoczesnej elegancji do stylowego salonu wprowadzi praca osadzona w tradycji, ale mająca prostą linię – jak zaprezentowany  w naszej galerii mosiężny posążek ustawiony na postumencie w formie ściętej kolumny. Z kolei do wnętrza nowoczesnego splendor dawnych wieków wprowadzi dobra rzeźba dawna, np. klasyczne antykizujące popiersie.

Gdzie może stanąć rzeźba? Przede wszystkim w miejscach eksponowanych, najlepiej na zamknięciu osi kompozycyjnych, tak by była dobrze widoczna. Interesujący obiekt może stanowić centralny element wystroju salonu, hallu czy nawet gabinetu, choć tu musiałaby konkurować z najważniejszym meblem – biurkiem. Drobniejsza rzeźba antyczna lub współczesna znaleźć się też może w jadalni, lub w sypialni. Obiekt odporny na działanie wilgoci (wykonany z kamienia, metalu albo ze wspomnianej żywicy epoksydowej) stać się też może niebanalną i przyciągającą uwagę dekoracją pokoju kąpielowego.

Szereg inspirujących pomysłów na zaaranżowanie we współczesnym wnętrzu rzeźby klasycznej i nowoczesnej – w naszej galerii zdjęć.

Joanna Roszkowska. Struktury intymne – wystawa rzeźby