Czyszczenie na sucho - sposoby, czyszczenia, prania na sucho

2022-05-10 15:19

Pranie na sucho to nic innego jak czyszczenie ubrań i delikatnych tkanin bez użycia wody. Jednym z najpopularniejszych sposobów czyszczenia na sucho jest pranie chemiczne. Istnieje również kilka innych sposobów, przy pomocy których możemy odświeżyć i wyczyścić ubranie bez użycia wody w domowych warunkach.

Pranie na sucho
Autor: getty images Pranie na sucho to sposób czyszczenia tkanin bez użycia wody.

Spis treści

  1. Pranie na sucho – na czym polega?
  2. Czyszczenie na sucho – domowe sposoby
  3. Pranie na sucho: pralka i szafa czyszcząca

Pranie na sucho – na czym polega?

Pranie chemiczne, czyli pranie na sucho wykorzystuje specjalne środki chemiczne (zazwyczaj jest to wyjątkowo skuteczny rozpuszczalnik – czterochloroetylen). Proces prania chemicznego jest dość prosty: najpierw ubrania umieszczane są w specjalnych bębnach pralniczych. Następnie bębny wypełnia się środkiem chemicznym, który rozpuszcza plamy i odświeża tkaniny. Po usunięciu wszystkich zabrudzeń, ubranie jest suszone, prasowane i pakowane.

Czy czyszczenie na sucho w pralni chemicznej jest lepsze niż w zwykłej pralce? Z reguły pranie na sucho jest najbezpieczniejszą opcją dla tkanin bardzo delikatnych, które mogłyby ulec zniszczeniu podczas tradycyjnego prania z użyciem wody.

Delikatne tkaniny takie jak wełna, kaszmir, jedwab, a także wszelkiego rodzaju futra i garnitury czy żakiety zaleca się prać chemicznie. Brak wody i chemikalia, które nie uszkadzają splotów tkanin to najlepszy sposób, by odświeżyć i wyczyścić tego typu elementy odzieży.

Mimo wielu zalet, pranie na sucho w pralniach chemicznych nie jest wolne od wad. Czasem na ubraniach zostają ślady chemikaliów, które uwalniają się stopniowo i mogą podrażniać skórę. Wiele mówi się też o wątpliwej ekologiczności pralni chemicznych. Korzystanie z ich usług to także dość spory wydatek…

Jednak biorąc pod uwagę wszystkie za i przeciw jeśli chcemy bez obaw wyczyścić garnitur czy zimowy płaszcz, pralnia chemiczna jest zdecydowanie dobrą i wygodną opcją.

A czy pranie na sucho jest możliwe w domowych warunkach bez użycia chemikaliów? Istnieje kilka sposobów na czyszczenie ubrań i delikatnych tekstyliów bez użycia wody. Poniżej opisujemy kilka z nich.

Czyszczenie na sucho – domowe sposoby

Pranie na sucho domowymi sposobami może nie będzie tak skuteczne w przypadku usuwania plam, jak pralnie chemiczne, ale jest za to tanim i prostym sposobem na odświeżenie ubrań bez zanurzania ich w wodzie!

1. Mąka ziemniaczana – jeśli chcemy „wyprać” delikatny wełniany sweter, możemy użyć do tego mąki ziemniaczanej. Do miski wsypujemy ok. 1.5 kg mąki i wkładamy sweter. Następnie przez 10 minut ugniatamy sweter (jak podczas ręcznego prania). Na koniec sweter otrzepujemy i rozwieszamy. UWAGA: nie należy czyścić tą metodą ciemnych tkanin, ponieważ szybciej wyblakną.

2. Usuwanie miejscowych plam – jeśli nasz garnitur czy inna sztuka odzieży ma niewielką plamę, możemy usunąć ją przy pomocy lekko wilgotnej ściereczki z mikrofibry i detergentu do delikatnych tkanin. Na wilgotną ściereczkę nakładamy niewielką ilość detergentu, a następnie przecieramy zabrudzone miejsce.

3. Szczotkowanie – garnitur oraz zimowe płaszcze warto regularnie czyścić na sucho szczotką z naturalnego włosia. To świetny sposób na odświeżenie ubrania i pozbycie się drobnych zanieczyszczeń.

4. Parownica lub żelazkopara wodna doskonale odświeża ubrania, pomaga pozbyć się nieprzyjemnych zapachów, a wysoka temperatura zabija drobnoustroje i bakterie.

5. Wietrzenie – wystawienie odzieży na świeże powietrze, zwłaszcza zimą, to świetny sposób na jej odświeżenie i pozbycie się brzydkich zapachów.

6. Zamrażanie – mniejsze sztuki odzieży możemy też zamrozić. To nie tylko dobry sposób na nieprzyjemne zapachy, ale również zaschnięte plamy (np. z gumy). Zamrożone i utwardzone plamy dużo łatwiej usunąć przy pomocy nożyka czy szpatułki. WSKAZÓWKA: jeśli wełniany sweter nas „drapie”, warto włożyć go do zamrażarki!

Pranie na sucho: pralka i szafa czyszcząca

Pranie na sucho możemy przeprowadzić również z pomocą nowoczesnego sprzętu AGD, mowa tu szczególnie o pralkach z funkcją suszenia lub aktywnego tlenu, suszarkach elektrycznych oraz szafach odświeżających ubrania.

Czyszczenie na sucho z użyciem tych sprzętów na pewno jest bardzo wygodne, jednak trzeba się liczyć z kosztami zakupu takich urządzeń. Ale jeśli aktualnie planujemy zakup nowej pralki czy suszarki, warto zwrócić uwagę, czy dany model oferuje opcję prania na sucho.

1. Pralka – coraz więcej pralek nowej generacji korzysta z funkcji aktywnego tlenu (trójatomowe cząsteczki tlenu). Podczas czyszczenia na sucho, aktywny tlen wnika w strukturę tkaniny, usuwając nieprzyjemne zapachy oraz zarazki, bakterie i wirusy. W efekcie ubrania są odświeżone i zdezynfekowane.

2. Suszarka elektryczna – jeśli decydujemy się na odświeżenie ubrań w suszarce, pamiętajmy, by wybrać program z niską temperaturą, by przypadkiem nie uszkodzić delikatnych tkanin.

3. Szafa odświeżająca ubrania – wyglądem przypomina tradycyjną szafę. W jej wnętrzu wieszamy ubrania, które chcemy odświeżyć (lub gdy są mokre – wysuszyć). Sprawdzamy, czy pojemnik z wodą jest napełniony, zamykamy drzwi i wybieramy odpowiedni program. I viola! Ubrania po wyjęciu z szafy są odświeżone i miłe w dotyku.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE