Czyszczenie na sucho - sposoby, czyszczenia, prania na sucho

2022-05-10 15:19

Pranie na sucho to nic innego jak czyszczenie ubrań i delikatnych tkanin bez użycia wody. Jednym z najpopularniejszych sposobów czyszczenia na sucho jest pranie chemiczne. Istnieje również kilka innych sposobów, przy pomocy których możemy odświeżyć i wyczyścić ubranie bez użycia wody w domowych warunkach.

Pranie na sucho
Autor: getty images Pranie na sucho to sposób czyszczenia tkanin bez użycia wody.

Spis treści

  1. Pranie na sucho – na czym polega?
  2. Czyszczenie na sucho – domowe sposoby
  3. Pranie na sucho: pralka i szafa czyszcząca

Pranie na sucho – na czym polega?

Pranie chemiczne, czyli pranie na sucho wykorzystuje specjalne środki chemiczne (zazwyczaj jest to wyjątkowo skuteczny rozpuszczalnik – czterochloroetylen). Proces prania chemicznego jest dość prosty: najpierw ubrania umieszczane są w specjalnych bębnach pralniczych. Następnie bębny wypełnia się środkiem chemicznym, który rozpuszcza plamy i odświeża tkaniny. Po usunięciu wszystkich zabrudzeń, ubranie jest suszone, prasowane i pakowane.

Czy czyszczenie na sucho w pralni chemicznej jest lepsze niż w zwykłej pralce? Z reguły pranie na sucho jest najbezpieczniejszą opcją dla tkanin bardzo delikatnych, które mogłyby ulec zniszczeniu podczas tradycyjnego prania z użyciem wody.

Delikatne tkaniny takie jak wełna, kaszmir, jedwab, a także wszelkiego rodzaju futra i garnitury czy żakiety zaleca się prać chemicznie. Brak wody i chemikalia, które nie uszkadzają splotów tkanin to najlepszy sposób, by odświeżyć i wyczyścić tego typu elementy odzieży.

Mimo wielu zalet, pranie na sucho w pralniach chemicznych nie jest wolne od wad. Czasem na ubraniach zostają ślady chemikaliów, które uwalniają się stopniowo i mogą podrażniać skórę. Wiele mówi się też o wątpliwej ekologiczności pralni chemicznych. Korzystanie z ich usług to także dość spory wydatek…

Jednak biorąc pod uwagę wszystkie za i przeciw jeśli chcemy bez obaw wyczyścić garnitur czy zimowy płaszcz, pralnia chemiczna jest zdecydowanie dobrą i wygodną opcją.

A czy pranie na sucho jest możliwe w domowych warunkach bez użycia chemikaliów? Istnieje kilka sposobów na czyszczenie ubrań i delikatnych tekstyliów bez użycia wody. Poniżej opisujemy kilka z nich.

Czyszczenie na sucho – domowe sposoby

Pranie na sucho domowymi sposobami może nie będzie tak skuteczne w przypadku usuwania plam, jak pralnie chemiczne, ale jest za to tanim i prostym sposobem na odświeżenie ubrań bez zanurzania ich w wodzie!

1. Mąka ziemniaczana – jeśli chcemy „wyprać” delikatny wełniany sweter, możemy użyć do tego mąki ziemniaczanej. Do miski wsypujemy ok. 1.5 kg mąki i wkładamy sweter. Następnie przez 10 minut ugniatamy sweter (jak podczas ręcznego prania). Na koniec sweter otrzepujemy i rozwieszamy. UWAGA: nie należy czyścić tą metodą ciemnych tkanin, ponieważ szybciej wyblakną.

2. Usuwanie miejscowych plam – jeśli nasz garnitur czy inna sztuka odzieży ma niewielką plamę, możemy usunąć ją przy pomocy lekko wilgotnej ściereczki z mikrofibry i detergentu do delikatnych tkanin. Na wilgotną ściereczkę nakładamy niewielką ilość detergentu, a następnie przecieramy zabrudzone miejsce.

3. Szczotkowanie – garnitur oraz zimowe płaszcze warto regularnie czyścić na sucho szczotką z naturalnego włosia. To świetny sposób na odświeżenie ubrania i pozbycie się drobnych zanieczyszczeń.

4. Parownica lub żelazkopara wodna doskonale odświeża ubrania, pomaga pozbyć się nieprzyjemnych zapachów, a wysoka temperatura zabija drobnoustroje i bakterie.

5. Wietrzenie – wystawienie odzieży na świeże powietrze, zwłaszcza zimą, to świetny sposób na jej odświeżenie i pozbycie się brzydkich zapachów.

6. Zamrażanie – mniejsze sztuki odzieży możemy też zamrozić. To nie tylko dobry sposób na nieprzyjemne zapachy, ale również zaschnięte plamy (np. z gumy). Zamrożone i utwardzone plamy dużo łatwiej usunąć przy pomocy nożyka czy szpatułki. WSKAZÓWKA: jeśli wełniany sweter nas „drapie”, warto włożyć go do zamrażarki!

Pranie na sucho: pralka i szafa czyszcząca

Pranie na sucho możemy przeprowadzić również z pomocą nowoczesnego sprzętu AGD, mowa tu szczególnie o pralkach z funkcją suszenia lub aktywnego tlenu, suszarkach elektrycznych oraz szafach odświeżających ubrania.

Czyszczenie na sucho z użyciem tych sprzętów na pewno jest bardzo wygodne, jednak trzeba się liczyć z kosztami zakupu takich urządzeń. Ale jeśli aktualnie planujemy zakup nowej pralki czy suszarki, warto zwrócić uwagę, czy dany model oferuje opcję prania na sucho.

1. Pralka – coraz więcej pralek nowej generacji korzysta z funkcji aktywnego tlenu (trójatomowe cząsteczki tlenu). Podczas czyszczenia na sucho, aktywny tlen wnika w strukturę tkaniny, usuwając nieprzyjemne zapachy oraz zarazki, bakterie i wirusy. W efekcie ubrania są odświeżone i zdezynfekowane.

2. Suszarka elektryczna – jeśli decydujemy się na odświeżenie ubrań w suszarce, pamiętajmy, by wybrać program z niską temperaturą, by przypadkiem nie uszkodzić delikatnych tkanin.

3. Szafa odświeżająca ubrania – wyglądem przypomina tradycyjną szafę. W jej wnętrzu wieszamy ubrania, które chcemy odświeżyć (lub gdy są mokre – wysuszyć). Sprawdzamy, czy pojemnik z wodą jest napełniony, zamykamy drzwi i wybieramy odpowiedni program. I viola! Ubrania po wyjęciu z szafy są odświeżone i miłe w dotyku.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ: