Małe wnętrze w ciemnych kolorach: jak to możliwe?

2014-08-31 21:33 Anna Rychlewicz

Małe wnętrza wydają się „skazane" na jasne, subtelne i pastelowe kolory. Nic bardziej mylnego! Choć w rzeczywistości wyraziste barwy są „zabronione" w małych mieszkaniach, a zarezerwowane jedynie dla przestronnych pomieszczeń, istnieje kilka sposobów, by ciemne kolory przemycić do małego wnętrza. Zobacz jak to zrobić!

Zasadę mówiącą o rezygnacji z ciemnych i nasyconych kolorów w małych wnętrzach zna absolutnie każdy. Dlaczego odradza się stosowanie mocnych kolorów w ciasnych przestrzeniach? Otóż dlatego, że ciemne kolory optycznie zmniejszają wnętrze i dodatkowo czynią je bardziej przygnębiającym. Problem pojawia się w momencie, kiedy miłośnik wyrazistych i mocnych kolorów dysponując małym metrażem, zamarzy o kolorowej i charakterystycznej aranżacji, czy ciemnych kolorach ścian w salonie.

Kolory we wnętrzu: jasne - powiększa, ciemne - pomniejsza

Jasne kolory są polecane do małych wnętrz nie tylko z uwagi na ich uniwersalność, ale przede wszystkim na magiczne właściwości. Decydując się na jasne barwy w małym mieszkaniu sprawimy, że wnętrze wyda się optycznie większe i przestronniejsze. Ciemne i nasycone kolory polecane są natomiast do dużych wnętrz, którym nie brak przestronności. Niepisana zasada dotycząca kolorystyki w małych przestrzeniach nie oznacza jednak, że właściciele małych mieszkań muszą całkowicie zrezygnować z ożywczych, kolorystycznych akcentów.

Małe wnętrza: kolorowe detale aranżacji

Najprostszym i najczęściej wykorzystywanym rozwiązaniem w aranżacji małego wnętrza jest postawienie na jasny kolor podstawowy, które jest jednocześnie idealnym tłem do wprowadzenia mocniejszych barw. W jaki sposób przemycić kolor do ciemnych i małych pomieszczeń? Oczywiście za pomocą dodatków i dekoracji wnętrz. Jest to najprostsza droga do kolorystycznego ożywienia przestrzeni i wprowadzenia do mieszkania ulubionych kolorów. Jeśli jesteśmy bardziej wymagający i kolorystyczne detale aranżacji wydają nam się absolutnie nie wystarczające, istnieje jeszcze jeden sposób na kolor we wnętrzu. Optymalnym rozwiązaniem jest pomalowanie jednej ze ścian we wnętrzu na mocny i nasycony kolor. Wydaje się, że w tym przypadku każda barwa jest dozwolona... pod jednym warunkiem. Musimy zadbać o idealne oświetlenie wnętrza, które pozwoli nam ograć ciemniejszą strefę światłem.

Mały salon: pomysłowe triki powiększające wnętrze

Kolejnym pomysłem na aranżację małego salonu za pomocą koloru jest pozostawienie jasnych ścian i wprowadzenie koloru za pomocą ciemnej podłogi, bądź też sufitu. Takie rozwiązanie sprawi, że przestrzeń wyda nam się optycznie szersza. Pamiętajmy także, że wprowadzając na ściany pionowe pasy, wydłużymy i podwyższymy nieco pomieszczenie. Decydując się na pasy w poziomie - skrócimy je i obniżymy. Pomysłowym rozwiązaniem w małym wnętrzu będzie także zdecydowanie się na fototapetę. Kolorystyka dowolna, wszystkie chwyty dozwolone... teoretycznie. Tutaj natomiast pojawia się kolejny warunek, który musimy spełnić. Musi być to fototapeta panoramiczna, optycznie powiększająca wnętrze. Pozwoli ona na uzyskanie efektu perspektywy, która sprawi, że pomieszczenie wyda się przestronniejsze niż jest w rzeczywistości. Bez względu na to jest to jednak idealny sposób, aby do małego i ciasnego wnętrza wprowadzić żywy kolor.