Urządzamy piwnicę: porady jak urządzić piwnicę

2014-09-29 17:51

Jak urządzić piwnicę? Pamiętaj, że jest to pomieszczenie, które musi być funkcjonalne. Jeśli więc zastanawiasz się, kak urządzić piwnicę, przede wszystkim na początku musimy określić jej przeznaczenie, biorąc pod uwagę własne upodobania. Prezentujemy pomysły na aranżacje niedużej piwnicy!

Spis treści

  1. Jak urządzić piwnicę: przeznaczenie i rozplanowanie piwnicy
  2. Jak urządzić piwnicę: oświetlenie
  3. Jak urządzić piwnicę: dodatkowe instalacje
  4. Jak urządzić piwnicę: podłoga w piwnicy
  5. Piwnica musi być sucha
  6. Schowki zamiast piwnicy - GALERIE ZDJĘĆ

Jak urządzić piwnicę? Piwnica jest docenianym i praktycznym pomieszczeniem, które spełni wyznaczone mu funkcje zarówno w domku, jak i w bloku. Piwnica może być spiżarnią, pralnią i suszarnią, piwniczka na wina, warsztatem i przydomowym składzikiem na rzadziej używane sprzęty, np. sprzęt sportowy sezonowy, sprzęt ogrodniczy. Jest to niezwykle funkcjonalne pomieszczenie i stanowi ono rozszerzenie metrażu naszego "M". Jak urządzić dobrze piwnicę?

Zobacz: Pomysłowe schowki - czyli pralnia, suszarnia, prasowalnia... >>>

Jak urządzić piwnicę: przeznaczenie i rozplanowanie piwnicy

Decydując się na aranżację piwnicy, musimy najpierw ustalić jej przeznaczenie. Jeśli chcemy mieć piwnicę, w której będzie pralnia, suszarnia lub miejsce na przechowywanie ubrań konieczne jest zapewnienie wentylacji w pomieszczeniu. Będzie ona konieczna również w przypadku domowej siłowni. Zanim przystąpimy do remontu lub aranżacji pomieszczenia piwnicy musimy ocenić stan, w jakim są ściany i materiał, z którego są wykonane. Jeśli jest to cegła warto pokusić się o pozostawienie jej naturalnego wyglądu. Szczególnie jeśli w piwnicy planujemy urządzić piwniczkę na wino. W innych wypadkach ściany możemy wygładzić i pomalować. Kolejnym etapem aranżacji piwnicy jest ustawienie regałów z półkami i stołu lub blatu roboczego (jeśli w naszej piwnicy ma się znależć warsztat). Na regałach z półkami w piwnicy możemy ustawić słoiki z wekami i przetworami, pojemniki do przechowywania np. ozdób choinkowych czy akcesoria sportowe. Dobrym rozwiązaniem jest zamontowanie prowadnic lub kółek przy dolnych półkach przeznaczonych do przechowywania ciężkich przedmiotów. Na jednej ze ścian powinny pojawić się haki, na których możemy przechowywać rowerWarto pamiętać, że podział przestrzeni w piwnicy i konsekwentne odkładanie przedmiotów na ich miejsce to klucz do sukcesu.

Przeczytaj: Praktyczne akcesoria i meble łazienkowe: schowki, pojemniki, koszyki >>>

Jak urządzić piwnicę: oświetlenie

Oświetlenie w piwnicy to również ważna kwestia, szczególnie jeśli planujemy zrobić w piwnicy np. domowy warsztat, salę fitness, czy saunę. Gdy okien jest za mało, można wykuć w ścianach otwory i wstawić dodatkowe okna. Kiedy piwnica jest całkiem zagłębiona w gruncie, uratują nas okna z doświetlaczami lub świetliki tunelowe. Pamiętajmy jednak, że według przepisów.

Polecamy: Wyjątkowy design, energooszczędność i klasa. Lampy do nowoczesnego wnętrza >>>  

Jak urządzić piwnicę: dodatkowe instalacje

W piwnicy zazwyczaj nie ma zbyt wielu gniazd elektrycznych. Trzeba będzie dołożyć kilka, szczególnie gdy mamy zamiar zrobić w piwnicy warsztat, klub, siłownię, czy salkę kinową. Pralnia w piwnicy nie obejdzie się bez instalacji wodnej, kanalizacyjnej, którą trzeba doprowadzić z górnych pomieszczeń.

Więcej: Kolory ścian dopasowane do funkcji pomieszczenia: malujemy przedpokój, sypialnię, salon, garderobę >>>

Jak urządzić piwnicę: podłoga w piwnicy

Nowe posadzki i lepsze wykończenie – zazwyczaj w piwnicach nie przewiduje się luksusów, więc i podłogi w piwnicy są najtańsze i najmniej atrakcyjne wizualnie. Gdy chcemy zrobić w piwnicy salkę kinową – trzeba pomyśleć o posadzce z prawdziwego zdarzenia. Do dyspozycji mamy wykładzinę dywanową, parkiet, panele lub posadzkę z ceramiki. Do sali klubowej, siłowni lub sali, gdzie będą stały na przykład stoły bilardowe, nie powinno się wybierać posadzki zbyt miękkiej, gdyż nie będzie wystarczająco wytrzymała na ścieranie i odkształcenia. Najlepszy będzie tu parkiet z twardego drewna, posadzka z twardej ceramiki (gres lub klinkier) lub tak zwana posadzka przemysłowa (na przykład żywiczna). Jeśli ściany piwniczne są wykończone jedynie tanim, mało estetycznym tynkiem cementowym bądź cementowo-wapiennym, trzeba będzie nadać im bardziej dekoracyjny wygląd. Tu pole do popisu jest ogromne. Najprościej jednak będzie wyrównać powierzchnię ścian i sufitów, robiąc na nich gładź gipsową, i pomalować całość farbą. Trzeba będzie również zadbać o estetyczne wykończenie schodów prowadzących do piwnicy. Konieczne mogą się okazać porządne, ładne drzwi wewnętrzne.

Polecamy: Gres polerowany i szkliwiony: WADY i ZALETY eleganckich płytek podłogowych >>>

Piwnica musi być sucha

Zanim rozpoczniemy adaptację pomieszczeń piwnicznych, upewnijmy się, że nie panuje w nich wilgoć. Jeśli ściany w piwnicy są mokre, widać brudne zacieki lub wręcz rzucają się w oczy kolonie grzybów pleśniowych, czeka nas naprawa izolacji przeciwwodnej i osuszanie murów. To skomplikowane przedsięwzięcie, ale niestety konieczne. Wilgoć i pleśń, pomijając kwestię estetyki, poważnie szkodzą zdrowiu. Co więcej, gdy ściany w piwnicy są wilgotne, nie spełniają wymogów izolacyjności termicznej.

Przeczytaj też: Wymieniamy podłogę: sprawdź, jaka podłoga będzie najlepsza >>>

Schowki zamiast piwnicy - GALERIE ZDJĘĆ

Nie masz piwnicy? Nic straconego! Możesz stworzyć w swoich domu niewielką przestrzeń na schowki, dzięki którym ukryjesz wiele przedmiotów, które trafiłyby do piwnicy. Zobacz pomysły w galeriach zdjęć.

Nie przegap: Praktyczne schowki w przedpokoju: jak je wygospodarować? Gotowe pomysły! >>>

Nasi Partnerzy polecają