Lustro stojące: do sypialni i nie tylko. Pomysły na lustra w aranżacji

2018-08-03 17:17

Lustro to praktyczny i dekoracyjny dodatek, który znakomicie doświetla oraz optycznie powiększa wnętrza. Lustro stojące w efektownej ramie najczęściej pojawia się w aranżacji sypialni – zwłaszcza gdy pomieszczenie odgrywa też rolę garderoby. Sprawdź, jak wybierać lustra do sypialni i do innych pokojów.

Spis treści

  1. Lustro stojące lub oparte o ścianę
  2. Lustro stojące do sypialni
  3. Lustro tremo, czyli klasyka we wnętrzach
  4. Dekorujemy dom! Zobacz GALERIE ZDJĘĆ

Galerie luster na ścianach coraz częściej zastępują tradycyjny dekor ścienny. Do łask wracają też lustra stojące, które dzięki większym rozmiarom jeszcze lepiej dekorują, a także doświetlają pokój.

Lustro stojące lub oparte o ścianę

Jeśli chcemy ciekawie wykorzystać walory dekoracyjne lustra, warto zwrócić uwagę na zwierciadła stojące lub takie, które można oprzeć o ścianę (duży plus: nie trzeba nic wiercić). Lustra stojące z charakterystyczną podpórką (jak przy ramkach stojących do zdjęć) świetnie sprawdzą się zarówno w małych, jak i dużych pomieszczeniach. Najlepiej ustawiać je w taki sposób, by odbijało się w nich okno – zwłaszcza gdy potrzeba lepiej doświetlić wnętrze. Ogólna zasada: zawsze dokładnie sprawdzajmy, co odbija się w lustrze! Gdy będzie to komoda, z której niekoniecznie jesteśmy dumni, efekt dekoracyjny może rozczarować.

Lustro stojące przyda się też na co dzień. Dzięki temu, że ustawiane jest pod kątem, więcej w nim się odbija – nawet dość wysokie osoby w całości się w nim przejrzą. Dlatego lustra tego typu cieszą się tak dużą popularnością w garderobach.

Zobacz też: Jak urządzić wygodną garderobę? >>>

Jeśli chodzi o lustra oparte o ścianę, wybierajmy zwłaszcza te smukłe i wysokie. Można się nawet pokusić o większą ich kolekcję. Ważne tylko, by nie odbijały się w nich fragmenty pokoju, których nie chcemy zbytnio eksponować (np. dolna część kanapy).

Lustro stojące w sypialni
Autor: IKEA Lustro stojące w jasnej ramie - idealne do sypialni w stylu skandynawskim

Lustro stojące do sypialni

Lustro do sypialni może być po prostu przyjemną dla oka dekoracją. Ale przydaje się zwłaszcza wtedy, gdy sypialnia odgrywa rolę garderoby. Warto jednak wybierać zwierciadło z rozwagą. Przede wszystkim jego rama musi pasować do mebli i dodatków w sypialni.

Styl skandynawski: w sypialni w stylu skandynawskim najlepiej sprawdzi się lustro stojące z ramą z jasnego drewna. Jeśli skandynawskie inspiracje zmierzają bardziej w stronę stylu gustawiańskiego, dobrze jest wybrać lustro w ramie dekorowanej, drewnianej, pomalowanej na biało. Takie lustro stojące znakomicie sprawdzi się również w sypialni w stylu prowansalskim.

Styl glamour: sypialnia urządzona w tej konwencji lubi przepych, ale w duecie z dobrym designem. Wybierzmy więc lustro w misternie rzeźbionej ramie, pomalowanej na srebrno, szaro, biało lub czarno. Rama może być też wykonana z eleganckiego metalu albo – w tańszej wersji – z nowoczesnej żywicy syntetycznej.

Styl klasyczny: tu można sobie pozwolić na efektowną, bogato rzeźbioną ramę, ale koniecznie w kolorze, który dominuje w sypialni. Przykład: jeśli łóżko ma ramę i zagłówek z ciemnego drewna, dobrze jest dobrać ramę lustra w podobnym kolorze. W ten sposób aranżacja klasycznie eleganckiej sypialni będzie spójna i harmonijna.

Styl nowoczesny: w takiej sypialni raczej unika się designerskiego przepychu. Dlatego polecamy proste lustro stojące: z ramą bez dodatkowych zdobień.

Nie przegap:

Sypialnie w stylu skandynawskim >>>

Sypialnie w stylu nowoczesnym >>>

Sypialnie w stylu klasycznym >>>

Lustro stojące w łazience
Autor: agencjafree/living4media Lustro stojące w efektownej ramie świetnie prezentuje się w łazience w stylu vintage

Lustro tremo, czyli klasyka we wnętrzach

Wysokie lustro stojące (nawet sięgające od podłogi do sufitu), zwykle wsparte na małej konsolce, często określane jest mianem tremo. To model w stylu klasycznym, najczęściej z ramą wykonaną z eleganckiego, ciemnego drewna. W dawnych pałacach chętnie eksponowano takie zwierciadła w reprezentacyjnych komnatach. Złota rama była zresztą oznaką luksusu.

Współczesne wcielenia luster tremo doskonale sprawdzają się w mieszkaniach urządzonych w stylu klasycznym, eklektycznym albo vintage. Godne polecenia są zwłaszcza do przedpokoju, ponieważ pełnią przy okazji funkcję mebla (zwłaszcza jeśli konsolka ma szufladki na drobiazgi).

Dekorujemy dom! Zobacz GALERIE ZDJĘĆ

Zawsze jest dobry moment, by zafundować mieszkaniu efektowną metamorfozę. A najlepiej tanim kosztem, czyli za pomocą dodatków. Sprawdź, jakie inspiracje przygotowaliśmy w galeriach zdjęć.

Nasi Partnerzy polecają