Filtr HEPA: co to jest, jakie są jego rodzaje? Wszystko o filtrach HEPA

2019-01-29 15:38

Filtr HEPA to filtr służący do dezynfekcji powietrza (z ang. High Efficiency Particulate Air). Znajduje się on w odkurzaczach czy klimatyzacji. Jakie są rodzaje filtrów HEPA i co warto o nich wiedzieć?

Filtr HEPA
Autor: materiały prasowe Electrolux Filtry HEPA znajdziemy w odkurzaczach, klimatyzatorach i oczyszczaczach powietrza. Na zdjęciu nowoczesny klimatyzator AirFlower (Electrolux)

Spis treści

 1. Z czego zbudowany jest filtr HEPA?
 2. Filtr HEPA do odkurzacza
 3. Filtr HEPA do wentylacji
 4. Jak wybrać filtr HEPA?
 5. Jak czyścić filtr HEPA?
 6. Jak często czyścić filtr HEPA?
 7. Jak często wymieniać filtr HEPA?
 8. Czy warto kupić filtr HEPA?

Filtr HEPA umożliwia filtrowanie powietrza. Znajduje się on w różnego rodzaju urządzeniach i pozwala dezynfekować powietrze. Usuwa kurz, roztocza, alergeny krążące w powietrzu, co ma szczególne znaczenie dla alergików czy astmatyków. Zatrzymuje ponad 99 procent zanieczyszczeń.

Z czego zbudowany jest filtr HEPA?

Filtr HEPA wykonany jest z siekanego szkła. Zbudowany z trzech warstw i wyposażony w pory wielkości 0,3 µm, filtruje krążące powietrze. Jedna z warstw zatrzymuje zapachy, a pozostałe kurz, brud i roztocza. Filtry HEPA potrafią nawet zatrzymać wirusy, dlatego polecane są osobom o obniżonej odporności.

Filtr HEPA do odkurzacza

Filtry HEPA znajdują się w odkurzaczach. Umożliwiają dokładne sprzątanie mieszkania i oczyszczenie go z wszelkich zanieczyszczeń i drobnoustrojów. Ma to znaczenie nie tylko dla alergików, lecz także rodzin, które mają w domu małe dzieci. Odkurzacz z filtrem HEPA doskonale sprawdzi się do sprzątania pokoju dziecka.

Na rynku istnieją filtry zarówno do odkurzaczy bezworkowych, jak i workowych, dlatego filtr HEPA bez problemu można zamontować w swoim domowym odkurzaczu. Nie trzeba kupować nowego, drogiego sprzętu.

..  Odkurzacz wodny – czym się wyróżnia i komu się przyda? >>>

..  Odkurzacz bezworkowy (cyklonowy) – poznaj zalety i wady >>>

Filtr HEPA do wentylacji

Filtr HEPA w klimatyzacji to rzecz niezbędna. Dzięki temu na zewnątrz wydmuchiwane jest czyste, wolne od zanieczyszczeń powietrze. Trzeba jednak pamiętać, by regularnie wymieniać filtry.

Jak wybrać filtr HEPA?

Przy zakupie filtru HEPA warto zwrócić uwagę na możliwości filtracji. Filtry HEPA oznaczone są symbolami od H10 do H14. Im wyższa wartość, tym filtr lepiej działa, ale też jest droższy. Z reguły filtry HEPA kosztują w granicach kilkudziesięciu złotych. Najdroższe – około 200 złotych.

..  Jak urządzić mieszkanie dla alergika? Poradnik >>>

Jak czyścić filtr HEPA?

Żeby filtr HEPA jak najdłużej nam posłużył, powinniśmy pamiętać o jego regularnym czyszczeniu. Nie każdy filtr jednak nadaje się do czyszczenia, dlatego przed zakupem warto dokładnie sprawdzić informacje producenta na opakowaniu. Jeśli brakuje tam wskazówek dotyczących czyszczenia, taki filtr należy wyrzucić.

W przypadku filtrów, które można czyścić, należy:

 • wyjąć je z odkurzacza;
 • dokładnie oczyścić z zanieczyszczeń;
 • umyć ciepłą wodą;
 • pozostawić do wyschnięcia.

Jak często czyścić filtr HEPA?

Filtry HEPA powinniśmy czyścić regularnie. W zależności od tego, jak często odkurzamy (codziennie, co trzy dni, co tydzień), powinniśmy czyścić filtr co pół roku lub rok.

..  Oczyszczacz powietrza: dlaczego warto go mieć, jak wybrać? >>>

Jak często wymieniać filtr HEPA?

Prostą wskazówką, która mówi nam, że trzeba wymienić filtr HEPA, jest gorsza jakość odkurzania. Jeśli widzimy, że odkurzacz przestał dokładnie zbierać zanieczyszczenia, i mamy wrażenie, że ma mniejszą moc ssania, powinniśmy kupić nowy filtr.

Czy warto kupić filtr HEPA?

Zakup filtru HEPA warto rozważyć, jeśli zależy nam na dokładnym oczyszczaniu domu z zanieczyszczeń. Z pewnością przyda się osobom, które chcą dokładnie czyścić:

Przyda się również właścicielom czworonogów, którzy regularnie sprzątają sierść swoich ulubieńców. Jeśli w domu mieszkają alergicy czy astmatycy, filtr HEPA ułatwi im codzienne funkcjonowanie. W innych przypadkach zakup filtra może stać się zbędnym wydatkiem.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE