Jak pozbyć się kamienia z muszli i żółtych plam z deski? Wystarczy ocet i trochę wody

2022-11-16 15:15

Czy można wyczyścić sedes i nie używać do tego agresywnej chemii? Tak! Wystarczy do tego jeden produkt, który z pewnością masz w domu! Pomoże ci on również usunąć nieestetyczne żółte plamy z deski klozetowej.

Jak pozbyć się kamienia z muszli i żółtych plam z deski?
Autor: Getty Images/Daniele De Vivo, Getty Images/BongkarnThanyakij

Jak usunąć kamień na dnie muszli?

Jeśli doprowadzimy do powstania kamienia na dnie muszli sedesowej, będziemy musieli się trochę natrudzić, by go usunąć. Jeśli nie chcemy używać do tego popularnej chemii, możemy spróbować sięgnąć po ocet. Wcześniej należałoby jednak wypompować wodę z muszli, aby zawarty w occie kwas miał pole do działania. W sklepach można kupić również ocet gospodarczy w żelu

W zależności od grubości i wielkości kamienia, najlepiej pozostawić środek w muszli na minimum godzinę. Jeśli po tym czasie efekty nie będą zadowalające, trzeba pozwolić mu działać jeszcze dłużej, nawet całą noc.

Jak pozbyć się żółtych plam na desce klozetowej?
Autor: Getty Images/Natallia Ramanouskaya

Jak usunąć kamień pod kołnierzem?

Również i tam niestety lubi gromadzić się kamień. Zazwyczaj do jego usunięcia używamy agresywnych, żelowych środków. Można powodzeniem zastąpić je octem. Wystarczy wykorzystać sposób, o którym na swoim Instagramie opowiadała Mama Chemik! W roztworze wody z octem w stosunku 1:1 moczymy ręczniki papierowe i upychamy je pod kołnierz, tak aby środek miał czas zadziałać. Zwykle wystarczy, że zostawimy je tam na 30 minut.

Jak usunąć kamień spod kołnierza muszli?
Autor: Getty Images/Andrei Zonenko

Mama Chemik radzi również, aby do czyszczenia muszli nie używać zwykłej sedesowej szczotki, ponieważ ta ma ograniczone pole manewru. Lepiej postawić na szczotkę silikonową, o giętkiej główce, która dotrze w każdy, nawet najtrudniej dostępny zakamarek. 

Dlaczego deska sedesowa żółknie?

Okazuje się, że o ile samą muszlę możemy traktować mocną chemią, to musimy bardzo uważać na deskę, aby zapobiec jej żółknięciu. Do jej czyszczenia należy używać delikatnych środków, które w swoim składzie nie zawierają kwasu solnego czy chloru.

Z kolei po umyciu całej muszli, należy przez kilka godzin pozostawić deskę sedesową otwartą. Po co? Cała chemia, która mogła pozostać w środku miski sedesowej, musi odparować. Jeśli klapa pozostanie zamknięta, wszystkie opary osadzą się właśnie na niej, co może spowodować jej zniszczenie poprzez powstanie na niej żółtych plam.

Żółte plamy na desce mogą być spowodowane również przez resztki moczu, jakie na niej pozostały. Po skorzystaniu z toalety, warto sprawdzić, czy zostawiliśmy ją czystą i schludną.

Czym myć deskę sedesową? Sięgnij po:

  • płyn do naczyń
  • szare mydło
  • naturalne środki do czyszczenia

Jak usunąć żółte plamy z deski?

Jeśli delikatne szorowanie nie pomogło, można sięgnąć po miksturę z wody i octu (50 ml wody należy połączyć z 50 ml octu). Żółte plamy na desce sedesowej powinny ustąpić, jeśli jednak dalej masz z nimi problem, namocz w roztworze ręcznik, odciśnij z niego nadmiar wody i przyłóż “kompres” na najbardziej uporczywe plamy. 

Przeczytaj również:

Źródło: instagram.com/mama.chemik
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE