Dom inteligentny. Te urządzenia zadbają o twoje bezpieczeństwo i komfort

2023-08-25 12:35

Co to znaczy, że dom jest inteligentny? To dom wyposażony w nowoczesne technologie, w systemy smart home, które pomogą zadbać o komfort i bezpieczeństwo domowników. Dom inteligentny przypomni, że przed wyjściem trzeba zamknąć okno albo sam to zrobi, zaalarmuje, gdy włamywacz będzie chciał się dostać do mieszkania, a także ochroni przed pożarem. Włączy lub wyłączy ogrzewanie, ekspres, piekarnik… Warto przyjrzeć się tym rozwiązaniom i wykorzystać sztuczną inteligencję do swoich potrzeb

Spis treści

  1. Inteligentny dom - co to znaczy
  2. Jak dbać o bezpieczeństwo
  3. Rozwiązania poprawiające komfort życia
  4. Więcej rozwiązań znajdziesz w naszej galerii

Inteligentny dom - co to znaczy

Dom inteligentny to taki, w którym zainstalowane są nowoczesne technologie i systemy zwiększające wygodę i bezpieczeństwo. Urządzenia połączone są w jedną sieć, dzięki której komunikują się ze sobą. Domem inteligentnym można zarządzać zdalnie za pomocą smartfona, tabletu, komputera a nawet smartwatcha.

Jak dbać o bezpieczeństwo

Jednym z elementów systemu inteligentnego domu jest monitoring. Kupując przeznaczone do niego kamery IP, zwróć uwagę, by były wyposażone w kilka istotnych udogodnień i funkcji. Należy do nich szerokokątny obiektyw, który zapewni ci większe pole widzenia. Dzięki czujnikom ruchu urządzenie będzie pracować jedynie po jego wykryciu – wtedy, kiedy to konieczne, i cię o tym poinformuje.

Przyda się też dobra rozdzielczość obrazu (minimum Full HD), nagrywanie nocne z filtrem podczerwieni, a na zewnątrz domu – kamery dostosowane do różnych warunków atmosferycznych. Warto także wybrać modele, które w przypadku braku zasilania nie przestaną pracować jeszcze przez kilka godzin, ponieważ mają dodatkowe awaryjne zasilanie na baterie.

Kamera wewnętrzna
Autor: serwis prasowy marki Somfy Kamera Somfy One z systemem alarmowym.

Rozwiązania poprawiające komfort życia

System radiowy albo bezprzewodowe zarządzanie sprzętami (z wykorzystaniem technologii Wi-Fi, Bluetooth czy Zigbee) zainstalujesz już nie tylko na etapie budowy domu, ale także w użytkowanych wnętrzach. Bez potrzeby skuwania ścian. Bezprzewodowy układ możesz dowolnie modyfikować i rozbudowywać, zabrać ze sobą, gdy się przeprowadzasz. By uchronić się przed jednorazowym nadmiernym wydatkiem, rozłóż zakup systemu na etapy.

Od czego zacząć? Od czujników ruchu, dymu, centralki sterowania oświetleniem. Najczęściej zarządzanie inteligentną siecią odbywa się za pomocą aplikacji mobilnej, czyli praktycznie z każdego miejsca na ziemi. Pamiętaj jednak, że większość producentów ma swoje aplikacje. Dlatego zdecyduj się na produkty jednej firmy albo sprawdź, czy konkretny system jest kompatybilny z urządzeniami innej, wybranej przez ciebie marki.

Sterowanie oświetleniem
Autor: serwis prasowy marki ABB Sterowanie oświetleniem.

Więcej rozwiązań znajdziesz w naszej galerii

Przeczytaj także: Jak urządzić modną i funkcjonalną kuchnię? Najważniejsze zasady, 15 inspiracji