Jakie urządzenia zadbają o nasze bezpieczeństwo i komfort? Dom inteligentny na wyciągnięcie ręki

2022-09-01 13:02

Przypomni, że przed wyjściem trzeba zamknąć okno albo sam to zrobi. Zaalarmuje, gdy włamywacz będzie chciał się dostać do mieszkania. Ochroni przed pożarem, włączy lub wyłączy ogrzewanie, ekspres, piekarnik… IQ systemów smart home stale wzrasta. Urządzenia stają się też coraz łatwiejsze w obsłudze i dostępne dla każdego.

Kamera
Autor: serwis prasowy marki Somfy MIEJ OKO NA WSZYSTKO Urządzenie Somfy One + z kamerą i czujnikami wibracji, wstrząsów oraz kluczem zbliżeniowym umożliwia sprawdzenie, co dzieje się w twoim domu. Uruchomi alarm i powiadomi cię o próbie włamania.
BEZPIECZNIE

Jednym z elementów systemu inteligentnego domu jest monitoring. Kupując przeznaczone do niego kamery IP, zwróć uwagę, by były wyposażone w kilka istotnych udogodnień i funkcji. Należy do nich szerokokątny obiektyw, który zapewni ci większe pole widzenia. Dzięki czujnikom ruchu urządzenie będzie pracować jedynie po jego wykryciu – wtedy, kiedy to konieczne, i cię o tym poinformuje. Przyda się też dobra rozdzielczość obrazu (minimum Full HD), nagrywanie nocne z filtrem podczerwieni, a na zewnątrz domu – kamery dostosowane do różnych warunków atmosferycznych. Warto także wybrać modele, które w przypadku braku zasilania nie przestaną pracować jeszcze przez kilka godzin, ponieważ mają dodatkowe awaryjne zasilanie na baterie.

CZUJNE SENSORY

Umieszczony przy drzwiach wejściowych miniczujnik otwarcia i temperatury Door/Window Sensor marki Fibaro aktywuje zaprogramowaną przez ciebie sekwencję, która przywita wchodzących domowników, np. włączy oświetlenie. Zaalarmuje cię, jeśli ktoś niepożądany zechce dostać się do wnętrza przez drzwi czy okna. Wychodzisz? Zanosi się na deszcz? Sensor przypomni, że okna są otwarte. Przez aplikację w smartfonie pomoże też zarządzać ogrzewaniem i klimatyzacją.

Czujnik otwarcia drzwi
Autor: serwis prasowy marki Fibaro

ZALANIE? TO NIEMOŻLIWE!

Detektor Pontos Scout marki Hansgrohe wykryje każdą awarię instalacji wodno-kanalizacyjnej i cię o niej zaalarmuje dźwiękiem, sygnałem świetlnym oraz powiadomieniem na twoją komórkę. Po zintegrowaniu z systemem inteligentnego domu, błyskawicznie doprowadzi do zamknięcia dopływu wody.

Detektor wody
Autor: serwis prasowy marki Hansgrohe

SPRAWA KLUCZOWA

Mając zamek Linus Smart Lock (w połączeniu z aplikacją Yale Access i urządzeniem Yale Connect Wi-Fi Bridge), stale monitorujesz wejście do domu z każdego zakątka na ziemi. Gdy wychodzisz, funkcja Auto-Lock zamknie drzwi, po powrocie automatycznie je odrygluje. Swoim gościom możesz „wręczyć” klucze wirtualne.

Zamek do drzwi
Autor: serwis prasowy marki Yale

PEŁNA KONTROLA

Zapewni ją system TaHoma marki Awilux. Współdziałają z nim urządzenia w domu i na zewnątrz. Dzięki aplikacji masz szansę szybko zareagować w razie niespodziewanych sytuacji.

Sterowanie roletami
Autor: serwis prasowy marki Awilux

W PORĘ OSTRZEŻE

Jeśli jesteś poza domem, nie usłyszysz nawet najgłośniejszego alarmu pożarowego. Sprawdzi się wtedy Czujnik Dymu Netatmo, który od razu wyśle na smartfony domowników wiadomość o zagrożeniu.

