Urządzenia parowe do sprzątania: mopy, parownice, czyściki

2018-03-21 17:32

Mopy parowe, parownice i myjki – urządzenia parowe zyskują sobie coraz większe uznanie. Dlaczego? Kiedy sprzątamy, chcemy robić to skutecznie, ale też bez nadmiernego wysiłku. A wspomniane małe urządzenia pozwalają to osiągnąć!

Oczywiście, można wymienić wiele urządzeń  i produktów do sprzątania, np. doskonałe odkurzacze, specjalne płyny, pianki czy żele oraz ściereczki, które nie zostawiają smug. Są one na pewno dobre i skuteczne - nie ma wątpliwości. W tej sytuacji jednak mało, kto powie sama „woda”.  Pewnie, bo czy można tylko wodą usunąć tłuszcz albo mocne przebarwienia? Okazuje się, że jednak można, ale ta woda musi mieć postać gorącej pary. Warto dodać, że nie tylko rozpuści nawet przyschnięty brud i osad wapienny, ale ma przy tym właściwości bakteriobójcze, co ma ogromne znaczenie dla kuchni czy łazienki. Do takiego sprzątania służą urządzenia parowe, takie jak mopy, czyścicki (myjki parowe), parownice.

Mopy parowe

Mopy parowe są przystosowane przede wszystkim do czyszczenia podłóg, przede wszystkim twardych (płytki ceramiczne, niektóre rodzaje paneli). Mają konstrukcję zbliżoną do odkurzacza pionowego i zazwyczaj trójkątny kształt, dzięki czemu docierają także do narożników. Mop parowy wyposażony jest w wyjmowany zbiornik na wodę (oczywiście im większy, tym lepszy), generator pary, która uwalniana jest przez dyszę (pod ciśnieniem ok. 2-3 barów), a jej wyrzut może być regulowany.

Mopy parowe mają też nakładki zbierające brud. Niektóre firmy określają je jako parownice (omawiane poniżej). Na pewno skutecznie pomogą w sprzątaniu domu.

Czyściki parowe (myjki parowe)

Czyściki (myjki) parowe to dość małe gabarytowo urządzenia ręczne do sprzątania, także wyposażonymi w niewielki zbiornik na wodę oraz generator pary (dysza wyrzuca parę o mocy 2,5-4,5 barów). Czyściki parowe mają również w zestawie kilka (nawet dziewięć) rodzajów wymiennych końcówek. Za sprawą tych końcówek można nimi myć piekarniki, grzejniki, a także tak trudne do utrzymania w idealnym stanie – fugi między płytkami ceramicznymi. Niektóre ze wspomnianych końcówek są na tyle wąskie, że pozwalają dotrzeć do najwęższej szczeliny. Na pewno skutecznie pomogą w sprzątaniu trudnych miejsc w kuchni i łazience.

Parownice: urządzenia parowe do sprzątania

urządzenia parowe do sprzątania najbardziej zaawansowane. Parownice budową przypominają niewielki odkurzacz na kółkach  (ale są też modele ręczne). Oczywiście mają zbiorniki na wodę różnej pojemności (zależnie od modelu), generator pary (wyrzut w granicach 3-4,5 barów), a także rurę i wąż z tworzywa, jak też zestaw nakładek oraz końcówek. Parownicami można także myć okna, a nawet prasować (są modele z takimi przystawkami).

Jak działają urządzenia parowe do sprzątania

Sposób działania wszystkich tego typu urządzeń - mopów parowych, myjek i parownic - jest podobny, gdyż polega na wyrzutach pary i co ważne nie używa się do nich żadnych detergentów. Przed włączeniem urządzenia do gniazda elektrycznego, dołącza się odpowiednią końcówkę właściwą dla danego rodzaju zadania – informacje o tym, „co, do czego służy” znajdują się w instrukcji, potem wlewa się do zbiornika wodę, poziom minimalny, jak też maksymalny jest najczęściej zaznaczony na zbiorniku albo podany w instrukcji obsługi. Dopiero po napełnieniu wodą urządzenie można podłączyć do prądu, a na jego obudowie wcisnąć odpowiedni przycisk startu.

Sprawdź też:

Sprzątanie od kuchni - jak i czym myć lodówkę?

Sprzątanie bez detergentów - ekologiczne środki czystości

Następnie należy odczekać kilka zaledwie minut aż zaświeci się lampka kontrolna, informująca o gotowości urządzenia parowego do pracy i zacząć sprzątanie. Jeśli woda się skończy nim uda się sprzątnąć to, co zamierzamy, trzeba urządzenie wyłączyć z gniazda, poczekać chwilę aż nieco ostygnie, wyjąć zbiornik i wodę uzupełnić. I powtórzyć cały proces.

Co czyszczą urządzenia parowe?

Można powiedzieć, że w zasadzie urządzeniami parowymi można czyścić wszystko w domu - od podłóg przez okna, tapicerki meblowe, lustra, ceramikę łazienkową (zarówno płytki, jak i urządzenia typu miski wc, umywalki), kabiny, płyty grzejne, piekarniki, dywany, żaluzje, grzejniki, szkło.

Ceny urządzeń parowych do sprzątania

Ceny urządzeń parowych do sprzątania kształtują się w zależności od rodzaju urządzenia oraz modelu (pojemności, zakresu działania, mocy pary, dołączonych końcówek). Najtańsze są parowe czyściki ręczne, można je kupić już od ok. 70 zł, ale są i takie za 300 zł. Drugie w kolejności są mopy parowe - od 120 zł. Najdroższe są parownice, ich ceny mogą zaczynają się od ok. 400 zł, a mogą przekraczać i 3000 zł.

Urządzenia parowe do sprzątania: bezpieczeństwo

Dotyczy nie tylko użytkowników, ale także czyszczonych powierzchni. Jest to niezwykle istotna kwestia, gdy używamy do sprzątania gorącej pary. Nigdy nie należy dolewać wody, gdy urządzenie parowe podłączone jest do energii elektrycznej, zwłaszcza w trakcie jego pracy. Nie powinno się też powierzać obsługi takich urządzeń dzieciom. Oczywiście warto również dowiedzieć się wcześniej, czy dana powierzchnia jest odporna na działanie wysokiej temperatury i wilgoci. Warto pamiętać też o tym, by nie myć okien na zewnątrz zimą, przy minusowej temperaturze, gdyż może to spowodować pęknięcie szyby (gwałtowna zmiana temperatury).

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

Przed Wami lipcowe wydanie M jak Mieszkanie . Zapraszamy gorąco do lektury, jednocześnie zdradzając 19 sposobów na uporanie się z upałem w domu.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - lipiec 2022