Zanieczyszczenie hałasem. Czym jest i jak go unikać we własnym domu?

2019-05-15 17:36

Życie w wielkim mieście wiąże się nie tylko z wdychaniem zanieczyszczonego powietrza. Szkodliwe jest także życie wśród hałasu. Dowiedziono, że przebywanie w hałaśliwych otoczeniach wpływa negatywnie nie tylko na koncentrację i nastrój, lecz także na zdrowie. Dom powinien być miejscem wytchnienia i relaksu – również akustycznego. Czym właściwie jest hałas? Jak rozumieć oznaczenia głośności urządzeń?

AGD
Autor: Bet_Noire / GettyImages Hałaśliwość urządzeń AGD może stać się udręką. Wybierajmy ciche sprzęty.

Spis treści

  1. Czym jest dźwięk i jak go słyszymy?
  2. Czym jest decybel i jak go rozumieć?
  3. Hałaśliwość domowych urządzeń
  4. Jak cicha powinna być pralka, zmywarka itp.?
  5. Wiele urządzeń w domu. Jak to przeżyć?

Czym jest dźwięk i jak go słyszymy?

Jak możemy pamiętać z lekcji fizyki, dźwięk jest zjawiskiem fizycznym, a konkretnie falą. Drgające w odpowiednim porządku cząsteczki w powietrzu są mierzalnym fenomenem. Jedną z mierzalnych, obiektywnych wartości dotyczących dźwięku jest tak zwane ciśnienie akustyczne.

Sama obecność jakiegoś zjawiska w powietrzu to jednak nie wszystko. Pamiętajmy, że dźwięk, głośność, hałas – to pojęcia subiektywne i jako takie mają z natury skomplikowaną relację do świata fizycznego.

Co to oznacza? W tym przypadku oznacza to przede wszystkim, że nasze ucho spłaszcza niejako różnicę pomiędzy dźwiękami różnej głośności. Dla przykładu młot pneumatyczny wytwarza fizyczną falę akustyczną o stukrotnie większej intensywności, niż przejeżdżający pociąg, nie powiedzielibyśmy jednak, że jest sto razy głośniejszy. Fala wywołana przez silnik samolotu jest dziesięć miliardów razy intensywniejsza od fali wywołanej przez delikatny szelest liści, a jednak choć dźwięk samolotu nie jest przyjemny, nie eksploduje nam od niego głowa.

Co zrobić by uciszyć głośnego sąsiada?  Jest na to kilka sposób!
Autor: AndreyPopov / GettyImages Co zrobić by uciszyć głośnego sąsiada? Jest na to kilka sposób!

Czym jest decybel i jak go rozumieć?

Żeby poradzić sobie z tego typu subiektywnymi zjawiskami, używa się jednostki decybela (dB). Umożliwia ona ujęcie tego zjawiska w zrozumiałe ramy i oddaje w przybliżeniu to, jak z naszego punktu widzenia (a właściwie słyszenia), a nie z punktu widzenia obiektywnych pomiarów hałasują poszczególne rzeczy.

Decybel jest logarytmiczną jednostką miary. Jeśli jednak dostajemy ciarek na samą myśl o terminach matematycznych, wystarczy wiedzieć, że każde dziesięć decybeli w górę oznacza dźwięk, który powoduje dziesięciokrotnie większe ciśnienie akustyczne.

A zatem wspomniany młot pneumatyczny wytwarza dźwięk o poziomie głośności około 100 dB, przejeżdżający pociąg 80 dB, szelest liści 20 dB, a startujący samolot 120 dB. Te liczby lepiej oddają stosunek poszczególnych wrażeń dźwiękowych niż niewyobrażalne liczby w rodzaju dziesięciu miliardów.

Pralka
Autor: BEKO Hałaśliwość pralki w dużej mierze zależy od jej poprawnej instalacji i dokładnego wypoziomowania.

Hałaśliwość domowych urządzeń

Nie tylko intensywność dźwięku wpływa na jego odbiór. Zauważono dodatkowo, że dźwięki różnej wysokości o tej samej intensywności wywołują różne wrażenie głośności. Krzywą korygującą, która zbliża wykres decybeli do naszych wrażeń w zależności od wysokości dźwięku jest tak zwana krzywa A.

Dlatego też producenci podają zazwyczaj poziom głośności korzystając z jednostki dB(A), czyli skorygowanej zgodnie z wysokością dźwięku wydawanego przez urządzenie.

Wiemy już, żeby podczas zakupów AGD szukać oznaczeń dB(A). Ile powinny wynosić dla poszczególnych sprzętów?

Jak cicha powinna być pralka, zmywarka itp.?

Pamiętajmy, że producent obiecuje poziom głośności urządzenia idealnie wypoziomowanego na odpowiedniej powierzchni. Zadbajmy o to, jeśli nie chcemy ryzykować dodatkowego zbędnego hałasu.

  • W przypadku pralki znajdźmy taką, która piorąc hałasuje na poziomie około 50 dB(A), a wirując – 75 dB(A).

  • Zmywarka może być dziś już hałaśliwa jedynie na poziomie ok. 40 dB(A).

  • Choć może się to wiązać z kompromisem w kwestii mocy, postarajmy się wybrać odkurzacz, który hałasuje na poziomie poniżej 70 dB(A).

  • Lodówka, którą kupimy, niech wydaje z siebie odgłosy nie głośniejsze niż 40 dB(A).

  • Poziom głośności okapu podany przez producenta może oznaczać jedynie głośność na najniższym biegu. Zadbajmy, żeby nie była to wartość większa nić 50 dB(A).

Odkurzacz
Autor: Mat. prasowe Electrolux Odkurzacz może być źródłem uciążliwych dźwięków. Producenci starają się ograniczać hałas produkowany przez odkurzacze poniżej 70 dB(A).

Możemy spotkać się z dbającymi o szczegóły producentami, którzy będą stosować zapis dB (A) re 20 μPa albo dB (A) re 1 pW. Nie przejmujmy się, chodzi tu dokładnie o to samo tylko z podaniem punktu odniesienia, którym jest najsłabszy słyszalny dźwięk.

Wiele urządzeń w domu. Jak to przeżyć?

Nie bójmy się, wirująca pralka i odkurzacz nie są razem głośniejsze od startującego odrzutowca. Decybele nie sumują się tak łatwo. Jeśli jeden odkurzacz hałasuje na poziomie 70 dB, dziesięć odkurzaczy pracujących jednocześnie hałasowałoby na poziomie 80 dB.  Jeśli natomiast do pralki wirującej na poziomie 80 dB dodamy urządzenie pracujące na poziomie 50 dB, nie otrzymamy hałasu rzędu 130 dB. Wręcz przeciwnie – hałas nie wzrośnie nawet o jeden decybel i nadal będzie wynosił około 80 dB. Może się to wydawać dziwne, ale tak działają do spółki nasz słuch i prawa fizyki

Pamiętajmy jednak, że na uciążliwość dźwięku wpływa wiele różnych czynników, jak specyfika dźwięku, jego złożoność i czas trwania. Ponadto urządzenia znajdują się często w różnych pomieszczeniach domu – w tym wypadku kluczowa będzie szczelność ścian i przewodnictwo akustyczne podłóg i sufitów.

Według Światowej Organizacji Zdrowia bezpiecznym poziomem głośności, w którym możemy spędzać dzień, jest 50 dB. Zadbajmy przynajmniej w domu o strefę komfortu dźwiękowego, która będzie spełniała te niewygórowane skądinąd zalecenia.

..   Jak wyciszyć mieszkanie? Sposoby na wyciszenie podłogi, drzwi, ścian, okien >>>