Maciej Karpiak
Autor: Labra, materiały prasowe Maciej Karpiak.

Maciej Karpiak. Projektant, który tworzy wyjątkowe lampy z odpadów

2021-01-14 13:18 Paweł Kaliński

Maciej Karpiak jako pierwszy polski projektant w dziejach prezentował prototypy mebli na SaloneSatellite w Mediolanie. Jeszcze przed dyplomem tworzył pierwsze modele oświetlenia dla producentów z Hiszpanii. A dziś dla polskiej firmy Labra projektuje lampy powstające z odpowiednio przetworzonych odpadów gospodarczych.

Maciej Karpiak (rocznik 1977) ukończył studia na Wydziale Architektury Wnętrz WSSU w Szczecinie.  Jeszcze przed uzyskaniem dyplomu rozpoczął współpracę z hiszpańskimi producentami lamp. W 2003 r. jako pierwszy Polak w dziejach zaprezentował prototypy swoich mebli podczas SaloneSatellite w Mediolanie, a rok później otworzył autorską multidyscyplinarną pracownię projektową Office for Design Maciej Karpiak.

Od 2010 r. jest też właścicielem i głównym projektantem marki Nuuun kitchens. W 2015 r. jego projekt the Wall Kitchen – kuchni ukrytej w meblościance, z poszczególnymi modułami funkcjonalnymi wysuwanymi z bryły mebla lub ukrytymi za podnoszonymi frontami – uzyskał główną nagrodę w konkursie Interior Innovation Award, organizowanym przez IMM Cologne pod patronatem German-Design-Council. Rozwiązania takie jak mobilne blaty z możliwością dostosowania ich wysokości, szafki wyjeżdżające ze ścian czy sterowanie za pomocą smartfona zmieniały sposób myślenia zarówno o wyglądzie, jak i walorach użytecznych projektów Nuuun.

Maciej Karpiak pracował dla takich marek jak Hugo Boss, Kryolan, DuPont, BSH, MINI, VOLVO, Bejot i wielu innych. Obecnie ma w portfolio ponad sto zastrzeżonych wzorów przemysłowych, ponadto kilkaset realizacji z zakresu architektury wnętrz, projektowania mebli oraz koncepcji architektonicznych, a także liczne nagrody i wyróżnienia w konkursach na najlepszy produkt lub wzór przemysłowy. Jego prace brały udział w licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce oraz w Niemczech, we Włoszech, w Holandii, Belgii, Wielkiej Brytanii, Rosji i Francji.

Równolegle Karpiak zajmuje się tworzeniem działów R&D (research and development, czyli badania i rozwój) oraz dyrekcją kreatywno-artystyczną w polskich fabrykach mebli. Na macierzystej uczelni z kolei prowadzi pracownie: Bioniki oraz Multidyscyplinarnego Projektowania Produktów.

Maciej Karpiak: w stronę domu XXII wieku

Swoje zainteresowania zawodowe Maciej Karpiak bardzo intensywnie kieruje ku technologiom przyszłości, które mają podnieść jakość życia na Ziemi. Jako pierwszy projektant w Polsce opracował projekty oraz brał udział w tworzeniu technologii do masowej produkcji domów mobilnych, a od 2018 r. obejmuje stanowisko CEO design founder w spółce ProCube, zajmującej się projektowaniem modułowym obiektów hotelowo-mieszkalnych.

Maciej Karpiak i dom mobilny UN2
Autor: Labra, materiały prasowe Dom mobilny UN2 projektu Macieja Karpiaka.

Od 2015 r. jako CEO design founder w biotechnologicznej spółce Spiruu zajmuje się tworzeniem innowacyjnych technologii bioreaktorów oraz projektowaniem ultranowoczesnych multimedialnych urządzeń przyszłości. Za koncepcję bioreaktora do domowego uprawiania spiruliny, algi o cenionych właściwościach prozdrowotnych, jako spółka Spiruu otrzymał nominację i awansował do finału nagrody Millenium Technology Prize 2016. To wielkie wyróżnienie, gdyż nagrodę tę uznaje się za odpowiednik nobla w dziedzinie technologii przyszłości, mających największy wpływ na życie ludzi.

Maciej Karpiak i lampy z odpadów

W swoich projektach Maciej Karpiak wykazuje dużą troskę o środowisko, czemu często towarzyszy kreatywne i nowatorskie wykorzystanie łatwo dostępnych surowców, a także dążenie do poprawy funkcjonowania człowieka w ekosystemie. W tym kontekście warto odnotować nowe wyzwanie, które podjął projektant. Dla polskiej firmy oświetleniowej Labra tworzy lampy, których produkcja w sposób pionierski oparta będzie na zagospodarowaniu odpadów gospodarczych, tak by zyskały nowe właściwości i innowacyjne walory funkcjonalne.

Eksperymentowanie z materiałami wiąże się tu z zaangażowanym designem, który kładzie nacisk na ekologię i recykling, gospodarkę w obiegu zamkniętym i ideę zero waste, czyli świadome gospodarowanie zasobami. W ten sposób Labra otwiera nowy rozdział dla rodzimego rynku oświetleniowego. Co nie mniej ważne z perspektywy odbiorców, misterna rzemieślnicza praca – wymagająca ogromnych umiejętności obróbki materiału – przełoży się na kojącą atmosferę kreowaną przez światło, w której kolor czy forma budują nastrój relaksu, spokoju, odprężenia.