Terrarium: jakie wybrać dla mrówek, agamy, kameleona, żółwia, węża i innych zwierząt?

2021-05-20 10:21

Gdy myślimy o zakupie żółwia lub kameleona albo tak ciekawych stworzeń jak mrówki, potrzebujemy odpowiedniej wiedzy – co będzie im potrzebne? O czym nie wolno zapomnieć? Jednym z pierwszych zakupów stanie się terrarium. Jak je dobrać? Podpowiadamy, na co należy zwrócić uwagę.

Terrarium
Autor: SerrNovik / GettyImages Terrarium dla węża

Spis treści

  1. Terrarium – czym różni się od akwarium?
  2. Terrarium – jakie rodzaje znajdziemy w sklepach, a jakie możemy stworzyć samodzielnie?
  3. Jakie terrarium dla jakiego zwierzęcia?
  4. Rośliny do terrarium i gadżety – co warto wiedzieć?
  5. Ile kosztuje terrarium?

Terrarium – czym różni się od akwarium?

Jeżeli chcemy zapewnić dobre warunki mieszkaniowe np. gadowi, warto wiedzieć, że akwarium nie będzie spełniało funkcji terrarium. Dlaczego? Bo jest dostosowane do środowiska wodnego, a terrarium wymaga o wiele lepszej wentylacji (otwory wentylacyjne znajdują się w zadaszeniu oraz frontowej ściance). Drugą ważną różnicą będą rozmiary terrarium. Musi zostać dostosowane do potrzeb nowego domownika i niestety wąskie i wysokie akwarium najprawdopodobniej mu tego nie zapewni.

..  Jak założyć akwarium w domu i je urządzić? >>>

Terrarium – jakie rodzaje znajdziemy w sklepach, a jakie możemy stworzyć samodzielnie?

Terrarium szklane – najczęściej spotykane w sklepach zoologicznych. Ładnie wygląda, jest także łatwe w czyszczeniu i pozwala oglądać zwierzę z każdej strony. Minusem jest fakt, że szklane terraria są ciężkie i kosztowne.

Terrarium z OSB – ma trzy ścianki, a front wykonany jest ze szkła. Jest tańsze od szklanego, możemy je samodzielnie zrobić, dostosowując rozmiary do potrzeb zwierzęcia. Minusem będzie estetyka i trudność w czyszczeniu.

Terrarium z płyty meblowej – można wykonać je samodzielnie, pod zabudowę, dzięki czemu znakomicie wkomponuje się w wystrój mieszkania. Nie nada się jednak dla zwierząt, które potrzebują dużej wilgotności powietrza – drewniane ścianki mogą pleśnieć.

Terrarium z tworzywa sztucznego – tanie, łatwe w czyszczeniu i wodoodporne. Wadą będzie skłonność do pękania i odkształcania oraz średnia estetyka wykonania.

..  Wszystko o chomikach w domu >>>

..  Żółw domowy – co warto wiedzieć, jak się przygotować? >>>

Jakie terrarium dla jakiego zwierzęcia?

Terrarium dla mrówek – ma swoją własną nazwę, czyli formikarium. Zazwyczaj jest niewielkich rozmiarów (na przykład 280x140x130 mm). Wyposażone jest w tak zwane areny, na których mrówki żyją i tworzą swoje gniazda. Areny i gniazda można ze sobą łączyć, tworząc wielkie mrowisko. Terraria dla mrówek otwiera się od góry.

Terrarium dla agamy – w przypadku agamy brodatej będzie nam potrzebne duże terrarium o minimalnych wymiarach 120x80x80 cm. Mniejsze terrarium sprawi, że jaszczurka nie będzie prawidłowo się rozwijać, stanie się apatyczna. Terrarium dla agamy powinno mieć świetną wentylację, a także zróżnicowane temperatury w różnych częściach terrarium (jaszczurki żyją naturalnie w warunkach, gdzie za dnia jest gorąco, a nocą chłodno).

Terrarium dla kameleona – powinno być dosyć wysokie i duże (minimalna szerokość to ok. 80 cm, wysokość: ok. 50 cm). Warto zrobić dla kameleona spore lokum, aby pomieścić tam różne gadżety, takie jak konary drzew i półki.

Terrarium dla żółwia – możemy wykorzystać terrarium z OSB lub płyty meblowej, jeżeli to żółw lądowy. Dla żółwi nadadzą się zarówno terraria zamknięte, jak i takie otwierane od góry („szufladowe”). Co ważne, terrarium dla żółwia musi zostać urządzone kompleksowo – to redukuje stres i pozwala zwierzęciu prawidłowo funkcjonować. Puszczając żółwia na podłogę, narażamy go na wiele szkodliwych czynników, na przykład wdychanie detergentów, a także brak prawidłowego oparcia dla kończyn.

Terrarium dla gekona – powinno zostać dostosowane do konkretnego gatunku. Przykładowo gekon lamparci powinien mieć warunki pustynne – a więc ciepło i sucho, a w nocy nieco chłodniej. Z kolei gekon orzęsiony lubi temperaturę ok. 20 stopni i dużą wilgotność powietrza. Wielkość terrarium powinna być minimum dwa razy większa od samego gekona.

Terrarium dla jeża – jego wymiary powinny być dosyć spore (minimum 100x40x35 cm), aby jeż miał się gdzie poruszać, a dodatkowo żeby zmieściły się tam poidełko, kołowrotek, miseczki, domek oraz oczywiście kuweta. Jeż potrzebuje przestrzeni, dlatego trzeba o nią zadbać. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na łatwość otwierania terrarium, bo często będziemy to robić.

Terrarium dla węża – nie musi być wysokie, za to zadbajmy, aby było długie. Koniecznie dostosujmy je do rozmiarów zwierzęcia. Przykładowo wąż zbożowy potrzebuje terrarium o wymiarach 80x40x40 cm. Dobrym wyborem będzie terrarium ze szkła.

..  Rybki akwariowe – jakie wybrać? >>>

Rośliny do terrarium i gadżety – co warto wiedzieć?

Jeśli mamy zamiar hodować zwierzęta egzotyczne, zadbajmy o to, aby terrarium było jak najbardziej zbliżone do ich środowiska naturalnego. Szczególnie ważna będzie temperatura, dlatego ciekawym rozwiązaniem stanie się mata grzewcza do terrarium, która zapewni dodatkowe źródło ciepła.

Osobnym, ważnym tematem są rośliny do terrarium. Niektórzy decydują się na sztuczną roślinność, aby nie musieć się o nią martwić. To błąd – zwierzęta powinny być otoczone żywymi roślinami, zbliżonymi do tych, które występują w ich naturalnym środowisku. Wybierajmy spośród roślin tropikalnych, stepowych, pustynnych lub uniwersalnych.

Ile kosztuje terrarium?

W zależności od wyposażenia i rodzaju tworzywa koszty zaczynają się od 150 zł (np. terrarium dla mrówek), a sięgają kwoty ok. 600 zł i wzwyż (terraria pustynne). Warto pamiętać, że oszczędzanie na wyposażeniu terrarium może zagrozić życiu zwierząt egzotycznych. Lepiej zainwestować od razu w coś, co zostanie z nami na dłużej.

Jak zadbać o pupila w zimie