Ekologiczny odświeżacz powietrza: jak zrobić naturalną mgiełkę zapachową do wnętrza?

2022-05-31 16:33

Naturalny odświeżacz powietrza to zarówno zdrowy, jak i szybki sposób na piękny zapach w domu. Nie zawiera chemikaliów, a przygotować go możemy za bardzo niewielkie pieniądze. Sprawdź, jak samodzielnie zrobić ekologiczny odświeżacz powietrza w formie mgiełki zapachowej, który spełniać będzie funkcję neutralizatora zapachów lub perfum do mieszkania.

Ekologiczny odświeżacz powietrza
Autor: Thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Ekologiczny odświeżacz powietrza: rozwiązanie znajdziesz we własnej kuchni
  2. Naturalny odświeżacz powietrza: ekologiczna mgiełka zapachowa
  3. Ekologiczny odświeżacz powietrza w formie herbaty
  4. Aromaty w naszym domu. Zobacz GALERIE ZDJĘĆ

Spośród tak licznego asortymentu kupnych odświeżaczy powietrza wiele z nich zawiera niestety szkodliwe dla zdrowia chemikalia. Nie wszystkie też dysponują aromatami, które najbardziej nas interesują. Niezawodnym w domowym gospodarstwie składnikiem, dzięki któremu możemy własnoręcznie przygotować ekologiczny odświeżacz powietrza z wyłącznie naturalnych składników, jest soda oczyszczona. Co więcej, podczas tworzenia własnego odświeżacza uwzględnić możemy swoje ulubione zapachy. Jak to zrobić? Sposobów jest kilka.

Zobacz też: Jak się pozbyć przykrych zapachów i jak zrobić potpourri

Ekologiczny odświeżacz powietrza: rozwiązanie znajdziesz we własnej kuchni

Jeśli zależy nam, aby we wnętrzu stale unosiła się aura świeżości, jednak bez konkretnego zapachu, potrzebne do tego produkty znajdziemy w kuchni! Do przygotowania ekologicznego odświeżacza powietrza potrzebować będziemy butelki z atomizerem (np. zbliżonej do tych, którymi podlewane są rośliny doniczkowe, ewentualnie buteleczkę po kosmetycznej mgiełce zapachowej), wody i sody oczyszczonej. Chcąc uzyskać jedynie efekt odświeżenia mieszkania (bez zawieszenia w powietrzu konkretnego aromatu), wystarczy wymieszać w butelce z atomizerem dwie szklanki wody z dwiema łyżkami sody oczyszczonej. Po kilkukrotnym wstrząśnięciu mieszaniny można spryskać nią całe mieszkanie. Soda oczyszczona zniweluje przykre zapachy i odświeży pomieszczenie szybko i ekologicznie. Naturalny odświeżacz powietrza gotowy!

Nie przegap: Jak zrobić świeczkę - oryginalne świeczki zapachowe

Naturalny odświeżacz powietrza: ekologiczna mgiełka zapachowa

Jeśli chcemy nadać naszemu ekologicznemu odświeżaczowi konkretny aromat, do przygotowanej uprzednio mieszaniny wody i sody oczyszczonej dodajmy kilka kropli naturalnego olejku eterycznego (np. waniliowego, jaśminowego, lawendowego, pomarańczowego itd). Dzięki temu wprowadzimy do wnętrza nie tylko odświeżający aromat, ale i subtelnie wpłyniemy aromaterapią na zmysły. Na przykład lawenda uspokaja, a pomarańcza - energetyzuje.

Przygotować możemy kilka wariantów zapachowych do różnych wnętrz, w zależności od ich przeznaczenia (zapachy bardziej uspokajające do sypialni, energetyzujące - do salonu). Alternatywnie zamiast ekologicznych olejków eterycznych do mieszaniny wody i sody dodać możemy niewielką ilość ulubionego płynu do płukania tkanin. Tak powstałą mgiełką możemy spryskać nie tylko wnętrze, ale i tekstylia: najintensywniej odświeżaczem powietrza potraktować możemy firany i zasłony. Ujmujący zapach uaktywni się we wnętrzu za każdym razem, kiedy się poruszą.

Zobacz też: Aromaterapia. 5 zapachów, dzięki którym lepiej się wyśpisz!

Ekologiczny odświeżacz powietrza w formie herbaty

Innym godnym uwagi sposobem na domową mgiełkę zapachową jest przygotowana mikstura z herbaty, cytryny i wody. Herbata, jako naturalny pochłaniacz zapachów, sprawdzi się znakomicie jako naturalny odświeżacz powietrza. Chcąc przygotować ekologiczny odświeżacz powietrza, zalewamy w szklance torebkę herbaty i dodajemy do niej proporcjonalnie cztery łyżki soku z cytryny na każdą  ¼ wysokości szklanki. Całość przelewamy do butelki z atomizerem i gotowe - możemy przystąpić do ekologicznego odświeżania mieszkania.

Aromaty w naszym domu. Zobacz GALERIE ZDJĘĆ

Nietrudne jest stworzenie pięknego zapachu w domu, a sposobów na to jest wiele. W galeriach zdjęć zamieszczonych poniżej przyjrzyj się oryginalnym inspiracjom, w jaki sposób wprowadzić do wnętrz subtelne aromaty.

Teoria zapachu
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE