Pleśń na meblach – jak się jej pozbyć? Skuteczne sposoby na walkę z pleśnią

2022-01-19 13:40

Pleśń nie tylko wygląda nieestetycznie, ale również stanowi powazne zagrożenie dla naszego zdrowia. Dlatego tak ważne jest, by usunąć pleśń od razu, gdy ją zauważymy. Czy można pozbyć się pleśni z mebli bez uciekania się do ciężkiej chemii? Jak najbardziej! Oto kilka domowych sposobów.

pleśń na meblach
Autor: getty images

Spis treści

  1. Dlaczego na meblach pojawia się pleśń?
  2. Dlaczego pleśń jest niebezpieczna?
  3. Jak usunąć pleśń z mebli domowymi sposobami?
  4. Jak zabezpieczyć meble przed pleśnią?

Dlaczego na meblach pojawia się pleśń?

Pleśń na meblach, ścianach czy silikonie nie pojawia się znikąd. Pleśń szczególnie uwielbia miejsca wilgotne o znikomej wentylacji.

Jakie jeszcze są powody pojawienia się pleśni na ścianie, meblu i innej powierzchni? Za pojawienie się pleśni odpowiadają m.in.:

  • mostki cieplne występujące w konstrukcji ścian zewnętrznych
  • zbyt szczelne okna
  • bardzo niska temperatura w pomieszczeniu
  • awaria instalacji wodnej (zwłaszcza niewidoczna)
  • podtopienia / zalania pomieszczenia
  • nieszczelne rury i parapety
  • duża wilgotność panująca w pomieszczeniu

Jeśli powyższe warunki zostaną spełnione, możemy być pewni, że w niedługim czasie pojawi się pleśń i grzyb. Pleśń najczęściej atakuje powierzchnie drewniane, płyty gipsowo-kartonowe, tkaniny, a nawet plastik, nie wspominając już o otynkowanych ścianach…

Dlaczego pleśń jest niebezpieczna?

Pleśń na meblach i innych powierzchniach negatywnie wpływa na ich wygląd, ale również na ich konstrukcję. Jeśli grzyb czy pleśń wejdzie głęboko w strukturę np. drewna, może dokonać nieodwracalnych szkód i w skrajnych przypadkach spowodować całkowity rozpad konstrukcji mebla.

Pleśń, jak już zostało wspomniane, to również poważne zagrożenie dla ludzkiego zdrowia. Zarodki pleśni krążące w powietrzu atakują i podrażniają górne drogi oddechowe, mogą powodować alergie, astmę, a nawet choroby nowotworowe!

Jak usunąć pleśń z mebli domowymi sposobami?

Wiemy już, co powoduje powstawanie pleśni i jakie szkody jest w stanie wyrządzić naszemu zdrowiu, naszym ścianom i meblom. Czas więc na zapoznanie się ze skutecznymi sposobami walki z pleśnią.

Oczywiście na rynku jest wiele chemicznych środków o właściwościach pleśnio- i grzybobójczych. Zanim jednak sięgniemy po „ciężką chemię”, warto skorzystać z domowych sposobów na pleśń, które są nie tylko skuteczne, ale również całkowicie bezpieczne dla zdrowia.

1. Olejek z drzewa herbacianego – to jeden z najskuteczniejszych sposobów walki z grzybem i pleśnią. Olejek z drzewa herbacianego wykazuje silne działanie antygrzybiczne i antyseptyczne. Doskonale dezynfekuje powierzchnie i pomaga pozbyć się nie tylko pleśni i grzybów, ale również różnego rodzaju szkodników, które nie mogą znieść zapachu olejku. By przygotować spray na pleśń, wystarczy zmieszać ze sobą 1 łyżeczkę olejku z drzewa herbacianego z 1 szklanką wody. Następnie należy spryskać zapleśniałe miejsce i zostawić je na 3 dni. Po tym czasie trzeba zmyć pozostałości pleśni za pomocą wilgotnej ściereczki (namoczonej w wodzie z mydłem) i wytrzeć ręcznikiem papierowym do sucha.

2. Ocet – by pozbyć się pleśni z mebla za pomocą octu, należy spryskać nim zainfekowaną powierzchnię. Zostawić na 3 dni, a następnie przetrzeć mebel wilgotną szmatką. Na koniec, podobnie jak w przypadku olejku herbacianego – zwilżoną powierzchnię trzeba wytrzeć do sucha ręcznikiem papierowym. P.S. intensywny zapach octu zniknie po kilku-kilkunastu godzinach.

3. Proszek do pieczenia – okazuje się, że popularny proszek do pieczenia również dobrze radzi sobie z pleśnią. Odrobinę proszku należy rozpuścić z octem lub wodą, a potem pastę nałożyć na zainfekowany pleśnią mebel. Poczekać aż środek wsiąknie w drewno, a następnie zdrapać pleśń (np. szczotką lub szczoteczką do zębów) i przetrzeć miejsce mokrą szmatką.

4. Woda utleniona – 3% roztwór nadtlenku wodoru, czyli wody utlenionej świetnie radzi sobie z ranami, ale również doskonale czyści i usuwa pleśń. Wodę utlenioną wystarczy nałożyć na zapleśniałe miejsce i odczekać godzinę. Można proces powtórzyć kilka razy dla uzyskania lepszego efektu.

5. Boraks – środek czyszczący na bazie boraksu również poradzi sobie z pleśnią na powierzchni mebla. Jak go przygotować? Należy połączyć 80g boraksu z 1 litrem wody i nałożyć na pleśń.

6. Nafta – mimo skuteczności z walce z pleśnią, naftę należy bardzo ostrożnie nakładać na zapleśniały mebel, ponieważ zbyt obfita jej ilość może doprowadzić do matowienia mebla. Najlepiej naftę na pleśń aplikować za pomocą patyczka do uszu, a po wyschnięciu wypolerować miękką bawełnianą ściereczką.

UWAGA: powyższe sposoby sprawdzają się, gdy pleśń nie zdążyła jeszcze dogłębnie spenetrować mebla.

A co jeśli pleśń weszła głębiej w strukturę drewna? W takich przypadkach należy zeszlifować pokrytą pleśnią powierzchnię – można zrobić to gruboziarnistym papierem ściernym lub elektryczną szlifierką do drewna.

Następnie powstałe ubytki należy wypełnić szpachlą do drewna i wyszlifować powierzchnię drobnym papierem ściernym.

Jak zabezpieczyć meble przed pleśnią?

Gdy usuniemy już pleśń z mebla, warto pomyśleć o jego impregnacji. Zaimpregnowanie drewna sprawi, że pleśni dużo trudniej będzie zainfekować mebel ponownie.

Wybierając impregnat do drewna, nie zaszkodzi kupić produkt o właściwościach grzybobójczych – w ten sposób zapewnimy naszemu meblowi dodatkową ochronę przed pleśnią i grzybami.

Dobrym pomysłem będzie również zadbanie o odpowiednie warunki w pomieszczeniu – regularne wietrzenie, usunięcie mostków termicznych czy naprawa warstwy izolacyjnej budynku. Kontrola wilgotności powietrza także jest istotna – pamiętajmy, że nie powinna ona przekraczać 60%!

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

Najpiękniejsze aranżacje polskich mieszkań: