Nowy rok, nowe wnętrze! Co warto zmienić w swoim mieszkaniu w nowym roku?

2021-01-08 11:03

Nowy rok daje nam możliwość zaczęcia od nowa, oferuje świeże spojrzenie i obiecuje pozytywne rezultaty, jeśli będziemy trzymać się swoich postanowień. Początek roku to również świetna okazja do zmiany wystroju wnętrza czy generalnych porządków w szafie bądź na strychu. Co warto zmienić w swoim mieszkaniu w nowym roku? Jakie prace remontowe czy porządkowe wykonać? Jak zaaranżować mieszkanie na nowo bez dużego nakładu kosztów? Sprawdzamy!

Remont w nowym roku
Autor: Jelena Danilovic / Getty Images

Spis treści

  1. Krok pierwszy: ustal plan działania
  2. Krok drugi: zabieramy się do pracy!

Krok pierwszy: ustal plan działania

Pierwszym krokiem do każdej zmiany jest ustalenie szczegółowego planu działania. W celu stworzenia listy ewentualnych prac remontowych lub porządkowych będziesz potrzebowała trochę czasu, by dokładnie wszystkiemu się przyjrzeć i zapisać w notesie. Jeśli masz taką możliwość, przeznacz weekend na planowanie. By zrobić to dobrze, musisz być skupiona i nie mogą gonić cię ani rozpraszać inne obowiązki.

Przygotuj notes, zeszyt lub kartkę papieru A4 oraz długopis. Możesz później zrobić tabelkę w Excelu, jeśli wolisz, ale podczas tworzenia listy, z racji poruszania się po całym domu, dużo łatwiej będzie ci posłużyć się zeszytem/notesem. Gdy w notesie podzielisz swoje mieszkanie na strefy lub pomieszczenia, fizycznie udaj się do jednej z nich i zastanów się, co wymaga naprawy, uporządkowania, wymiany itd.

Może uświadomisz sobie, że czyszczenie tapicerki w salonie odkładasz już od pięciu miesięcy, a w żyrandolu przepaliła się żarówka? W kuchennych szafkach panuje bałagan, a spiżarnia ma w sobie przetwory, które już dawno powinny wylądować w koszu? Przedpokój wymaga przemalowania, a chodniczek w łazience pasowałoby wymienić na nowy? Zapisz wszystko!

Zajrzyj do każdej szafki, przejrzyj jej zawartość, zastanów się, czy chcesz coś zmienić w wystroju danego pomieszczenia, upewnij się, że wszystkie sprzęty działają bez zarzutu (może już czas wymienić filtr HEPA w odkurzaczu?), jakich elementów wyposażenia ci brakuje itd. Nie martw się, że lista jest długa – nie będziesz robiła wszystkiego od razu. Gdy skończysz tworzyć listę, czas ją uporządkować.

Tabelkę lub pustą stronę w zeszycie ponownie podziel na pomieszczenia. Spójrz na swoją listę i zastanów się, które z prac należy wykonać natychmiast, a które mogą poczekać, a następnie wypisz po kolei, od najpilniejszej do takiej, która może poczekać. Ponadto, niektóre czynności będą wymagały mniej czasu lub nakładu sił (np. wymiana żarówki), więc je także pogrupuj i zapisz w oddzielnej rubryce lub oddziel od reszty kreską.

Dobrym pomysłem będzie także zaangażowanie pozostałych domowników i rozdzielenie mniejszych lub większych prac między nimi. Przydatny może okazać się kalendarz lub planner (w wersji papierowej lub elektronicznej) – ważne jest, by każdy z domowników miał do niego wgląd.

Krok drugi: zabieramy się do pracy!

Skoro już wiesz, jak stworzyć listę prac porządkowo-remontowo-organizacyjnych, czas się za nie zabrać! Jeśli masz trudności z uzupełnieniem swojej listy, poniżej przygotowaliśmy kilka pomysłów na to, co warto zmienić w swoim mieszkaniu w nowym roku – mogą posłużyć ci za inspirację lub punkt wyjścia do tworzenia własnego zestawu zadań.

Co warto zmienić w swoim mieszkaniu w nowym roku? TOP 10 pomysłów:

1. Przemeblowanie – nic tak dobrze nie odświeża wnętrza, jak zmiana układu mebli.

2. Malowanie ścian – ściany odświeżać powinno się co kilka lat, ale jeśli chcesz zupełnie zmienić ich kolor, początek roku to doskonały czas! Możesz wypróbować kilka próbek farb, zanim zdecydujesz się na konkretny odcień, wiele marketów budowlanych oferuje mini próbki, więc koniecznie o nie zapytaj.

3. Tapeta zamiast farby – tapety o ciekawych wzorach lub fototapety to świetny sposób na zmianę wnętrza niewielkim kosztem.

4. Porządki na strychu i w piwnicy – rzadko zaglądamy na strych i do piwnicy, dlatego warto przynajmniej raz w roku dokładnie je wysprzątać, uporządkować i pozbyć się rzeczy, które tylko zagracają przestrzeń. Przy okazji będziemy w stanie ocenić, czy na strychu lub w piwnicy nie rozwija się grzyb lub nie mieszkają szkodniki.

5. Przegląd spiżarni i zapasów – warto co jakiś czas zajrzeć do spiżarni, by sprawdzić nie tylko ilość zapasów, ale również ich zdatność do spożycia. Zwłaszcza przetwory i artykuły spożywcze o krótkim terminie ważności należy sprawdzać częściej.

6. Porządki w kuchennych szafkach – początek roku to doskonały moment na przeprowadzenie szeregu prac porządkowych. Warto zacząć od kuchennych szafek i usunąć wyszczerbione kubki, zardzewiałe sztućce czy przeterminowane przyprawy.

7. Porządki w garderobie i szafie – Nowy rok to nowy start, także dla naszej garderoby. Dlatego czas przejrzeć zawartość swojej szafy i pozbyć się wszystkich elementów garderoby, których nie używamy, w które już się nie mieścimy lub które mają plamę bądź inny defekt.

8. Zakup nowych roślin – nic tak dobrze nie wpływa na wystrój wnętrza i dobre samopoczucie jak rośliny! W nowym roku przygarnij kilka roślin – pamiętaj, by zapewnić im odpowiednie warunki zgodnie z ich potrzebami.

9. Wymiana dywanu, poduszek, zasłon, obicia sofy – prosta czynność jak zmiana koloru poduszek czy obicia sofy może mieć ogromny wpływ na wystrój wnętrza. I co najważniejsze – nie generuje dużych wydatków.

10. Drobne prace naprawcze – powiedz sobie jasno: nowy rok to koniec wymówek i odkładania wymiany żarówki, położenia nowej warstwy silikonu w łazience czy dokręcenia cieknącego kranu na później.