Wyposażenie łazienki: umywalki modne i praktyczne

2008-10-01 2:00

Okrągła niczym miseczka albo płaska – klasyka, banał lub designerskie cacko. Ceramiczna, szklana, a może drewniana – poczciwa umywalka wciąż jest w fazie transformacji.

Wyposażenie łazienki: umywalki modne i praktyczne
Autor: Łukasz Zandecki Umywalka na zakręcie

Mówi się, że w łazience umywalka jest pierwsza po wannie; to kosmetyczne centrum dowodzenia. Wraz z lustrem i oświetleniem w dużym stopniu określa wystrój wnętrza.

Sposób mocowania umywalki

Choć większość umywalek przytwierdza się do ściany lub ścianki montażowej, rośnie liczba nowych rozwiązań. Pod tym względem umywalki można podzielić na trzy grupy.

 • Tradycyjne – wiszą przy ścianie osłonięte postumentem, półpostumentem albo są wyposażone w ozdobny syfon. Miejsca pod spodem nie da się zagospodarować.
 • Meblowe – pod przymocowaną do ściany umywalką wiesza się lub stawia dopasowaną do jej kształtu szafkę lub stelaż (regalik). Miejsce pod spodem to idealny schowek. Można też spotkać (rzadko) umywalki wolno stojące, a więc wraz z meblem czy konstrukcją oddalone od ściany.
 • Blatowe – nablatowe stawiane na blacie – pod spodem zostaje dużo miejsca na środki czystości itp.; wpuszczane w blat – część umywalki wystaje, reszta wchodzi pod spód, nadal zostaje pod nią sporo miejsca; podblatowe – od spodu mocuje się je w wyciętym otworze, do zagospodarowania jest miejsce wokół umywalki; półblatowe – część umywalki jest w blacie, reszta wystaje przed.

Prawie w każdej grupie są umywalki narożne symetryczne lub asymetryczne różnej wielkości – od 30 do 70 cm szerokości.

Z czego umywalki – czyli co poza standardem:

 • biała ceramika – niezaprzeczalna królowa łazienkowych sprzętów – trwała, estetyczna, łatwa do mycia. Bywa pokrywana powłoką ułatwiającą utrzymanie czystości;
 • specjalistyczne szkło (np. hartowane; wykorzystywane w meblarstwie włoskie szkło Azzurra) – trwałe i bezpieczne w razie stłuczenia (nie porani);
 • marmur – koniecznie odpowiednio zabezpieczony, piękny, ale ciężki i drogi;
 • konglomeraty, kompozyty (robione na bazie naturalnych kamieni)– bardzo trwałe, lżejsze niż sam kamień, łatwe do utrzymania w czystości;
 • nierdzewna stal – łatwa do umycia, ale wymagająca (zostają ślady po wodzie), dosyć trwała, choć można ją zarysować;
 • drewno – bardzo efektowne z pięknie wyeksponowanymi słojami, ale wymagające konserwacji i ostrożnego mycia, drogie.

Blaty:

 • płyty meblowe (w tym lakierowany MDF) odpowiednio zabezpieczone przed niszczącym działaniem wilgoci;
 • drewno – najlepiej z drzew liściastych lub egzotyczne, klejone i zaimpregnowane, co czyni je odporniejszym na wodę;
 • wodoodporna płyta kartonowo-gipsowa, np. obłożona glazurą;
 • specjalistyczne szkło (jw.) – trwałe i bezpieczne;
 • stal nierdzewna – łatwa do utrzymania w czystości;

Niektóre umywalki mają zintegrowane porcelanowe lub szklane blaciki.

Jakie wymiary umywalek

Najczęściej spotykane to: szerokość od 40 do 70 cm, odległość od ściany do przedniej krawędzi od 40 do 55 cm. .
Nietypowa szerokość może wynosić 30, 80, 100 i 120 cm. Umywalkę mocuje się najczęściej na wysokości 85 cm nad podłogą. Dolna krawędź lustra nie może się znajdować zbyt blisko krawędzi umywalki. W przeciwnym razie będziemy na nie chlapać.

Umywalka a metraż łazienki

W łazience o powierzchni powyżej 10 m2 dobrze jest zamontować umywalkę o szerokości do 120 cm; przy 6 m2 – od 60 do 70 cm, do 4 m2 – od 40 do 50 cm.

Jakie umywalki są najpraktyczniejsze?

W tym przypadku wszystko zależy od wielkości pomieszczenia oraz jego kształtu. Do łazienek małych oraz gościnnych najlepsze będą nieduże (ok. 40 cm szerokości), a często również narożne, które idealnie wykorzystują wszelkie problematyczne, trudne do zagospodarowania miejsca. Dobrze sprawdzą się tu również niewielkie umywalki nablatowe albo wpuszczane w blat, pod którymi można urządzić schowek na łazienkowe akcesoria czy środki czystości. Jest to korzystne, zwłaszcza gdy brakuje miejsca na jakiekolwiek meble. Z kolei w łazience dużej lub mniejszej, ale mieszczącej się tuż przy sypialni, warto zainstalować większą umywalkę podwójną lub dwie mniejsze – najlepiej jedną obok drugiej. Natomiast do pokoju kąpielowego, zależnie od stylu, można dobrać umywalkę meblową ze specjalnie zaprojektowaną szafką albo regałem.

Michał Urbański, kierownik produktu w firmie Sanitec Koło

Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE