Inteligentny dom przyszłości. Dlaczego warto zdecydować się na system smart home?

2021-03-01 7:00 Barbara Ruppel
Smart home
Autor: RossHelen / getty images

Wyobraźmy sobie, że budzimy się rano i nie musimy wstawać z łóżka, by włączyć ogrzewanie. Nasza pralka włącza się, gdy jesteśmy w pracy, a robot sprzątający odkurza salon pod naszą nieobecność, by na nasz przyjazd dom lśnił czystością. Brzmi jak scenariusz filmu science fiction? Ależ nie! To tylko kilka przykładowych funkcji inteligentnego domu. Z systemem smart home przyszłość jest w zasięgu ręki – a dokładnie smartfona. Jak wybrać system smart home i dlaczego warto?

Smart home – najważniejsze zalety inteligentnego domu

Inteligentny dom, czyli smart home, to nazwa systemów, w których domowe sprzęty i akcesoria podłączone są do internetu. Dzięki temu możemy sterować nimi za pomocą smartfona czy tabletu. Co ciekawe, systemy smart home cieszą się w Polsce ogromną popularnością, a zainteresowanie nimi rośnie z roku na rok. Szacuje się, że obecnie co 3 dom budowany w naszym kraju jest wyposażony w urządzenia smart home!

Jakie inteligentne rozwiązania Polacy wybierają najczęściej? Przeważają systemy, które zapewniają bezpieczeństwo i wygodę, a więc: inteligentne alarmy, sterowanie ogrzewaniem, czujniki CO, dymu i ruchu, inteligentne systemy oświetlenia i monitoring.

Ogromną zaletą rozwiązań smart home jest ich uniwersalność – z inteligentnego domu mogą korzystać nie tylko mieszkańcy nowoczesnych budynków. Systemy smart home bez problemu mogą zostać wprowadzone nawet do starszych budynków, a sam proces nie jest ani skomplikowany, ani nie kosztuje fortuny.

Ponadto, przystosowanie systemu smart home do naszych warunków mieszkaniowych nie będzie wymagało kucia w ścianach – wszystkim sterujemy przez wi-fi z poziomu smartfona, dlatego jedyne, czego potrzebujemy to dobrej jakości połączenie z internetem. To właśnie w ten sposób, za pomocą kilku dotknięć ekranu telefonu możemy zarządzać systemami ogrzewania, monitoringiem, elektroniką – nawet będąc na wakacjach mamy pełen dostęp i wgląd w pracę wszystkich urządzeń w systemie smart home.

Co więcej, inteligentne systemy sterowania domem mogą pomóc nam w oszczędzaniu np. przez kontrolę ogrzewania czy zużywania energii elektrycznej!

Steruj całym domem za pomocą smartfona

No dobrze, załóżmy, że zdecydowaliśmy się na system smart home. Chcemy, żeby nasze M było inteligentnym domem przyszłości, ale nie bardzo wiemy, jak się za to zabrać… Jak wybrać urządzenia smart? Jak znaleźć odpowiednie produkty, które spełnią wszystkie nasze potrzeby?

W gąszczu opcji, porad i urządzeń dostępnych na rynku bardzo łatwo się zgubić. Doskonale zdają sobie z tego sprawę specjaliści firmy Komputronik, którzy postanowili zadbać o komfort swoich klientów i ułatwić im podjęcie decyzji o wyborze rozwiązań smart home.

Firma Komputronik przygotowała szereg szczegółowych poradników, wskazówek i inspiracji, które mają pomóc klientom znaleźć najlepsze produkty i urządzenia smart dostosowane do indywidualnych potrzeb.

W sekcji Smart Home przygotowanej przez specjalistów Komputronik znajdziemy szeroki wybór inteligentnych urządzeń, m.in.:

  • wysokiej klasy routery, które zadbają o stały i bezproblemowy dostęp do internetu, dzięki czemu urządzenia smart home będą zawsze gotowe do pracy,
  • inteligentne żarówki i przełączniki, które pozwolą nie tylko na wyłączanie i włączanie światła, ale również ustawienie jego natężenia, barwy, a nawet zsynchronizowanie go z muzyką czy filmem,
  • cieszące się ogromną popularnością na całym świecie głośniki Google Home, Google Nest czy Amazon Echo,
  • telewizory smart sterowane za pomocą smartfona; dzięki nim od ulubionego serialu Netflixa czy zabawnego filmu z YouTube dzieli nas tylko kilka stuknięć w ekran telefonu,
  • smart odkurzacze z łącznością wi-fi, które są doskonałym urządzeniem, gdy dopiero zaczynamy przygodę ze smart home; taki odkurzacz sterowany przez aplikację możemy włączyć np. podczas drogi powrotnej do domu lub gdy spodziewamy się gości, ale nie mamy czasu na sprzątanie,
  • czujniki ruchu, dymu, temperatury, stacje pogodowe, dzięki którym zadbamy o nasz komfort cieplny i bezpieczeństwo; to my dyktujemy warunki w domu, a nie pogoda za oknem,
  • monitoring i kamery, które pomogą zadbać o bezpieczeństwo nasze i pozostałych domowników; ciekawym produktem w ofercie są smart locki, czyli inteligentne zamki do drzwi, które pozwalają otwierać i zamykać drzwi wejściowe zdalnie – mogą się przydać zwłaszcza, gdy zapomnimy kluczy lub chcemy wpuścić do domu zaufaną osobę pod naszą nieobecność.

NOWY NUMER

W kwietniowym numerze M jak Mieszkanie szykujemy się do Wielkanocy. Porządki? Gotowanie? Nie tym razem. Tegoroczne święta witamy pięknie udekorowanym domem.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Kwiecień 2021