Wystrój wnętrz: tekstylia do wnętrz w stylu skandynawskim

2015-03-12 13:59

Święcący już od kilku lat triumfy styl skandynawski to konwencja aranżacyjna będąca odzwierciedleniem stylu życia hołdującego prostocie, praktyczności oraz naturalności. Podejście to znajduje swoje odbicie we wszystkich elementach wystroju wnętrz tchnących Skandynawią – w kolorystyce, wzornictwie i designie mebli, stałych elementów wyposażenia oraz drobnych dodatków dekoracyjnych. Tekstylia nie stanowią tu wyjątku. Nie wiesz, jak dobrać tkaniny do swojej aranżacji wnętrza w stylu skandynawskim? Sprawdź nasz poradnik!

Sypialnia w stylu skandynawskim
Autor: Paulina Salonen Bazą kolorystyczną wnętrz w stylu skandynawskim są jasne, neutralne kolory wnętrz – biel, beż, écru, jasne odcienie szarości – i właśnie w takiej palecie kolorystycznej utrzymane powinny być tekstylia w tego typu aranżacjach. Dozwolone są także nieco ciemniejsze odcienie (czerń, antracyt, ciemne brązy), jednak takich akcentów powinno być zdecydowanie mniej.

Spis treści

  1. Tekstylia w stylu skandynawskim: naturalność i odpowiednia tekstura
  2. Tekstylia w stylu skandynawskim: kolorystyka i wzornictwo

Tak jak wszystkie inne elementy aranżacji w stylu skandynawskim, tekstylia w tego typu wnętrzach powinny odwoływać się do prostego, zgodnego z naturą stylu życia. Wybieramy więc naturalne tkaniny, głównie w stonowanych, neutralnych kolorach.

Tekstylia w stylu skandynawskim: naturalność i odpowiednia tekstura

We wnętrzach w stylu skandynawskim nie znajdziecie raczej tkanin syntetycznych, takich jak poliester, nylon czy akryl. Do aranżacji tchnących Skandynawską prostotą i naturalnością pasują bowiem jedynie tekstylia produkowane z naturalnych surowców. Najczęściej pojawiającymi się w tego typu wnętrzach tkaninami są więc bawełna, len, wełna, jedwab czy tkanina jutowa. W zależności od przeznaczenia danej tkaniny, tekstylia w aranżacjach w stylu skandynawskim podzielić możemy na trzy podstawowe kategorie. Niektóre z nich są cienkie i zwiewne (najczęściej zrobione są z nich zasłony i firany), sprawiające, że wnętrza wydają się lekkie, jasne i przestronne, co ma ogromne znaczenie w przypadku mrocznych, północnych krajobrazów, z okolic których wywodzi się ten styl. Ciężkie, miękkie i mięsiste albo puszyste tkaniny, wprowadzające do dość surowych w charakterze aranżacji poczucie ciepła i przytulności pojawiają się zazwyczaj na takich elementach wyposażenia jak koce, pledy i dywany. Poduszki, pościel i inne tego rodzaju akcesoria tekstylne wykonane są z materiałów o standardowej teksturze.

Tekstylia w stylu skandynawskim: kolorystyka i wzornictwo

Bazą kolorystyczną wnętrz w stylu skandynawskim są jasne, neutralne kolory – biel, beż, écru, jasne odcienie szarości – i właśnie w takiej palecie kolorystycznej utrzymane powinny być tekstylia w tego typu aranżacjach. Dozwolone są także nieco ciemniejsze odcienie (czerń, antracyt, ciemne brązy), jednak takich akcentów powinno być zdecydowanie mniej. Niezmiernie ważną rolę w jasnych, neutralnych wnętrzach inspirowanych Skandynawią odgrywają też nieco wyrazistsze akcenty kolorystyczne. W tej roli doskonale sprawdzają się pojedyncze dodatki dekoracyjne wykonane z materiałów w intensywnych kolorach lub ich pastelowych odcieniach. Innym elementem aranżacji, którego zadaniem jest ożywienie i zdynamizowanie wnętrza w stylu skandynawskim jest tkanina we wzory. Skandynawowie lubują się szczególnie w abstrakcyjnych i geometrycznych wzorach, jednocześnie w urządzanych przez nich pomieszczeniach królują także motywy zaczerpnięte z natury i tradycyjnego wzornictwa – wzory organiczne, roślinne, kwiatowe i ludowe oraz wizerunki zwierząt.

Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE