ŻÓŁTY KOLOR ŚCIAN: jak łączyć kolory? Co pasuje do żółtych ścian?

2017-03-03 16:34

Żółty kolor ścian, np. cytrynowy lub anyżowy, jest wdzięczną barwą do aranżacji wnętrza. Chłodne odcienie żółtego ładnie komponują się z większością barw z palety odcieni naturalnych. Sprawdź, jak umiejętnie operować kolorem żółtym we wnętrzach.

Być może kolor żółty we wnętrzach nie cieszy się wielką popularnością, bo do niedawna kojarzony był z malowaniem wszystkich ścian na odcień kanarkowy. A przecież odcieni koloru żółtego jest tak dużo. Barwa ta kojarzona jest z nauką, intelektem oraz optymizmem. Żółty kolor ścian jest mocną barwą, dlatego polecamy łączyć go ostrożnie z innymi kolorami. Żółty, zwłaszcza w słonecznych odcieniach, może być zbyt męczący we wnętrzu. Dlatego warto go przełamać chłodniejszymi dodatkami lub pomalować nim jedną ścianę.

Żółty kolor ścian: jak łączyć z innymi barwami?

Żółty kolor ścian dobrze rozjaśnia i rozświetla wnętrza – nadaje się więc do pomieszczeń gorzej oświetlonych. To, czy żółty kolor w aranżacji mieszkania się sprawdzi, zależy od tego, w jakim odcieniu został użyty, w jakiej ilości i w otoczeniu jakich innych kolorów się znajduje.

Nie przegap: Kolory wnętrz - jak łączyć barwy? >>>

Żółty kolor ścian znakomicie sprawdza się w połączeniu przede wszystkim z szarościami, bielą i czernią. Ciekawe i świeże  połączenie kolor żółty stworzy z zielenią. Pamiętajmy, że kolor żółty nasycony ma działanie energetyzujące, a pastelowy - uspokajające, wręcz kojące.

Żółty kolor ścian: jaki odcień do salonu, kuchni, sypialni?

Pamiętajmy, że istnieje bardzo cienka granica pomiędzy wprowadzeniem w dobry nastrój za pomocą żółtego a nadmiernym pobudzeniem czy nawet rozdrażnieniem. Trzeba więc dobrze się zastanowić, który odcień koloru żółtego będzie najlepszy do danego pomieszczenia. Żółty kolor ścian ma zdolność odbijania światła – może więc dobrze wyglądać w ciemniejszych pomieszczeniach, północnych lub wschodnich. Nawet pochmurny dzień stanie się wtedy słoneczny!

W jadalni na pewno sprawdzi się w miarę ciepły odcień żółtego, ale niezbyt intensywny. Dzięki takiej barwie wszystko będzie wyglądało apetycznie i świeże. W salonie spędzamy dużo czasu, dlatego ważny jest umiar w stosowaniu kolorów energetycznych. Ograniczmy się na przykład do żółtych dodatków zamiast żółtych ścian. Polecamy np. żółty abażur lampy, jeden fotel lub stolik kawowy.

Zainteresuje Cię też: Salon - inspiracje - GALERIE ZDJĘĆ >>>

W sypialni kończymy każdy dzień, ale i zaczynamy następny. Potrzebne jest więc i wyciszenie, i dodanie energii. Dobrym pomysłem jest pastelowy odcień koloru żółtego: cytrynowy lub anyżowy.

Największą dowolność w stosowaniu koloru żółtego mamy w łazience. Jest to pomieszczenie, w którym przebywamy dosyć krótko. Zarówno pastelowy, jak i nasycony żółty kolor ścian bardzo dobrze sprawdzi się w zestawieniu z metalicznym połyskiem baterii łazienkowych i bielą ceramiki sanitarnej.

Żółty kolor ścian i inne optymistyczne barwy - GALERIE ZDJĘĆ

Żółty kolor ścian, a może pomarańczowy czy czerwony? Sprawdź, jak ciepłe i pełne energii barwy prezentują się w różnych wnętrzach.