Radosnych stołów! Pomysły na bajkową, świąteczną aranżację jadalni

2020-11-26 16:19 Magda Kazimierczuk

Sztuczna czy prawdziwa? Nikt nie stawia takiego pytania w kontekście kolacji wigilijnej. A szkoda. Prawdziwa przygotowywana jest z potrzeby serca, a ono nie lubi schematów. Naczynia, które miło (a nie strach) wziąć do ręki, i ukwiecone stroiki (gdy mróz trzaska) – serce z pewnością doceni.

- Mniej jemioły, bukszpanu, jodły. Więcej liści, traw i kwiatów – soczystych, pachnących, w pełnym rozkwicie. Kolory nasycone: bordo, szmaragd, róż, antracyt, granat, czyli wszystkie te, które zawładnęły również wnętrzami. Oto tegoroczne postulaty stylistów i florystów. Wizja pociągająca – puścić wodze fantazji i zamiast lepić uszka, układać bukiety z frezji, róż i anemonów. Gdy jednak nie chcemy być prekursorami mody na wigilijne bukiety, dobrze jest, jeśli znajdziemy „gwiazdę przewodnią” świątecznej dekoracji. Może to być motyw naturalny, w ciepłym klimacie hygge lub uwielbiane przez Polaków, skrzące się święta glamour - architekt Karolina Drogoszcz z Mango Studio tak mówi o dekoracji wigilijnych stołów. - U nas w domu w tym roku nad wigilijnym stołem podwieszę gałąź brzozy ozdobioną wypiekanymi wspólnie z rodziną piernikowymi sercami - dodaje. 

Prosto z Danii
Autor: Anne-Mette Trolle Aranżacja stołu autorstwa florystki Anne-Mette Trolle

Z kolei Magdalena Grądcka, projektantka wnętrz, właścicielka Moaai.com radzi: - Dobrą zasadą przy tworzeniu schematu stołu (zawsze się do niej stosuję) jest rozpoczęcie od jednego motywu – wzoru na porcelanie lub koloru kwiatów, które ustawiam w centralnym punkcie. Modne są pełne odważnej elegancji złote sztućce i marmurowe dodatki. Zwolennikom stonowanych aranżacji polecam len i kamionkową minimalistyczną zastawę. Ozdoby umieszczam na środku, wzdłuż stołu. Taka mocna wizualnie linia zawsze wygląda świetnie - podkreśla. - Kluczem jest ilość – jeśli dekoruję, to z rozmachem. Szklane bombki w głębokim granacie, zieleni mchu lub bursztynie, znalezione na plaży teatralnie zimowe gałęzie. Żywiołowość, chaos czy magia Bożego Narodzenia? Zdecydowanie magia! - wyznaje pani projektantka.