Mop parowy – jaki wybrać? Czy warto? Które mopy parowe są najlepsze?

2021-01-21 14:24
Mop parowy – jaki wybrać?
Autor: mat. pras. Vileda Jaki mop parowy warto wybrać? Mamy na to sprawdzone rady! Na zdj. model Steam XXL marki Vileda, z głowicą szerokości aż 40 cm. 

Mop parowy to urządzenie o dużych zaletach. Dzięki uderzeniom pary bez wysiłku usuwa nie tylko nawet najbardziej oporny brud, ale i likwiduje szkodliwe mikroorganizmy, jakie tradycyjny mop potrafi rozwlec po mieszkaniu. Co jeszcze warto wiedzieć? I jak wybrać najlepszy dla siebie mop parowy?

Mop parowy zgodnie z nazwą działa w oparciu o strumień pary wodnej, który przechodzi przez stopę urządzenia, zaopatrzoną w tekstylną nakładkę z mikrofibry – podobną do tej, którą znamy z niektórych modeli tradycyjnego mopa. Z tej technologii wynikają najważniejsze zalety mopa parowego.

Mop parowy – czy warto? Jakie ma zalety?

Mop parowy to urządzenie zdecydowanie warte zakupu. Ma wiele zalet – przede wszystkim uderzenie pary wodnej czyści bardzo skutecznie, rozpuszcza nawet uciążliwe zabrudzenia, jak ślady kamienia na płytkach ceramicznych lub wiele tzw. mokrych plam na wykładzinie dywanowej. Nie wymaga przy tym używania siły, jak przy szorowaniu, ani żadnych preparatów chemicznych.

Wyczyszczona mopem parowym powierzchnia bardzo szybko schnie. Podłoga twarda odparowuje w ciągu zaledwie kilku minut. Nie znajdziemy na niej żadnych smug czy zacieków! Wykładzina dywanowa czy dywan staje się sucha na ogół po ok. pół godziny (dokładny czas zależy od skuteczności wentylacji).

.. Urządzenia parowe do sprzątania: mopy, parownice, czyściki >>

.. Ekologiczne sprzątanie domu: soda, ocet, kwasek cytrynowy >>

Bardzo wysoka temperatura ponadto zabija niemal wszystkie drobnoustroje – ocenia się, że dzięki niej ginie aż 99,9% bakterii, jakie spotykamy w domu. Mop parowy pozwala więc żyć zdrowiej, także w związku z eliminacją części chemii gospodarczej (wlewamy do niego tylko czystą wodę, bez preparatów czyszczących). Tak jest wygodniej, bezpieczniej, ekologiczniej i bardziej ekonomicznie.

Mop parowy – do czego i jak go używać?

Praca z mopem parowym przebiega bardzo prosto. Wystarczy napełnić zbiornik wodą, odczekać krótką chwilę, aż z dyszy zacznie wydobywać się gorąca para, i już można działać. Przed sięgnięciem po mop parowy należy jedynie starannie odkurzyć podłogę (zwłaszcza wykładzinę).

Mop parowy podobnie jak tradycyjny mop można stosować do różnych powierzchni – od płytek ceramicznych, terakoty, gresu i kamienia po nielakierowane podłogi drewniane, a także do do czyszczenia, dezynfekcji i odświeżania, czyli przywracania żywszych kolorów i neutralnego zapachu, wspomnianych już wykładzin dywanowych i dywanów (służy do tego specjalna nakładka na stopę urządzenia). Tę możliwość docenią zwłaszcza rodzice małych dzieci oraz osoby, które trzymają w mieszkaniu zwierzęta.

.. Sprawne sprzątanie: 7 dobrych rad skutecznego sprzątania! >>

W przypadku materiałów bardziej wrażliwych na wilgoć lub wysoką temperaturę, należy jedynie korzystać ze słabszego strumienia pary. Używając mopa parowego na danej powierzchni po raz pierwszy, zaczynać trzeba zawsze od wykonania próby. W niewidocznym miejscu (np. tam, gdzie na co dzień stoi kanapa) należy sprawdzić, jak dany materiał reaguje na kolejne stopnie intensywności strumienia pary. W ten sposób uniknie się uszkodzeń powierzchni.

Jaki mop parowy warto kupić?

Do standardowego użytku domowego optymalnym rozwiązaniem będzie płaski mop parowy z wymiennymi wkładami. Gdy jednak priorytetem są szybkie porządki przy dużym metrażu, warto zainwestować w mopa z szerszą nakładką czyszczącą. Z kolei gdy często zdarza się nam walczyć z trudnymi zabrudzeniami, warto sięgnąć po model z nakładkami z dwóch rodzajów mikrowłókien – delikatniejszych oraz silniej czyszczących.

Warto pamiętać, że mop parowy okazuje się tym wygodniejszy w użyciu, im szerszą ma głowicę – wówczas za jednym pociągnięciem pozwala umyć większy obszar podłogi. Istotne jest też, aby głowica była obrotowa, czyli miała jak największy zakres ruchu (np. 180˚C). Dzięki temu bez problemu dotrzesz nią do wszystkich zakamarków, jak trudno dostępne miejsca pod meblami czy narożniki.

.. Odkurzacz pionowy: poznaj zalety i wady. Odkurzacze pionowe przewodowe i bezprzewodowe >>

Zanim dokonasz zakupu, sprawdź, czy dany mop parowy jest wyposażony w wygodny regulator poziomu pary – od tego zależy nawilżenie czyszczonych powierzchni, a więc możliwość uzyskania sterylnej czystości bez ryzyka spowodowania uszkodzeń.

Nie bagatelizuj kwestii wagi sprzętu – choćby najefektywniejszy, ale ciężki, nie zachęci do sprzątania. Ważne wreszcie, by mop parowy miał kabel o długości co najmniej 6 m, więc i nie wymuszał regularnego przepinania z gniazdka do gniazdka.

NOWY NUMER

To już trzecie wydanie „M jak Mieszkanie” w 2021 roku. Cieszymy się, że jesteście z nami! W tym numerze podpowiadamy, jak urządzić salon - idealny do wypoczynku, zabaw z dziećmi, ale też do pracy.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie okładka 03/2021