Jak czyścić tapicerkę? Czyszczenie mebli tapicerowanych krok po kroku

2018-03-27 14:58 Agnieszka Zawadzka
Jak czyścić tapicerkę
Autor: materiały prasowe VOX

Zastanawiasz się, jak czyścić tapicerkę starych i przybrudzonych mebli? Poznaj proste sposoby, zwłaszcza że strychowe i piwniczne zakamarki skrywają niekiedy prawdziwe wnętrzarskie skarby. Jeśli więc chcesz odświeżyć i ładnie wyeksponować w domu zabytkowe krzesła czy tapicerowane taborety albo po prostu wyprać kanapę, przeczytaj nasz poradnik. Czyszczenie tapicerki meblowej nie jest trudne!

Materiały obiciowe zazwyczaj są wykonane z tkanin, które nie tylko są modne, ale również praktyczne. Jednak i tak po pewnym czasie użytkowania kanapy materiałowe wymagąją czyszczenia. Mikrowłókna nowej generacji gwarantują trwałość materiału i sprawiają, że jest łatwy w utrzymaniu w czystości. Coraz częściej materiały obiciowe mają powłokę teflonową, która zabezpiecza powierzchnię przed wchłanianiem wody i ułatwia czyszczenie zabrudzeń.

Meble wykonane z tkanin obiciowych wymagają częstszej pielęgnacji, a powstałe zabrudzenia najlepiej usuwać na bieżąco za pomocą ściereczki nasączonej wodą. Meble z tkanin raz w miesiącu powinny być odkurzane, a ich czyszczenie należy przeprowadzać zgodnie ze wskazaniami producenta. Jeśli kanapa jest bardzo zabrudzona, wtedy lepiej zgłosić się do profesjonalnej firmy czyszczącej. Ręczne czyszczenie całego mebla nie zawsze będzie bowiem dokładne. Poza tym istnieje ryzyko, że powstaną plamy czy odbarwienia na kanapie.

Jak czyścić tapicerkę? Sposoby na czyszczenie bawełny

Jeżeli tapicerka jest bawełniana, najprostszym sposobem na czyszczenie tapicerki meblowej będzie zastosowanie specjalnej pianki (najlepiej przeznaczonej specjalnie do czyszczenia tapicerki). Upewnijmy się wcześniej, że materiał dobrze na nią zareaguje. Konieczna będzie wstępna próba na niewielkim fragmencie, w mało widocznym miejscu mebla. Po odkurzeniu tapicerki odkurzaczem, nałożeniu środka i odczekaniu ok. 1 godziny, usuwamy go białą ściereczką do momentu, aż ściereczka przestanie się brudzić. Przy nakładaniu preparatu należy pamiętać, aby nie zamoczyć wypełnienia mebla (gąbki, trawy morskiej itp.). Jeżeli już do tego dojdzie, warto letnim strumieniem suszarki do włosów osuszyć nasiąknięte miejsce.

Czyszczenie tapicerki meblowej - aksamity i welury

Przy tapicerce aksamitnej (delikatniejszej) materiał czyścimy zgodnie z kierunkiem ułożenia włosa roztworem zimnej wody (1 litr ) i 2 łyżek amoniaku. Mieszankę należy wcierać delikatnie w aksamit i zostawić na ok. 1 godzinę. Potem miękką szczoteczką czeszemy włosie, a sklejone włoski delikatnie osuszamy suszarką do włosów.

Jak czyścić tapicerkę z weluru? Najlepiej skorzystać z preparatów specjalnie do tego przeznaczonych. Po wstępnym oczyszczeniu tapicerki odkurzaczem nakładamy środek czyszczący (według zaleceń producenta środka) i czekamy, aż się wchłonie. Czas oczekiwania jest zależny od stanu zabrudzenia (przy odświeżaniu wystarczy 1-2 godziny, a przy większych zabrudzeniach i plamach ok. 3-5 godzin).

Czyszczenie mebli tapicerowanych - jak wyprać kanapę ze skóry?

Skórzane meble są fabrycznie zabezpieczone. Jednak impregnat z czasem się ściera, szczególnie jeśli meble są często używane - a to oczywiste w przypadku kanapy. Żywotność tkanin obiciowych i skóry zależy od wielu warunków panujących we wnętrzu. Z całą pewnością negatywny wpływ na meble skórzane ma wysoka temperatura, suche powietrze i słońce bezpośrednio padające na mebel. Dlatego ważne jest, aby w mieszkaniu pojawił się nawilżacz powietrza, a ustawienie mebli z daleka od południowego okna z pewnością przedłuży ich wygląd.

Skórzane meble, podobnie zresztą jak nasza skóra, wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Konserwacja mebli skórzanych powinna odbywać się trzy razy w roku, jednak mało kto przestrzega tej zasady. Do czyszczenia skórzanej kanapy czy foteli używamy wyłącznie dedykowanych preparatów do skór meblowych. Czyszcząc tapicerkę mebli skórzanych, zaczynamy od pozbycia się zgromadzonego nań tłuszczu - absolutnie NIE mydłem (i niczym wysoko alkalicznym). Do czyszczenia tapicerki skórzanej można użyć roztworu letniej wody z płynem do mycia naczyń lub preparatu przeznaczonego do pielęgnacji skór (sztucznych lub naturalnych). Tapicerkę skórzaną czyścimy partiami, zaczynając od siedziska. Okrężnymi ruchami nanosimy niewielką ilość preparatu na czystej ściereczce. Po zakończeniu czyszczenia przecieramy tapicerkę starym ręcznikiem frotte lub innym miękkim materiałem.

Jak czyścić tapicerkę: wykończenie prac

Dodatkowym zabiegiem wieńczącym pracę nad meblem może być wydobycie piękna z drewnianego szkieletu krzesła lub taboretu. Wystarczy przetrzeć drewniane elementy czystą szmatką nasączoną preparatem do czyszczenia politury (dostępny w każdym sklepie konserwatorskim jako umiejętnie rozrobiona mieszanka benzyny i olejków), pozostawić do odparowania, a następnie kolistymi ruchami delikatnie natrzeć umyte drewno cienką warstwą oleju lnianego lub specjalnego preparatu do danego materiału.

Podstawy tapicerowania - zobacz WIDEO

 

Więcej inspiracji: zobacz GALERIE ZDJĘĆ

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

Wakacyjny, kolorowy, radosny. Taki jest lipcowy numer „M jak Mieszkanie” . Prezentujemy w nim inspirujące zestawy mebli oraz dodatków na balkon i taras - w różnych stylach, na każdy metraż.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Lipiec 2021