Kolory ścian. Jak dobrać kolor ścian - 10 najważniejszych zasad

2023-07-04 12:26

Kolory ścian mogą powiększyć bądź optycznie zmniejszyć wnętrze. Sprawdź, jak dobrać kolor ścian i farby do wnętrza. Harmonia kolorystyczna w obrębie jednego wnętrza poprawi nastrój, a odpowiednie nasycenie barw wydzieli strefy w mieszkaniu. Poznaj 10 zasad dobierania kolorów ścian!

Spis treści:

Jak dobrać kolor ścian? 10 zasad w dobieraniu barw

1 zasada dobierania kolorów ścian: jasne, ciepłe kolory ścian optycznie poszerzają wnętrze, a ciemne i zimne - zwężają.

2 zasada dobierania kolorów ścian: aby zmienić proporcje długiego i wąskiego pomieszczenia, wystarczy pomalować krótszą ścianę na ciemniejszy kolor.

3 zasada dobierania kolorów ścian: jeśli chcemy „wyciszyć” odcień, zmniejszyć jego intensywność, możemy pokryć pomalowaną już ścianę farbą podkładową.

4 zasada dobierania kolorów ścian: w obrębie jednego wnętrza harmonię kolorystyczną najłatwiej osiągnąć poprzez rozjaśnienie albo przyciemnienie tego samego koloru ścian podstawowego. Odcienie nałożone na ścianę będą się dopełniały.

5 zasada dobierania kolorów ścian: gdy wykorzystujemy w pomieszczeniu różne kolory, wybierajmy je tak, by miały identyczne nasycenie.

Zobacz też: Kolory ścian - palety kolorów - inspiracje >>>

6 zasada dobierania kolorów ścian: komponując kolorystykę wnętrza, pomyślmy o barwie przewodniej. Jeśli chcemy uniknąć chaosu, jej dopełnieniem nie mogą być więcej niż cztery kolory.

7 zasada dobierania kolorów ścian: chcąc osiągnąć w pokoju modne wrażenie trójwymiaru, zamiast barwą pobawmy się zestawieniem połysku i matu.

8 zasada dobierania kolorów ścian: w otwartej przestrzeni kolorem różnicujemy poszczególne strefy, np. jadalnię czy aneks kuchenny.

Zobacz też: Malowanie ścian - polecamy kolory w salonie [GALERIA ZDJĘĆ] >>>

9 zasada dobierania kolorów ścian: w stylowych wnętrzach barwowe przejście możemy podkreślić stiukiem.

10 zasada dobierania kolorów ścian: jeśli chcemy mieć tapetę i kolorową ścianę w jednym pomieszczeniu, odcień farby powinien powtarzać się na tapecie.

Kolory ścian i ich właściwości

Każdy kolor ma swoje określone właściwości - nie tylko optyczne, lecz także psychologiczne. Decydując się na konkretne kolory ścian, dobrze jest poznać ich znaczenie i właściwości:

  • Kolor czerwony: dodaje energii, pobudza do działania. W przypadku osób z gorącym temperamentem można śmiało zastosować go nawet w sypialni, ale z umiarem!
  • Kolor żółty: kojarzy się z radością i optymizmem, dlatego podobnie jak czerwień świetnie motywuje do działania. Jest przy tym mniej "agresywny". Polecamy go zwłaszcza do wnętrz nowoczesnych.

Zobacz też: Połączenie żółci i szarości w aranżacji wnętrz - zawsze modne! >>>

  • Kolor niebieski: zawsze modny, harmonijny, choć dla niektórych - nieco chłodny. Pozwala się szybko wyciszyć i odstresować. Jako kolor ściany - świetny do sypialni.
  • Kolor zielony: uspokaja, a jednocześnie wspomaga kreatywne myślenie. Ponieważ kojarzy się z przyrodą, często przynosi ukojenie. Dostępny w wielu odcieniach: od energetycznej limonki po elegancki szmaragd.
  • Kolor fioletowy: czaruje elegancją, często kojarzy się ze sprawami duchowymi. Podobnie jak zieleń sprzyja kreatywnemu myśleniu.

Zobacz też: Aranżacje wnętrz w kolorze fioletowym - porady z GALERIĄ ZDJĘĆ >>>

  • Kolor biały: neutralny, jasny, uspokajający. Jedna z popularniejszych barw we współczesnych wnętrzach.
  • Kolor szary: podobnie jak biel pozwala szybko się uspokoić i zadbać o równowagę. Szare ściany są o tyle uniwersalne, że właściwie każdy inny kolor znakomicie prezentuje się na ich tle. Jasna szarość sprawdza się np. w aranżacjach w stylu skandynawskim. Kolor ciemnoszary polecamy do wnętrz w stylu nowoczesnym.
  • Szarości i beże jako kolory ścian cały czas są silnym trendem. Są nie tylko ładne, ale i ponadczasowe. Przychodzi jednak taki moment, że mamy ochotę na odrobinę koloru w mieszkaniu, ale niekoniecznie mocnego i nasyconego. Po powrocie z pracy chcemy mieć w domu azyl, w którym możemy odpocząć od nadmiaru bodźców, które atakują nas z każdej strony w biurze, w sklepach i w mieście. Nie oznacza to jednak, że kolory ścian muszą być zawsze takie same. Pastelowe kolory we wnętrzach pozwalają nam właśnie osiągnąć efekt spokoju i wyciszenia, jednocześnie zachowując indywidualność naszego wnętrza.

Modny kolor ścian: pastelowy błękit, róż i zieleń

Idąc za tym trendem, projektanci wiodących firm produkujących farby, takich jak Benjamin Moore czy Dulux, postanowili, że kolorami wiodącymi w ich kolekcjach będą właśnie kolory pastelowe, czyli barwy delikatne inspirowane naturą. Okazuje się, że takie jasne kolory ścian idealnie odnajdują się we wnętrzach zarówno miejskich, jak i w domach poza miastem. Są to kolory tak delikatne, że można je stosować jako nowe kolory neutralne.

Slow movement, slow design, slow life – co to jest?
Nowoczesny salon w pastelowych kolorach

Autor: Thinkstockphotos.com

Slow movement, slow design, slow life

Delikatne, pastelowe kolory ścian to tak zwany slow design – ruch, który powstał w odpowiedzi na zbyt szybki tryb naszego życia. Tak jak Slow Food, o którym wszyscy pewnie już słyszeli, teraz powstał trend zwracający uwagę na to, czym się otaczamy, w jakich wnętrzach żyjemy. Dotyczy to właśnie spokojnych kolorów ścian w naszych wnętrzach, dobrze przemyślanego umeblowania i oświetlenia. Chodzi o rozważne kupowanie, tak by nie wymieniać zbyt często rzeczy, doceniać przedmioty, które już mamy. Odnowione mogą bowiem dostać drugie życie.

Nowoczesne wnętrze - jaki kolor ścian?

Kolory ścian dla tych, którzy lubią nowoczesne wnętrza, to m.in. szary i fioletowy. W nowoczesnej aranżacji wnętrz nastała moda na szarości, które doskonale komponują się z bielą. Oba stonowane kolory wnętrz można ożywić za pomocą kolorowych detali, na przykład żółtego dywanu.

Czystą biel użytą jako wiodący kolor ścian można zdynamizować intensywną fioletową barwą, malując na ten kolor fragment ściany, na przykład wnękę na telewizor. Taki fioletowy fragment ściany będzie ozdobą wystroju salonu.

Chłodne kolory ścian - szaroniebieski, biały - sprawiają, że salon wygląda ascetycznie, ale też elegancko i nowocześnie. Szaroniebieskie kolory ścian w salonie ładnie też dopełniają i wydobywają pomarańczowe dodatki.

Zobacz też: Styl nowoczesny - inspiracje - galerie zdjęć >>>

Wnętrza w stylu klasycznym - kolory ścian

Jeśli lubimy tradycyjne wnętrza i mamy np. salon z kominkiem, wybierzmy na kolory ścian jasne, pastelowe barwy w odcieniu bieli, beżu i żółci. Jasne kolory ścian i obicia mebli mogą ładnie kontrastować z brązowymi elementami we wnętrzu, np. stylowymi meblami. Z brązowymi meblami ładnie też komponuje się zielony i oliwkowy kolor ścian.

Nie przegap: Styl klasyczny - inspiracje - galerie zdjęć >>>

Żywa zieleń użyta na kolory ścian znakomicie uzupełnia i ożywia stonowane wnętrza. Stwarza warunki sprzyjające koncentracji i relaksowi. Efekt elegancji i spokoju w salonie osiągniemy dzięki połączeniu kolorów ścian w tej samej tonacji. Monochromatyczne kolory ścian (nawet 3 czy 4 odcienie) gwarantują dobre efekty.

Modne kolory ścian - zobacz GALERIE ZDJĘĆ

 Trendy wnętrzarskie lubią się zmieniać jak w kalejdoskopie, ale warto je śledzić i szukać inspiracji dla swoich domów. Jeśli wciąż nie jesteś pewien, jak dobrać kolor ścian do wnętrza, zobacz nasze galerie zdjęć z mieszkaniami w modnych kolorach.

Wieszanie na ścianie

Pytanie 1 z 7
Jaki to łącznik?
Zdjęcie
Malowanie pokoju. Ściany - ile farby i jakie narzędzia