Jak usunąć żywicę z ubrania, gumę, wosk, farbę, rdzę i inne trudne zabrudzenia?

2019-06-21 16:21

Trudne zabrudzenia mogą spędzać sen z powiek: żywica na ubraniu? Guma, wosk, farba? Zwykłe pranie to za mało, by uratować ulubioną bluzkę lub spodnie. Przedstawiamy sposoby, które pomogą rozwiązać problem. Warto je znać, bo takie zabrudzenia mogą zdarzać się na co dzień, czasem w najmniej oczekiwanym momencie. Pamiętajcie jednak: ogólną zasadą jest zapoznanie się z właściwościami tkanin. Trzeba wcześniej mieć na uwadze, które materiały można poddawać wysokim temperaturom lub na przykład przemywać spirytusem.

Jak usunąć trudne zabrudzenia z ubrania
Autor: GettyImages Farba, żywica, rdza, guma do żucia - to nie koniec świata! Takie plamy z sukcesem można usunąć

Spis treści

  1. Jak usunąć żywicę z ubrania?
  2. Jak usunąć gumę z ubrania?
  3. Jak usunąć wosk z ubrania?
  4. Jak usunąć farbę z ubrania?
  5. Jak usunąć rdzę z ubrania?
  6. Jak usunąć lakier do paznokci z ubrania?

Jak usunąć żywicę z ubrania?

W sezonie letnim o taki problem nietrudno – wystarczy otrzeć się w lesie o drzewo. Plama jest uciążliwa, bo żywica zasycha szybko. Co zrobić? Przede wszystkim nie wolno „zeskubywać” jej z ubrania, bo można w ten sposób tylko bardziej uszkodzić tkaninę.

Ubrudzony materiał najlepiej włożyć do zamrażarki. Żywica musi się porządnie zmrozić, a dopiero wtedy należy ją zdrapać nożem, a nawet paznokciem. Plamę można również obłożyć kostkami lodu.

Czy żywicę da się sprać? Jeżeli to włókno naturalne, przetrzyjcie najpierw plamę chusteczką namoczoną w spirytusie i wodzie w proporcji 3:1. Skuteczną mieszanką będzie także spirytus z terpentyną (proporcja 3:1). Po przetarciu żywica się rozpuści, a ubranie trzeba później przeprać ręcznie, a dopiero potem wrzucić do pralki.

W przypadku materiałów syntetycznych z pomocą przyjdzie lakier do paznokci. Jeżeli to nie zadziała, sprawdzi się spirytus lub woda z acetonem. Uważajcie na plamy na dżinsach – to materiał, który lub się odbarwiać, więc starajcie się pocierać jedynie obszar zabrudzony żywicą.

..  Jak się pozbyć tłustych plam? >>>

..  Jak usunąć plamy z drewna? >>>

..  Jak zmyć plamy na ścianie? >>>

Jak usunąć gumę z ubrania?

Podobnie jak w przypadku żywicy najlepiej wymrozić gumę do żucia, która przylgnęła do materiału. Po około 4 godz. w zamrażarce należy ją delikatnie połamać i zdrapać na przykład nożem do masła.

Innym sposobem jest rozpuszczenie gumy do życia – kładziemy ubranie na parującym sitku. Guma będzie wchłaniać wilgoć i z czasem zacznie odchodzić od materiału. Prostszą opcją jest wygotowanie materiału, o ile to możliwe (zależy od jego właściwości).

Jak usunąć wosk z ubrania?

Wosk wydaje się wyjątkowo trudny do usunięcia, bo zwyczajne pranie i odplamianie niewiele daje. Zanim zabierzemy się do dzieła, pamiętajmy, że wosk musi całkowicie zastygnąć. Wówczas oderwanie go od materiału jest naprawdę łatwe. Kolejnym etapem będzie „wyprasowanie” wosku. Użyjcie do tego ręcznika papierowego. Podłóżcie go zarówno na tkaninie, jak i pod nią.

Nieco inaczej wygląda sprawa z kolorowym woskiem – nie należy go usuwać żelazkiem. Tu z pomocą przyjdzie ocet spirytusowy lub spirytus. Należy delikatnie pocierać plamę, a później wyprać tkaninę ręcznie.

..  Plamy z wosku – czym je zmyć z mebli? >>>

Jak usunąć farbę z ubrania?

Farba akrylowa, plakatowa lub emulsyjna (na bazie wody) – jeżeli plama nadal jest mokra, trzeba ją zeskrobać (np. szpatułką lub łyżeczką), a następne spłukać zimną wodą (uważając, by nie rozlała się po całym materiale). Na gąbkę nanieście detergent i przyciskajcie do pozostałej plamy, a jeżeli to nie pomoże – użyjcie zmywacza do paznokci. Jeżeli plama jest zaschnięta, zeskrobcie warstwę farby na przykład nożykiem do masła. Resztę skruszonej farby można usunąć szczotką. Przygotujcie nasączoną detergentem gąbkę i przyciskajcie plamę. Ubranie wypierzcie w pralce.

Farba olejna: jeżeli plama jest mokra, usuwamy jej nadmiar łyżeczką. Następnie potrzebna będzie terpentyna: nasączoną szmatkę należy przyciskać do plamy. Kolejnym krokiem będzie namoczenie ubrania w wodzie z odplamiaczem (proporcje 1:1). Po kilkugodzinnym moczeniu należy wyprać je w pralce. W przypadku gdy plama zaschła, trzeba znów zdrapać ją z ubrania, a resztki usunąć szczotką. Jeżeli nie mamy w domu rozpuszczalników do farby olejnej (zalecanych przez producenta na opakowaniu farby), można użyć spirytusu.

Jak usunąć rdzę z ubrania?

Czy zawsze można pozbyć się plamy z rdzy? Niestety nie, wiele zależy od tego, jak delikatna jest tkanina. Domowym sposobem na wywabienie plamy z rdzy na przykład na koszuli będzie natarcie zabrudzonego miejsca proszkiem do pieczenia. Inną, domową metodą będzie zastosowanie soku z cytryny i soli – w takim roztworze plama musi się „odmaczać” kilka godzin. Niektórzy używają również fluorku potasu – mieszankę pięcioprocentowego roztworu i kilku kropli kwasu octowego nanosimy na patyczek do uszu i namaczamy nim wyłącznie poplamiony obszar.

Każda z opisanych metod wymaga oczywiście późniejszego wyprania tkaniny.

Jak usunąć lakier do paznokci z ubrania?

Pierwsza myśl, jaka przychodzi do głowy, to oczywiście zmywacz do paznokci z acetonem. Pamiętajcie, aby usuwać w ten sposób wyłącznie zaschnięty lakier i nie stosować zmywacza do grubych tkanin.

Większym problemem może się okazać plama na przykład na skórzanej kurtce lub torebce. Warto sporządzić wówczas roztwór z sody oczyszczonej: jedna łyżeczka na jedną szklankę wody. Zamoczcie płatek kosmetyczny i przyłóżcie do plamy – to zmiękczy lakier, który będzie można łatwiej wykruszyć.

Jeżeli boicie się usuwać zaschniętego lakieru z delikatnej bluzki, spróbujcie użyć pilnika do paznokci. Delikatne pocieranie pomoże pozbyć się zaschniętej warstwy lakieru.

Jak usunąć plamy z dziecięcych ubrań?