Jak i czym czyścić meble fornirowane? Fornir pielęgnacja - domowe porządki

2015-02-11 17:09

Jak i czym czyścić meble fornirowane? Choć meble pokryte fornirem wyglądają jak te wykonane z litego drewna, należy je pielęgnować w inny sposób. Jeśli jesteś właścicielem mebli fornirowanych, koniecznie sprawdź, jak i czym powinno powinno się je czyścić – a jak i czym zdecydowanie nie.

Spis treści

  1. Jak i czym czyścić meble fornirowane?
  2. Nie przegap: renowacja mebli fornirowanych >>
  3. Mycie mebli fornirowanych
  4. Meble fornirowane w salonie, sypialni, kuchni, łazience >>

Fornir to cienkie płaty drewna, uzyskiwane poprzez skrawanie drewna. Pokrywa się nim meble, a także ściany (montując odpowiednie fornirowane panele ścienne) i blaty kuchenne.

Sprawdź też: Więcej o fornirach naturalnych i modyfikowanych >>

Jak i czym czyścić meble fornirowane?

Czyszczenie forniru powinno się odbywać z użyciem jak najmniej ilości wody. Podobnie jak meble z litego drewna, meble fornirowane są bardzo wrażliwe na zarysowania oraz działanie wszelkiego rodzaju cieczy, dlatego też do ich czyszczenia używamy tylko delikatnie zwilżonej i porządnie wyciśniętej miękkiej ściereczki.

Sprawdź też: jak odnowić meble drewniane >>>

Najlepiej byłoby, gdyby mebel pokryty fornirem udało ci się wyczyścić bez użycia jakichkolwiek detergentów, ale jeśli sama woda nie poradzi sobie z zabrudzeniami, pomóż sobie bardzo niewielką ilością łagodnego środka czystości, na przykład mydła.

Powierzchnie fornirowane czyścimy okrężnymi ruchami, delikatnie pocierając i uważając na ich krawędzie, a następnie przecieramy dokładnie suchą szmatką – ponownie szczególną uwagę poświęcając krawędziom, by wilgoć nie wnikała pod arkusz forniru. Groziłoby to bowiem odklejeniem się go.

Nie przegap: renowacja mebli fornirowanych >>

Jak przykleić fornir, jak odnawiać meble fornirowane? Instrukcja krok po kroku >>

Mycie mebli fornirowanych

Do mycia fornirowanych mebli nie można używać typowych środków do drewna, takich jak produkty nabłyszczające (na przykład Pronto) czy płyny przeznaczone do mycia drewnianych podłóg. Wykluczone jest również użycie środków czyszczących na bazie alkoholu i amoniaku lub innych rozpuszczalników chemicznych, które mogą zniszczyć lub odbarwić fornir.

Mebli fornirowanych nie należy natłuszczać i polerować – tłuste środki (również te w sprayu) pozostawiają na ich powierzchni trwałe ślady. Jeśli nie odpowiada ci sposób mycia tego typu mebli przy pomocy lekko zwilżonej wodą ściereczki, zaopatrz się w specjalne mleczko do mycia fornirowanych powierzchni. Pamiętaj też, by nie stosować ścierek z długimi włóknami ani szorskich materiałów.

Meble fornirowane w salonie, sypialni, kuchni, łazience >>

Nowoczesna technologia fornirowania drewna pozwala wprowadzać efektowne forniry krajowe i egzotyczne również do kuchni czy łazienki!

Fornir w kuchni: 10 inspiracji >>

Fornir w łazience: efektowna aranżacja >>

Zalety i wady ściennych paneli fornirowanych >>

Czym zabezpieczyć drewno? 5 cech dobrego impregnantu do drewna