Ogrzewanie na podczerwień. Jak działają panele, ile kosztują, czy są wydajne?

2022-01-03 14:54

Panele grzewcze na podczerwień to bezpieczna i ekologiczna alternatywa dla ogrzewania węglem lub gazem. Mogą służyć jako główne źródło ciepła albo działać wspomagająco w miejscach, gdzie chcemy podnieść temperaturę. Czy warto inwestować w ogrzewanie na podczerwień? Dowiedz się, jak działają panele i kiedy warto się na nie zdecydować.

podłoga
Autor: Opoczno

Spis treści

  1. Panele na podczerwień – co warto wiedzieć
  2. Jak działają panele na podczerwień i czym się różnią od tradycyjnych grzejników?
  3. Ogrzewanie na podczerwień – czy zawsze jest bezpieczne?
  4. Panele na podczerwień – koszty i wydajność
  5. Zobacz najpiękniejsze polskie mieszkania:

Panele na podczerwień – co warto wiedzieć

Estetyczne panele na podczerwień można zamontować w różnych miejscach. Są to zazwyczaj sufit lub ściana, na podłogi stosuje się specjalne maty grzewcze. Ważne, aby w pomieszczeniu był dostęp do sieci elektrycznej, gdyż muszą być one podłączone do prądu. Mają formę prostokątnej płyty, a producenci oferują wybór licznych wzorów i kolorów, dzięki czemu przypominają one często bardziej obraz niż grzejnik. Są wygodne i proste w użytkowaniu – często mają dołączony pilot, który pomaga szybko ustawić temperaturę.

Panele grzewcze na podczerwień wybierają coraz chętniej ci, którzy dbają o jakość powietrza – zarówno tego na zewnątrz, jak i wewnątrz domu. Mogą być dobrym rozwiązaniem dla osób zmagających się z alergiami czy przewlekłymi infekcjami górnych dróg oddechowych. Nawilżacze i różnego rodzaju oczyszczacze powietrza to czasem za mało, by zapewnić sobie dobrą jakość powietrza we wnętrzach ogrzewanych tradycyjnie.

Jak działają panele na podczerwień i czym się różnią od tradycyjnych grzejników?

Działania promieni podczerwonych doświadcza każdy z nas – wystarczy udać się na spacer w słoneczny dzień. Niezależnie od temperatury powietrza, emitowane są wtedy promienie podczerwone. Odczuwamy je jako światło i ciepło, które do nas dociera, rozgrzewając ciało i dodając nam energii.

Mając tę wiedzę, możemy łatwiej zobrazować sobie sposób działania promienników czy paneli na podczerwień, który polega na oddaniu energii cieplnej ścianom, przedmiotom i ludziom. Stanowi więc odwrotność tradycyjnych grzejników, podnoszących temperaturę samego powietrza. Nic więc dziwnego, że w pomieszczeniach ogrzewanych panelami na podczerwień, ciepło dostarczane jest znacznie szybciej i bardziej równomiernie, co stanowi jedną z ich głównych zalet. Ciepło z tradycyjnych kaloryferów trafia bowiem w pierwszej kolejności do wyższych partii pomieszczenia, przez co długo odczuwamy chłód od podłogi.

Czasem potrzeba wiele czasu, aby zapewnić komfortową temperaturę w domu lub mieszkaniu. Powietrze w pomieszczeniu jest wysuszone, a cząsteczki kurzu unoszą się razem z ciepłym powietrzem – w kierunku sufitu. Takiego efektu możemy uniknąć wybierając ogrzewanie na podczerwień, które nie wpływa na ruch powietrza.

Ogrzewanie na podczerwień – czy zawsze jest bezpieczne?

Jak już wspominaliśmy na początku, zasada działania ogrzewania na podczerwień jest analogiczna do wpływu promieniowania słonecznego. Podobieństwo polega również na tym, że w parze z ciepłem idzie także światło. Im większa siła grzania, tym mocniejsze oświetlenie, które może być nieprzyjemne, a nawet szkodliwe dla oczu.

Z tego względu promienniki na podczerwień o średniej lub dużej mocy (średniofalowe IR-B, krótkofalowe. IR-A), stosowane są zazwyczaj na tarasach czy w dużych halach, z zachowaniem odpowiedniej odległości od ludzi, np. podwieszone blisko sufitu.

Do pomieszczeń zamkniętych, czyli do domu lub biura, polecane są długofalowe panele na podczerwień, które nie dają widzialnego światła, a więc są w pełni bezpieczne i komfortowe dla naszych oczu. Ich siła grzania jest znacznie mniejsza niż w przypadku promienników średnio lub krótkofalowych, dlatego sprawdzają się najlepiej w pomieszczeniach zamkniętych o dobrej izolacji.

Panele na podczerwień – koszty i wydajność

Opinie na temat wydajności paneli na podczerwień są podzielone. Jednym inwestycja może przynieść z czasem oszczędności, inni mogą narzekać na wysokie koszty w miesiącach jesienno-zimowych. Wszystko zależy bowiem od kilku czynników:

  • izolacji pomieszczenia (nieszczelne okna czy drzwi na pewno nie pomogą nam zaoszczędzić)
  • metrażu i wysokości domu lub mieszkania – w tym przypadku większy będzie jednorazowy koszt zakupu paneli, który może się z czasem zwrócić
  • materiału, z którego zbudowane są ściany budynku
  • ceny prądu – panele podłączane są do sieci elektrycznej
  • odpowiednio dobranych paneli
  • od tego, czy są one jedynym źródłem ciepła, czy jedynie uzupełniają niedobory ciepła
  • indywidualnych preferencji dotyczących temperatury

Koszt paneli na podczerwień o mocy 500W zaczyna się mniej więcej od kwoty 400-500 zł. Im wyższa klasa grzejnika oraz ciekawszy estetycznie wzór, tym wyższa cena, która może wynieść nawet 1500 zł. Pojedynczy panel na podczerwień o mocy 500W jest w stanie ogrzać pomieszczenie o powierzchni ok. 5 do 7 m2 (przy wysokości pomieszczenia ok. 2,6 m). Obliczenia mogą się różnić w zależności od producenta paneli.

Ustalając zapotrzebowanie naszego mieszkania czy domu, należy wziąć jednak pod uwagę wszystkie aspekty, które mogą mieć wpływ na wydajność ogrzewania, takie jak wymienione wyżej – jakość izolacji, metraż czy materiał, z którego powstał budynek. W ten sposób unikniemy niespodzianki w postaci wysokiego rachunku za prąd.

Zobacz najpiękniejsze polskie mieszkania:

Ogrzewanie domu energooszczędnego