Jak optycznie powiększyć pokój? Kolory powiększające pokój [PORADNIK]

2019-10-08 14:10
jak optycznie powiekszyc pokoj
Autor: Jacek Krzyżanowski Małe wnętrza łatwo powiększysz jasnymi kolorami. Pastelowe barwy na ścianach i podłodze sprawią, że pokój wyda się przestronny i dobrze doświetlony

Jak optycznie powiększyć pokój? W końcu nie każde mieszkanie składa się z przestronnych pomieszczeń. Gdy salon jest niewielki, a kuchnia wąska i nieustawna, z pomocą przychodzą kolory powiększające pokój. Zobacz nasz poradnik, jak optycznie powiększyć pokój.

Pokoje o małej powierzchni najprościej możemy optycznie powiększyć, malując je farbami o jasnych barwach. Przy okazji malowania bądź tapetowania możemy skorygować proporcje pomieszczeń, które wydają się nam zbyt niskie, za wąskie bądź bardzo wysokie. Wystarczy dobrać odpowiednie kolory powiększające pokój i zastosować kilka dekoratorskich trików. Jak pomalować mały pokój?

Pastelowe odcienie na suficie i ścianach spowodują, że całe pomieszczenie stanie się bardziej przestronne. To wrażenie można wzmocnić dopasowaniem koloru podłogi w zbliżonym odcieniu do koloru farby, którą pomalowaliśmy ściany.

Mieszkanie w pastelowych kolorach. Zobacz GALERIĘ ZDJĘĆ

Sprytne rozwiązania optycznie powiększyły przeciętny metraż, a subtelne kolory nadały mu indywidualny charakter.

Jak optycznie powiększyć pokój, nie rezygnując z tapety i ciemnych odcieni?

Zwolennicy tapet do małych pomieszczeń, które optycznie chcą powiększyć, powinni wybrać tapety o drobnych wzorach. Każde pomieszczenie można dodatkowo powiększyć przez duże stojące lustro.

Do skorygowania proporcji długiego i wąskiego pomieszczenia przyda się farba o ciemnym kolorze – gdy pomalujemy nią krótszą ścianę, spowoduje to wrażenie zbliżenia, a pokój stanie się w naszych oczach bardziej kwadratowy niż prostokątny. Pokój dodatkowo „poszerzą” podłoga w paski i sufit pomalowany ciemną farbą.

Zobacz też: Małe wnętrze w ciemnych kolorach: jak to możliwe?

jak optycznie powiekszyc pokoj
Autor: Jarosław Chabros Proporcje zbyt dużego pokoju zniwelujesz przyklejając tapetę w duże wzory. Podobny efekt uzyskasz malując ściany na ciemne kolory bądź w poziome pasy

Jeśli pomieszczenie jest zbyt niskie, to znakomicie skorygują to pionowe pasy na ścianach. Innym sposobem jest pomalowanie ścian na ciemny, a sufitu na jasny kolor. Podłoga w tym wypadku też powinna być jasna.

Pokój wyda się wyższy, jeśli ściana na górze będzie kończyć się pasem szerokości kilkudziesięciu centymetrów pomalowanym tą sama jasną farbą co sufit.

Rzadziej zdarza się, by pomieszczenie było dla nas zbyt duże, ale jeśli już tak się dzieje, możemy pomalować je farbami w ciemnych kolorach bądź pokryć ściany modną tapetą ścienną w duże wzory.

Jak urządzić mały salon, jak powiększyć pokój, co zrobić, by był bardziej ustawnym wnętrzem? Najprościej byłoby usunąć ścianę oddzielającą salon od kuchni i w ten sposób zyskać kilka dodatkowych metrów powierzchni. Proste rozwiązania nie zawsze jednak dają ciekawy efekt w aranżacji wnętrz.

Zainteresuje Cię także:

Nowoczesny SALON z KUCHNIĄ - najlepsze pomysły

10 pomysłów na nowoczesny SALON Z ANEKSEM KUCHENNYM

Zobacz, jak powiększyć mały salon [GALERIA]

Architekt wnętrz Tomasz Wieczorek w prezentowanej aranżacji małego salonu do powiększenia przestrzeni postanowił wykorzystać triki wnętrzarskie wywołujące złudzenia optyczne, np. w przedpokoju zamontowano dwa duże lustra ciągnące się od podłogi do sufitu. Za ich sprawą wnętrze wydaje się dwa razy większe.

Jak optycznie powiększyć salon - wskazówki

  • Pomalować ściany salonu jasną farbą. Ciemniejsze mogą być tylko wybrane elementy, np. półki na książki i bibeloty w salonie.
  • Na ścianie, najlepiej w rogu pokoju, przykleić duże lustro. Jeśli zamontujemy je na wprost kanapy, będziemy mieć wrażenie, że ktoś oprócz nas jest w salonie, a to mało komfortowe uczucie.
  • Dodatki w salonie, takie jak lampki, doniczki czy wazony, powinny mieć naturalny kolor. Nie będą przyciągać wzroku i stwarzać wrażenia bałaganu we wnętrzu.
  • Nie przesadzać z wzorami w aranżacji małego salonu. Wystarczy jeden taki charakterystyczny element.

Wiedza w pigułce: jak optycznie powiększyć wnętrze? Obejrzyj wideo!