Czujnik dymu
Autor: serwis prasowy marki Netatmo
DLA KOMFORTU

System radiowy albo bezprzewodowe zarządzanie sprzętami (z wykorzystaniem technologii Wi-Fi, Bluetooth czy Zigbee) zainstalujesz już nie tylko na etapie budowy domu, ale także w użytkowanych wnętrzach. Bez potrzeby skuwania ścian. Bezprzewodowy układ możesz dowolnie modyfikować i rozbudowywać, zabrać ze sobą, gdy się przeprowadzasz. By uchronić się przed jednorazowym nadmiernym wydatkiem, rozłóż zakup systemu na etapy. Od czego zacząć? Od czujników ruchu, dymu, centralki sterowania oświetleniem. Najczęściej zarządzanie inteligentną siecią odbywa się za pomocą aplikacji mobilnej, czyli praktycznie z każdego miejsca na ziemi. Pamiętaj jednak, że większość producentów ma swoje aplikacje. Dlatego zdecyduj się na produkty jednej firmy albo sprawdź, czy konkretny system jest kompatybilny z urządzeniami innej, wybranej przez ciebie marki.

W CODZIENNYM PLANIE

Systemy z napędem elektrycznym do karniszy i rolet, przydają się, gdy masz w domu sporo okien (albo są one wysokie). Możesz nimi sterować za pomocą pilota, przełącznika ściennego lub w systemie mieszanym (pilotem i przełącznikiem). Zintegrujesz je też z instalacją „smart home”, zaprogramujesz ich obsługę.

Roleta elektryczna
Autor: serwis prasowy marki Marcin Dekor Na zdj. system marki Marcin Dekor.

WYŻSZY POZIOM SPRZĄTANIA

Najnowszy model robota sprzątającego JetBot 90 AI+ marki Samsung dostosuje sposób czyszczenia do zastanej powierzchni. Oko kamery wychwyci każde zanieczyszczenie. A ty możesz w aplikacji w telefonie obserwować pracę urządzenia.

Robot sprzątający JetBot 90 AI+ marki Samsung
Autor: serwis prasowy marki Samsung

CIEPŁO TAK JAK LUBISZ

Dzięki inteligentnemu termostatowi dostosujesz temperaturę we wnętrzu do aktywności domowników, oszczędzając energię o ponad 30%.

Termostat
Autor: serwis prasowy marki Netatmo Na zdj. termostat i zawór Netatmo Valves, obsługa zdalna i manualna.

NASTROJOWE WIDOKI

Oświetlenie w otoczeniu domu, na tarasie lub w ogrodzie zmienisz zdalnie (np. ze smartfona) według wybranych scenariuszy.

Oświetlenie zewnętrzne
Autor: serwis prasowy Philips Hue Na zdj. zjawiskowy efekt uzyskany dzięki niskonapięciowemu zewnętrznemu reflektorowi liniowemu Amarant, współpracującemu z zasilaczem i mostkiem Philips Hue, stopień szczelności – IP65.

ZGODNIE Z POTRZEBAMI

Po bezprzewodowym sparowaniu pilota Trådfri z żarówkami LED, zarządzisz nawet dziesięcioma źródłami światła. Do bramki Trådfri możesz podłączyć np. system oświetlenia czy obsługi zasłon i sterować nimi za pomocą aplikacji IKEA Home smart także głosem (aplikacja współpracuje z Alexą Amazonu, Asystentem Google i Apple HomeKit).

Aplikacja IKEA
Autor: serwis prasowy marki IKEA

CZYSTE POWIETRZE

Aplikacja mobilna i łączność Wi-Fi umożliwiają obsługę oczyszczacza powietrza VP-A1M30WH marki Vestfrost z dowolnego miejsca. Urządzenie wyróżnia 5-etapowy proces eliminacji zanieczyszczeń, łączący system potrójnych filtrów, technologię UV-C LED i jonizację Plasma ION. Do tego intuicyjna obsługa, cicha praca (od 17 dB) oraz dotykowy, kolorowy wyświetlacz ze wskaźnikiem pyłów PM2.5.

Oczyszczacz powietrza VP-A1M30WH marki Vestfrost
Autor: serwis prasowy marki Vestfrost
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE