Rośliny doniczkowe: rośliny ananasowate w dekoracji wnętrz

2015-12-01 17:50

Rośliny doniczkowe z rodziny ananasowatych są wyjątkowo dekoracyjne. Zachwycają nas pięknem swoich egzotycznych kwiatów. Zobacz, jak rośliny ananasowate można wykorzystać do dekoracji wnętrz.

Rośliny z rodziny ananasowatych (łac. Bromeliaceae) charakteryzują dekoracyjne liście oraz egzotyczne kwiaty. To jedne z najciekawszych roślin doniczkowych, uprawianych w naszych wnętrzach. W kwiaciarniach, marketach i sklepach ogrodniczych ich wybór jest naprawdę duży. Można wybierać spośród wielu gatunków.

Gatunki roślin ananasowatych

Do grupy rośliny ananasowatych należy wiele gatunków. Najpopularniejsze z nich to:

Ananas (łac. Ananas)
Echmea (łac. Aechmea)
Frizea (łac. Vriesea)
Neoregelia (łac. Neoregelia)
Oplątwa (łac. Tillandsia)
Skrytokwiat (łac. Cryptanthus)
Guzmania (łac Guzmania)

Jak pielęgnować rośliny ananasowate

Rośliny ananasowate tworzą charakterystyczną rozetę liści oraz niezwykle dekoracyjne kwiatostany. Większość roślin ananasowatych preferuje stanowisko jasne, ale osłonięte przed bezpośrednimi promieniami słońca oraz półcieniste. Światło powinno być rozproszone. Rośliny ananasowate podlewać należy tak, aby podłoże w doniczce było stale wilgotne, ale nie mokre. Wodę wlewamy także do wnętrza lejka utworzonego z rozety liści. Podlewamy zawsze wodą miękką, a nawozimy raz w miesiącu płynnymi nawozami (dawką o połowę mniejszą niż zalecana przez producenta).

Rośliny ananasowate w dekoracji wnętrz

Rośliny ananasowate znakomicie nadają się do dekoracji wnętrz, szczególnie o nowoczesnej stylistyce. Ich ozdobne liście i kwiaty sprawiają, że roślina staje się ciekawym elementem dekoracyjnym. Doskonale prezentują się ustawione pojedynczo, jak i w grupach. Można z nich tworzyć niezwykle interesujące kompozycje kwiatowe jedno- bądź wielogatunkowe. Dobrze dobrane osłonki doniczek podkreślą egzotyczny wygląd tych roślin. Roślinami ananasowatymi możemy dekorować różne pomieszczenia w naszym domu czy mieszkaniu, nie tylko salon czy sypialnię, ale także kuchnię, a nawet łazienkę – jeśli tylko ma okno.

Czytaj też: Rośliny doniczkowe w aranżacji >>>

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

Przed Wami lipcowe wydanie M jak Mieszkanie . Zapraszamy gorąco do lektury, jednocześnie zdradzając 19 sposobów na uporanie się z upałem w domu.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - lipiec 2022