Pleśń na meblach – jak się jej pozbyć? Skuteczne sposoby na walkę z pleśnią

2022-01-19 13:40
pleśń na meblach
Autor: getty images

Pleśń nie tylko wygląda nieestetycznie, ale również stanowi powazne zagrożenie dla naszego zdrowia. Dlatego tak ważne jest, by usunąć pleśń od razu, gdy ją zauważymy. Czy można pozbyć się pleśni z mebli bez uciekania się do ciężkiej chemii? Jak najbardziej! Oto kilka domowych sposobów.

Spis treści

 1. Dlaczego na meblach pojawia się pleśń?
 2. Dlaczego pleśń jest niebezpieczna?
 3. Jak usunąć pleśń z mebli domowymi sposobami?
 4. Jak zabezpieczyć meble przed pleśnią?

Dlaczego na meblach pojawia się pleśń?

Pleśń na meblach, ścianach czy silikonie nie pojawia się znikąd. Pleśń szczególnie uwielbia miejsca wilgotne o znikomej wentylacji.

Jakie jeszcze są powody pojawienia się pleśni na ścianie, meblu i innej powierzchni? Za pojawienie się pleśni odpowiadają m.in.:

 • mostki cieplne występujące w konstrukcji ścian zewnętrznych
 • zbyt szczelne okna
 • bardzo niska temperatura w pomieszczeniu
 • awaria instalacji wodnej (zwłaszcza niewidoczna)
 • podtopienia / zalania pomieszczenia
 • nieszczelne rury i parapety
 • duża wilgotność panująca w pomieszczeniu

Jeśli powyższe warunki zostaną spełnione, możemy być pewni, że w niedługim czasie pojawi się pleśń i grzyb. Pleśń najczęściej atakuje powierzchnie drewniane, płyty gipsowo-kartonowe, tkaniny, a nawet plastik, nie wspominając już o otynkowanych ścianach…

Dlaczego pleśń jest niebezpieczna?

Pleśń na meblach i innych powierzchniach negatywnie wpływa na ich wygląd, ale również na ich konstrukcję. Jeśli grzyb czy pleśń wejdzie głęboko w strukturę np. drewna, może dokonać nieodwracalnych szkód i w skrajnych przypadkach spowodować całkowity rozpad konstrukcji mebla.

Pleśń, jak już zostało wspomniane, to również poważne zagrożenie dla ludzkiego zdrowia. Zarodki pleśni krążące w powietrzu atakują i podrażniają górne drogi oddechowe, mogą powodować alergie, astmę, a nawet choroby nowotworowe!

Jak usunąć pleśń z mebli domowymi sposobami?

Wiemy już, co powoduje powstawanie pleśni i jakie szkody jest w stanie wyrządzić naszemu zdrowiu, naszym ścianom i meblom. Czas więc na zapoznanie się ze skutecznymi sposobami walki z pleśnią.

Oczywiście na rynku jest wiele chemicznych środków o właściwościach pleśnio- i grzybobójczych. Zanim jednak sięgniemy po „ciężką chemię”, warto skorzystać z domowych sposobów na pleśń, które są nie tylko skuteczne, ale również całkowicie bezpieczne dla zdrowia.

1. Olejek z drzewa herbacianego – to jeden z najskuteczniejszych sposobów walki z grzybem i pleśnią. Olejek z drzewa herbacianego wykazuje silne działanie antygrzybiczne i antyseptyczne. Doskonale dezynfekuje powierzchnie i pomaga pozbyć się nie tylko pleśni i grzybów, ale również różnego rodzaju szkodników, które nie mogą znieść zapachu olejku. By przygotować spray na pleśń, wystarczy zmieszać ze sobą 1 łyżeczkę olejku z drzewa herbacianego z 1 szklanką wody. Następnie należy spryskać zapleśniałe miejsce i zostawić je na 3 dni. Po tym czasie trzeba zmyć pozostałości pleśni za pomocą wilgotnej ściereczki (namoczonej w wodzie z mydłem) i wytrzeć ręcznikiem papierowym do sucha.

2. Ocet – by pozbyć się pleśni z mebla za pomocą octu, należy spryskać nim zainfekowaną powierzchnię. Zostawić na 3 dni, a następnie przetrzeć mebel wilgotną szmatką. Na koniec, podobnie jak w przypadku olejku herbacianego – zwilżoną powierzchnię trzeba wytrzeć do sucha ręcznikiem papierowym. P.S. intensywny zapach octu zniknie po kilku-kilkunastu godzinach.

3. Proszek do pieczenia – okazuje się, że popularny proszek do pieczenia również dobrze radzi sobie z pleśnią. Odrobinę proszku należy rozpuścić z octem lub wodą, a potem pastę nałożyć na zainfekowany pleśnią mebel. Poczekać aż środek wsiąknie w drewno, a następnie zdrapać pleśń (np. szczotką lub szczoteczką do zębów) i przetrzeć miejsce mokrą szmatką.

4. Woda utleniona – 3% roztwór nadtlenku wodoru, czyli wody utlenionej świetnie radzi sobie z ranami, ale również doskonale czyści i usuwa pleśń. Wodę utlenioną wystarczy nałożyć na zapleśniałe miejsce i odczekać godzinę. Można proces powtórzyć kilka razy dla uzyskania lepszego efektu.

5. Boraks – środek czyszczący na bazie boraksu również poradzi sobie z pleśnią na powierzchni mebla. Jak go przygotować? Należy połączyć 80g boraksu z 1 litrem wody i nałożyć na pleśń.

6. Nafta – mimo skuteczności z walce z pleśnią, naftę należy bardzo ostrożnie nakładać na zapleśniały mebel, ponieważ zbyt obfita jej ilość może doprowadzić do matowienia mebla. Najlepiej naftę na pleśń aplikować za pomocą patyczka do uszu, a po wyschnięciu wypolerować miękką bawełnianą ściereczką.

UWAGA: powyższe sposoby sprawdzają się, gdy pleśń nie zdążyła jeszcze dogłębnie spenetrować mebla.

A co jeśli pleśń weszła głębiej w strukturę drewna? W takich przypadkach należy zeszlifować pokrytą pleśnią powierzchnię – można zrobić to gruboziarnistym papierem ściernym lub elektryczną szlifierką do drewna.

Następnie powstałe ubytki należy wypełnić szpachlą do drewna i wyszlifować powierzchnię drobnym papierem ściernym.

Jak zabezpieczyć meble przed pleśnią?

Gdy usuniemy już pleśń z mebla, warto pomyśleć o jego impregnacji. Zaimpregnowanie drewna sprawi, że pleśni dużo trudniej będzie zainfekować mebel ponownie.

Wybierając impregnat do drewna, nie zaszkodzi kupić produkt o właściwościach grzybobójczych – w ten sposób zapewnimy naszemu meblowi dodatkową ochronę przed pleśnią i grzybami.

Dobrym pomysłem będzie również zadbanie o odpowiednie warunki w pomieszczeniu – regularne wietrzenie, usunięcie mostków termicznych czy naprawa warstwy izolacyjnej budynku. Kontrola wilgotności powietrza także jest istotna – pamiętajmy, że nie powinna ona przekraczać 60%!

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

Najpiękniejsze aranżacje polskich mieszkań:

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

W czerwcowym numerze M jak Mieszkanie otwieramy sezon balkonowy. Urządzamy oazę za oknem – klimatyczną, wygodną, zapewniającą relaks.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Czerwiec 2022